השוק הראשוני מתעורר? נובולוג תנפיק לפי שווי של 450 מיליון שקל

העליות הנאות בקרב המניות הקטנות והבינוניות בתל אביב מעודדות חברות לגייס הון גם במניות ■ לצד נובולוג, גם מנרב פרויקטים ורציו פטרוליום נערכות להנפקות ראשוניות ■ טל רובינשטיין מדיסקונט: "קיים עניין מחודש בשוק האקוויטי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
טל רובינשטיין
טל רובינשטייןצילום: אייל טואג

לאחר שהשלים את ההנפקה של חברת ההובלה הימית אוברסיז בהצלחה, ישי דוידי, מנהלה של קרן ההשקעות הפרטית פימי, בדרך להכניס חברה מספר 15 של פימי לבורסה. חברת הפצת התרופות נובולוג (לשעבר פארם אפ) מתניעה תוכנית להנפקה ראשונית (IPO) — כך נודע ל–TheMarker. החברה מתכוונת לבצע בשבועות הקרובים הצעת מכר של מניותיה למשקיעים, לפי שווי חברה של 450 מיליון שקל.

נובולוג היא החברה המובילה בישראל בלוגיסטיקה לתחום הבריאות. החברה, שהוקמה ב–1966, מפיצה תרופות ואבזרים רפואיים עבור חברות רב־לאומיות, כמו פייזר, נוברטיס, רוש, נובו נורדיסק, לילי, אבוט, סנופי אבווי ומדטרוניק. החברה מוחזקת בידי פימי (49.99%) ובידי קבוצה של היזם והמייסד, אליעזר פוזיס, ושאול קוברינסקי, היו"ר הפעיל של החברה. שני הצדדים ימכרו מניות בכמות שווה בהצעת המכר.

שוויה של נובולוג להצעת המכר, 450 מיליון שקל כאמור, מגלם לפי הערכות מכפיל של 7–8 על הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של החברה, שמסתכם בכ–55–65 מיליון שקל בשנה. לחברה מחזור מכירות של כמה מאות מיליוני שקלים בשנה. נובולוג צפויה לפרסם בימים הקרובים טיוטת תשקיף, ולהתחיל בשבוע הבא סבב פגישות עם המשקיעים המוסדיים ("רואד שואו").

פימי השקיעה 24 מיליון דולר ברכישת השליטה (49.99%) בפארם אפ בנובמבר 2013, ומאז קיבלה דיווידנדים. החברה מייצרת תזרים חזק, ואין לה חוב פיננסי נטו. את ההנפקה של נובולוג תוביל לידר הנפקות, ללא דיסקונט חיתום (שהובילה את ההנפקה של אוברסיז), וזאת מאחר שהיו"ר של נובולוג, קוברינסקי, מכהן במקביל כדירקטור בבנק דיסקונט.

קרן פימי פעילה מאוד בימים אלה בבורסה, ומנצלת את רמות המחירים הגבוהות בחלק מהחברות למימוש רווחים. לפני כשלושה שבועות ביצעה פימי הצעת מכר גדולה ל–18% ממניות חברת מוצרי הבנייה אינרום בכ–240 מיליון שקל. הפצת המניות, שבוצעה לפי מחיר של 12.5 שקל למניה וגילמה רווח של פי 10 על ההשקעה לפימי, הניבה למשקיעים המוסדיים שקנו את המניות רווח של 14% "על הנייר" בתוך פחות מחודש.

שוק ההנפקות הראשוניות בבורסה, שגסס לאטו במשך השנים האחרונות, עשוי לקבל דחיפה מסוימת ב–2017. מלבד נובולוג, שתי חברות נוספות מתכננות לבצע הנפקות ראשוניות של מניות: הראשונה היא חברת ייזום הנדל"ן מנרב פרויקטים, הנמנית על מנרב החזקות שבשליטת אברהם קוזניצקי. ההון העצמי של החברה מסתכם בכ–350 מיליון שקל.

רציו מתכננת הנפקה החודש

חברה שנייה שנערכת להנפקה ראשונית היא שותפות חיפושי הגז והנפט רציו פטרוליום, שבשליטת המשפחות לנדאו ורוטלוי.

השותפות, שצפויה לצאת להנפקה בשבוע הבא, כבר הבטיחה התחייבויות מוקדמות מצד בעלי עניין ומשותפות רציו הציבורית בסכום של כ–60 מיליון שקל, בעוד שחברת החיתום שמובילה את ההנפקה, לידר הנפקות, ממשיכה ברואד שואו לאיתור משקיעים חדשים.

מאז 2012, רק 14 חברות ביצעו הנפקות ראשוניות בתל אביב, וזאת כחלק מתופעת "התייבשות הבורסה", המיוחסת בין היתר לתמחור הנחות בבורסה בהשוואה לבורסות מקבילות בעולם ולהגברת הרגולציה. ואולם מתגברים הסימנים כי 2017 עשויה להיות שנת מפנה בכל הנוגע לשוק האקוויטי. אחד הסימנים הוא העליות החדות בקרב המניות הקטנות והבינוניות בבורסה, שמעודדות חברות לגייס הון גם במניות. כך למשל, מדד ת"א 75 זינק ב–6 החודשים האחרונים ב–15%, בהשוואה לעלייה של 3.6% בלבד במדד ת"א 25. גם מדד היתר 50 זינק באותה תקופה קרוב ל–30%, בעוד מדד יתר מאגר עלה בכ–22%.

סימן נוסף שעשוי להעיד על שינוי במגמה הוא התגברות זרם ההנפקות השניוניות (סקונדריס) והפצות, שמניבות רווחים למשקיעים. כך למשל, חברת הנדל"ן ביג ביצעה באחרונה הנפקת מניות וגייסה כ–60 מיליון שקל, וחברת ניכיון הצ'קים נאווי הנפיקה מניות בכ–120 מיליון שקל. המשקיעים בשתי ההנפקות מורווחים 6%–8% "על הנייר"; בעוד הרוכשים בהפצות של יצרנית המצברים שנפ ומנועי בית שמש לפני כחודש מורווחים 11%–13%. גם חברת האנרגיה אנלייט נערכת לבצע הנפקת מניות בשבוע הקרוב בכ–60 מיליון שקל.

"למשקיעים יש כיום עניין מחודש בשוק האקוויטי: הוא נראה הרבה יותר טוב בהשוואה לתקופה שלפני שנה", אמרה טל רובינשטיין, מנכ"לית דיסקונט חיתום, שתוביל את ההנפקה של מנרב פרויקטים. "הנפקת מניות שניוניות, וגם ההפצות מורווחות, מאוד יפה. זה נותן הרבה דלק לשוק. השלב הבא צפוי להיות הנפקות ראשוניות".

לדברי רובינשטיין, ככל שהריבית ממשיכה להיות נמוכה, כך הפוטנציאל הקיים בשוק האקוויטי מעניין יותר את המשקיעים. "זה נכון במיוחד כשמדובר בחברות שמחלקות דיווידנד. במקרה כזה, אפשר להשוות בפועל בין התשואה באג"ח לבין התשואה המתקבלת מההחזקה במניה".

רובינשטיין נקבה בכמה גורמים נוספים שתומכים בשוק האקוויטי, בהם רפורמות המדדים בבורסה והעלייה במכפילים בחלק מהענפים. לדבריה, "אם בעבר היה נהוג לדבר על מכפיל של 8–10 על הרווח הנקי כבסיס לתמחור חברה להנפקה, אז היום הממוצע גבוה יותר. אוברסיז למשל, הונפקה לפי מכפיל של 15".

סיבה נוספת לפי רובינשטיין, שעשויה לתרום להתאוששות בשוק ההנפקות הראשוניות, היא העובדה שרף ההנפקות בנאסד"ק עלה. "חברה בשווי של 100 מיליון דולר קטנה מידי עבור נאסד"ק, אבל יכולה לעניין גופים מוסדיים ונכנסת למדדים בישראל".

גורם אחר בשוק ההנפקות ציין אתמול כי שוק האקוויטי החל לצבור תאוצה בסוף 2016, והוא צפוי להמשיך זאת השנה, בין היתר בתמיכת המגמות החיוביות בכלכלה העולמית. לדברי אותו גורם, "שוק האקוויטי בתל אביב צמא לחברות טובות. הבעיה המרכזית לא היתה בתמחור השוק, אלא בכך שחברות לא רצו להיות חשופות לאור הזרקורים. השאיפה היא שההקלות הרגולטוריות שקידמה רשות ני"ע ושינוי הסנטימנט הציבורי יביאו לשינוי במגמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker