יד שנייה, מבנקאי: לאומי עשוי לגרוף חצי מיליארד שקל מהשקעותיו - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יד שנייה, מבנקאי: לאומי עשוי לגרוף חצי מיליארד שקל מהשקעותיו

לאומי מימש בשנים אחרונות נכסים ריאליים ברווח מצטבר לפני מס של יותר מ-2 מיליארד שקל - בהם החברה לישראל, מובילאיי ומגדל ■ אלה החברות שהוא עשוי למכור ב-2017 וב-2018

4תגובות
רקפת רוסק עמינח
עופר וקנין

בנק לאומי הצליח להציג בשנים האחרונות תוצאות חזקות, למרות שורה של אירועים שהעיבו על תוצאותיו — בהם תשלום קנס כבד של כ–1.6 מיליארד שקל לרגולטורים בארה"ב בגין חקירת המס על סיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמות מסים ב–2002–2010; התכווצות ההון העצמי בכמה מיליארדי שקלים, בעקבות ריבית הנמוכה שהגדילה את ההתחייבויות האקטואריות כלפי העובדים; וקיפאון במתן אשראי עסקי, שפגע בהכנסות המימון.

התוצאות החזקות של הבנק נבעו בעיקר ממימוש מוצלח של השקעות ריאליות גדולות — כמו מובילאיי, החברה לישראל, מגדל, כביש 6 ודליה אנרגיות — שהניבו רווחים מצטברים של כמה מיליארדי שקלים.

פוטנציאל הרווחים מהשקעות ריאליות אמנם יצטמצם בשנים הקרובות, אך הוא עדיין יכול להניב לבנק רווח לפני מס שעשוי להסתכם בכ–500 מיליון שקל, ואולי אף יותר מכך, עד 2019. ההשקעות הריאליות בלאומי מבוצעות ומטופלות בידי בחברה הבת לאומי פרטנרס, בראשות דני צידון — שמבצעת גם השקעות בחברות, קרנות ופרויקטים בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים בשנה.

ההשקעות שבוצעו בשנים האחרונות ועשויות להביא רווחים כוללות, בין השאר, את החברות נילית, סופר־פארם, אבגול, איירון סורס ומימון ישיר. בנוסף, לאומי עשוי ליהנות מרווח הון של כמה מאות מיליוני שקלים כתוצאה ממכירת חברת כרטיסי אשראי לאומי קארד (80%), שאותה הבנק חייב למכור בתוך שלוש שנים בעקבות אימוץ מסקנות ועדת שטרום.

כביש 6
עופר וקנין

בלאומי לא מחכים לדקה ה–90, וכבר מתחילים להתניע את תהליך המכירה, שאותו ירכזו ירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס; וחנן פרידמן, ראש חטיבת האסטרטגיה והרגולציה החדש. לאומי צפוי לבחור בקרוב בנק זר שיסייע במכירה — כשבין המתמודדים גולדמן סאקס, ג'יי.פי מורגן ומריל לינץ' בנק אוף אמריקה. שווייה של לאומי קארד מוערך ב–3 מיליארד שקל.

קונצרן הענק האמריקאי סלאניס (Celanese) מנהל משא ומתן מתקדם עם יצרנית סיבי הניילון נילית לרכישת הפעילות של תרכובות הפלסטיק המבוססות סיבי ניילון של נילית תמורת 900 מיליון שקל. נילית נמצאת בשליטת מיכאל לוי (80%) ולאומי פרטנרס (20%). אם העסקה תושלם, היא גוזרת למלוא הפעילות של נילית שווי מוערך של כ–1.8–2 מיליארד שקל, ובמסגרתה לוי צפוי לקבל 700 מיליון שקל, ולאומי פרטנרס צפוי לקבל 200 מיליון שקל.

לאומי פרטנרס רכשה לפני כשנתיים את מניות נילית מקרן ההשקעות הפרטיות מרקסטון תמורת 45 מיליון דולר (כ–170 מיליון שקל), לאחר שניצלה את מצבה הפיננסי הקשה של הקרן כדי להשיג הנחה במחיר הרכישה.

הצדדים המעורבים בעסקה חתמו כבר על ההסכם, ואם לא יחולו הפתעות של הרגע האחרון, היא צפויה להיסגר ברבעון הראשון של 2017, ולהניב ללאומי פרטנרס וללאומי רווח לפני מס של יותר מ–100 מיליון שקל. מכירה עתידית של פעילות הטקסטיל עשויה להניב רווח דומה — כך שבסך הכל מדובר ברווח של 200 מיליון שקל.

בית מגדל ביטוח
יעל אנגלהרט

מחפשים קונה לאחזקות בסופר־פארם

לאומי פרטנרס מנסה בימים אלה גם למצוא קונה ליתרת אחזקותיה (כ–15%) בסופר־פארם ששווייה מוערך ב–1.5–2 מיליארד שקל. עבור לאומי פרטנרס מדובר באחת ההשקעות המוצלחות. החברה השקיעה תחילה ב–2007 בסופר־פארם 180 מיליון שקל לפי שווי של כמיליארד שקל, וקיבלה ממנה דיווידנדים נאים לאורך השנים. אם יימצא קונה, הרווח מההשקעה — כולל דיווידנדים והרווח שהוכר בגין מכירה של 5% ב–2013 לדיסקונט שוקי הון — נאמד ב–200 מיליון שקל. מתוך זה, כ–100 מיליון שקל לפחות בגין המכירה הנוכחית.

בספטמבר 2016 מכר לאומי לגופים מוסדיים כ–5% מאבגול ברווח של 25 מיליון שקל. לאומי פרטנרס נכנסה להשקעה באבגול ב–2011 כשרכשה את המניות של פטרוכימיים שבשליטת משפחת פדרמן, שהיתה אז במצוקת נזילות (שבה היא נמצאת גם היום). לאומי פרטנרס השקיעה באבגול 173 מיליון שקל. ההשקעה בוצעה בראשונה ב–2011, ולאחר מכן בסוף 2012 עם ההשתלטות של קרן ההשקעות הבריטית אטמבה על אבגול. הקרן מחזיקה כיום ב–51% מאבגול.

מכירת המניות בספטמבר 2016 הגיעה אחרי שמניית אבגול עלתה מתחילת 2016 ב–40% עקב השיפור בתוצאות. לאומי פרטנרס נותרת עם אחזקה של 15% בחברה, שעליה יש לה רווח על הנייר של 110 מיליון שקל (לא כולל פרמיית שליטה). את האחזקה הזו היא מתכננת למכור ב–2017–2018 עם אטמבה.

במארס 2013 לאומי פרטנרס נכנסה להשקעה בחברת האשראי הצרכני מימון ישיר, כשרכשה 20% ממימון ישיר תמורת הזרמה של כ–30 מיליון שקל לפי שווי של 120 מיליון שקל לפני הכסף.

ביולי 2016 השקיע בית ההשקעות אלטשולר שחם כ–60 מיליון שקל תמורת 19% ממימון ישיר לפי שווי של 250 מיליון שקל לפני הכסף. כחלק מהעסקה, וכדי לשמור על שיעור אחזקה של 19.2%, לאומי פרטנרס הזרימה 12 מיליון שקל נוספים. כדי להמשיך ולצמוח מימון ישיר זקוקה להון נוסף, שעשוי להגיע באמצעות הנפקה ראשונית של מניותיה בבורסה לפי שווי מוערך של יותר מ–500 מיליון שקל לפחות. עסקה כזו תגלם ללאומי פרטנרס רווח לפני מס של כ–100 מיליון שקל.

עם זאת, לא בטוח שהנפקה של מימון ישיר תצא לפועל כבר ב–2017, שכן הדבר תלוי במידת ההתקדמות ואופן ביצוע קיפול שכבות בקבוצת צור שמיר (החברה האם הציבורית שבמעלה הפירמידה של קבוצת שנידמן). זאת בהתאם לדרישות החוק לצמצום הריכוזיות.

לפני כשנתיים לאומי פרטנרס השקיעה כ–40 מיליון שקל באיירון סורס הפרטית. ההשקעה של לאומי בוצעה לפי שווי של כ–800 מיליון דולר. סביר להניח שהשנה או ב–2018 עשויה השקעה זו להניב ללאומי רווח של כמה עשרות מיליוני שקלים לפחות, שכן ראשי איירון סורס מנהלים מגעים למכירתה לאחד מגופי ההשקעה הבינלאומיים, וכן בוחנים אפשרות של הנפקתה בחו"ל. נוסף על כך, לאומי פרטנרס עשויה ליהנות מרווחים גם מהשקעות בכביש 6 צפון ובקרנות, כמו טנא, IGP, פימי ואיפקס.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#