קרן פנינסולה תלווה 16 מיליון שקל לג'וגאנו: "פתרונות תאורה שמוזילים עלויות ב-90%"

ההלוואה תשמש את ג'וגאנו, שבבעלות ערן בן-שמואל ואלכס בילצ'ינסקי, להרחבת הפעילות בחו"ל ■ פנינסולה: "מערכות התאורה של ג'וגאנו נבחנו על ידי גורמים מקצועיים בינלאומיים והוכיחו חיסכון אנרגטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

קרן פנינסולה לצמיחה, שגייסה כ-450 מיליון שקל להשקעה בעסקים קטנים ובינוניים, ממשיכה לאתר יעדים חדשים ומרחיבה את תיק ההשקעות. הקרן, שותפות בין מנכ"ל בנק ירושלים לשעבר אורי פז, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר צבי זיו וחברת האשראי החוץ-בנקאי פנינסולה, העמידה הלוואה לטווח ארוך בגובה של 16 מיליון שקל עבור חברת ג'וגאנו סיסטמס, המתמחה בייצור מערכות תאורה חסכונית בחשמל. זו ההשקעה השלישית של הקרן.

ג'וגאנו, בבעלותם של ערן בן-שמואל ואלכס בילצ'ינסקי, עוסקת בפיתוח וייצור מערכות תאורה חסכוניות המבוססות על נורות לד, בדגש על תאורת רחוב ומתחמים מסחריים (סופרמרקטים, מרכזי קניות). לפי אתר האינטרנט שלה, החברה פיתחה את טכנולוגיית ה-JLED, "המאפשרת להוזיל את עלויות האנרגיה ב-90%, מבלי לעמעם את האור, תוך הגברת עוצמת התאורה". בין לקוחות החברה: חברת החשמל, רשות שדות התעופה, יינות ביתן, סונול, דלק, דיזינגוף סנטר – והעיר מעלות תרשיחא, שהפכה את תאורת הרחוב שלה לתאורת LED.

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה
מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה

מערכת הבקרה על תאורת הרחוב שפיתחה ג'וגאנו מאפשרת שליטה על התאורה דרך רשת האינטרנט, בין היתר באמצעות הסמארטפון ("ערים חכמות"). לפי החברה, לצד הפחתת עלויות האנרגיה, מערכות התאורה מאפשרות לבטל את עלויות התחזוקה ומעניקות ביצועי תאורה הגבוהים בכ-20% בהשוואה לנורות הרגילות.

פנינסולה ציינה כי מערכות התאורה של ג'וגאנו זכו בפרסים ונבחנו על ידי גורמים מקצועיים בינלאומיים והוכיחו חיסכון אנרגטי המאפשר החזר השקעה קצר. בן-שמואל, שמכהן כיו"ר ג'וגאנו, ציין כי שוק התאורה החכמה גדל ומציג הזדמנויות עסקיות יוצאות דופן. לדבריו, ההלוואה מפנינסולה ניטלה לאור הגידול המואץ במכירות והצורך במימון פרויקטים בינלאומיים שבהן מעורבת החברה.

קרן פנינסולה היא אחת משתי קרנות חדשות שיזם משרד הכלכלה לתמיכה בעסקים קטנים ובינוניים. הקרן, שהקמתה הושלמה בסוף הרבעון הראשון של 2016, מתמקדת בעסקים בינוניים עם מחזור של 10–130 מיליון שקל בשנה. המשקיעים בקרן כוללים את בית ההשקעות מיטב דש (110 מיליון שקל), אלטשולר שחם (90 מיליון שקל), איילון ביטוח (15 מיליון שקל), קופות הגמל של האחים והאחיות (19 מיליון שקל), האוניברסיטאות בן גוריון והעברית (20 מיליון שקל), וכן את משקיע העוגן - מדינת ישראל (115 מיליון שקל).

מבנה ההשקעות של קרן פנינסולה הוא "היברידי" - הלוואה עם מאפיינים הוניים (ברוב המקרים הקרן אינה צפויה לבצע השקעות אקוויטי). התשואה מההלוואות של הקרן מבוססת על הריביות שבהן יונפק האשראי לעסקים - ברמה של 8%–9%, וכן על בסיס מרכיב ההשתתפות ברווחים של בעל העסק ("קיקר"). להערכת מנהלי הקרן, התשואה השנתית למשקיעים צפויה להיות 14%–15%. חברת הניהול של הקרן מוחזקת על ידי פז (45%) זיו (10%) ופנינסולה הבורסאית (45%).

עד כה ביצעה קרן פנינסולה שלוש עסקות ראשונות בסכום של כ-30 מיליון שקל. את ההלוואה הראשונה העניקה הקרן למור טכנולוגיות, חברה העוסקת בעיקר בשיווק ואחזקה של מערכות ואביזרים לשוקי האנרגיה, הכימיקלים ולתעשייה - שפעילותה עשויה לצמוח בעקבות ההשקעות האדירות בתעשיית הגז הטבעי בישראל. השנייה ניתנה לחברת WaterMatic, שנחשבת לשחקן מפתח בתחום של טיפול במים ובשפכים. השלישית - לחברת ג'וגאנו כאמור. תקופת ההשקעה שהוגדרה בקרן היא שלוש שנים, ותקופת ההבשלה מגיעה עד לכ-10 שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker