המיליונר צבי ברק והתעשיין המקסיקאי דניאל חוסידמן ישקיעו בנאוויטס של תדמור

השניים ישקיעו בשותפות החיפושים כמה מיליוני דולרים כל אחד, במסגרת הקצאה פרטית ■ ההון שגויס צפוי לשמש את תדמור למימון עלות הפיתוח של רישיון בלוק 7 בקנדה, שבו זכתה באחרונה עם קבוצת דלק ■ תדמור פועל בשנים האחרונות לאיתור הזדמנויות בענף הגז והנפט

גדעון תדמור
גדעון תדמורצילום: תומר אפלבאום

גדעון תדמור, בכיר לשעבר בקבוצת דלק ומי שהיה שותף לתגליות הגז המרכזיות בישראל, הצליח לגייס לשותפות האקספלורציה שבשליטתו — נאוויטס פטרוליום (Navitas Petroleum) — שני משקיעים פרטיים חדשים עם כיסים עמוקים. ל–TheMarker נודע כי המיליונר צבי ברק והתעשיין המקסיקני דניאל חוסידמן ישקיעו בשותפות כמה מיליוני דולרים כל אחד במסגרת הקצאה פרטית, וזאת לאחר שרעיון ההנפקה הציבורית בתל אביב לא הגיע לכדי מימוש.

ברק רשם בשנת 2013 אקזיט ענק של 100 מיליון דולר, כשמכר 40% מחברת המכשור הרפואי קיסריה אלקטרוניקה רפואית (CME) לחברה האמריקאית קרפיוז'ן (CareFusion). מאז האקזיט, ברק ניתב את הונו להשקעות בתחומי הנדל"ן המניב והתשתיות: בין היתר, רכש נת חמהזכויות בתחנת הכוח דליה אנרגיות ביחד עם כלל ביטוח (187 מיליון שקל), השקיע כ–50 מיליון שקל במתקן ההתפלה בפלמחים, רכש 2.5% מהזכויות בכביש 6 תמורת 64 מיליון שקל וכן ניהל מו"מ לרכישת 30% ממגדל אטריום של אמות, במתחם הבורסה ברמת גן, ב–150 מיליון שקל.

חוסידמן, שעשה את הונו מחוץ לישראל, מחזיק בקבוצת הבינלאומית טרופר, שמייצרת כלי עבודה בתחום האלקטרוניקה, התעשייה הכבדה ועוד. לפי אתר החברה, היא מעסיקה יותר מ–3,000 עובדים ופועלת ב–30 מדינות באירופה, אסיה, אמריקה הלטינית וארה"ב. חוסידמן, שהוא תורם פילנתרופי גדול בישראל, הצטרף בעבר לקבוצת נוחי דנקנר ואלכסנדר גרנובסקי במאבק על השליטה באי.די.בי.

ההון שגויס משני המשקיעים אמור לשמש את נאוויטס להשקעה בפרויקט אקספלורציה חדש יחסית — הרישיון הימי בלוק 7 שנמצא במזרח קנדה, שבו זכתה באחרונה נאווטיס (30%) בשותפות עם קבוצת דלק (70%). הרישיון, המשתרע על פני כ–2,000 קמ"ר, נמצא בעומק מטרות מוערך של כ–4,500 מטר מתחת לפני הים. במסגרת המכרז התחייבו נאוויטס ודלק להוצאות אקספלורציה בסך של כ–48 מיליון דולר קנדי, בהתאם לחלקם, על פני שש שנים.

חברת נאוויטס פטרוליום

נאוויטס התמודדה על הרישיון בקנדה כחלק מאסטרטגיית ההתרחבות הבינ"ל שלה בצפון אמריקה. השותפות, שתהיה המפעיל (operator) ברישיון, ניגשה למכרז עם דלק על מנת שתוכל להתמודד מול חברות הנפט הגדולות שהתחרו על הרישיונות. במסגרת המכרז הכולל, ממשלת קנדה חילקה שמונה רישיונות חיפוש חדשים, בעלות כוללת של 758 מיליון דולר קנדי. בין הזוכות — חברות ענק כמו בריטיש פטרוליום, נובל אנרג'י,Hess, Nexen ועוד.

תדמור פועל בשנים האחרונות במרץ לאיתור הזדמנויות בענף הגז והנפט העולמי. זאת, על רקע השפל שנרשם במחירי האנרגיה, שפתח חלון להשקעות במחירים הזדמנותיים. כיום, לא מעט נכסי אנרגיה נמצאים "על המדף" — הן בגלל חוסר יכולת פיננסית של חברות להשקיע בהם והן בשל רצונן של החברות הגדולות לא לפגוע במדיניות הדיווידנד שלהן. בנוסף, המשבר בענף מאפשר לחברות נזילות לזכות ברישיונות אקספלורציה או להיכנס כשותפות בנכסים שטרם פותחו או בפרויקטים פעילים במחירים נוחים במיוחד.

לצד רישיון בלוק 7 בקנדה, נאוויטס מחזיקה 14 רישיונות לחיפוש נפט וגז בלואיזיאנה שבארה"ב ולאורך חופי טקסס ולואיזיאנה במימי מפרץ מקסיקו. מנכ"ל השותפות הוא חנן רייכמן, לשעבר מנהל פיתוח עסקי בשותפות החיפושים אבנר. דירקטוריון השותפות כולל, בין היתר, את קובי כץ, ששימש בעבר מנכ"ל משותף בדלק אנרגיה, וחנן וולף. בעתיד מתכוונת נאוויטס, שהמטה שלה ממוקם ביוסטון, לבצע הנפקה ראשונית בבורסה (IPO) בתל אביב.

במקביל לפעילותו בנאוויטס פטרוליום, תדמור ממשיך במאמציו לגיוס של 150–200 מיליון דולר לקרן ההשקעות נאוויטס. בשנה האחרונה ערך תדמור שורה של פגישות עם גופים מוסדיים במטרה שישקיעו בקרן. הקרן מתכוונת להשקיע בנכסי נפט וגז שכבר מפיקים, כלומר כאלו שמניבים תשואה קבועה, וזאת כחלק מהאסטרטגיה לאתר הזדמנויות השקעה במשק הגז העולמי.

משותפות נאוויטס נמסר: "נאוויטס ממשיכה לפעול ליצירת ערך למשקיעים, כפי שהוכיחה הזכייה במכרז בקנדה, לצד חברות מובילות כגון BP, נובל אנרג'י ועוד. כשותפות פרטית, איננו מתייחסים למגעים עם משקיעים בתקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker