בעוד אי.די.בי נאבקת במכירת מניות כלל עלה שוויין ב-20% בשלושה חודשים

הנאמן של כלל ביטוח, משה טרי, היה אמור למכור בשוק לפני שמונה חודשים 5% ממניות החברה ששייכות לאי.די.בי, אבל המאבק המשפטי שמנהלת אי.די.בי עיכב את המכירה עד כה אי.די.בי נהנית בימים האחרונים גם מהזינוק במניית סלקום

מיכאל רוכוורגר
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: דניאל בר און
מיכאל רוכוורגר

העלייה במניית חברת התקשורת סלקום נמשכה אתמול, זה היום השני ברציפות, בעקבות החתימה על העסקה למכירת גולן טלקום לאלקטרה צריכה. העסקה צפויה להביא לעלייה בתעריפי הסלולר לצרכנים - ולשיפור במצבה הפיננסי של סלקום.

סלקום מוחזקת ב-46% על ידי דיסקונט השקעות, שמוחזקת ב-67% על ידי אי.די.בי פיתוח. האחרונה נשלטת בידי אדוארדו אלשטיין, שמחזיק ישירות (באמצעות אירסה הארגנטינית) גם ב-8% מדסק"ש. השיפור במצבה הפיננסי של סלקום עשוי לאפשר לה לחזור לראשונה זה יותר משלוש שנים לחלק דיווידנדים לבעלי המניות.

השיפור במצבן הפינסי של סלקום, שופרסל ונכסים ובניין, לצד השלמת העסקה למכירת האחזקות באדמה (לשעבר מכתשים אגן - 40%) לידי כמצ'יינה הסינית תמורת כ–900 מיליון שקל ומחילה על חוב של כ–1.1 מיליארד דולר לאקזים בנק הסיני, פתרו לדסק"ש את צורכי הפירעונות לפחות עד 2018 - וסייעו לעליית מנייתה בעשרות אחוזים בשנה האחרונה לכ–1.45 מיליארד שקל. עם זאת, החברה עדיין נסחרת לפי שווי הנמוך בכ–30% מהשווי הנכסי הנקי שלה (הנגזר ממודל NAV שמודד את הפער בין שווי הנכסים לשווי ההתחייבויות).

מעבר לעלייה במחיר מניית דסק"ש, הרווח הגבוה שהיא רשמה בעקבות מכירת מניות אדמה, צפוי להביא לכך שלאחר פרסום הדו"חות הכספיים ל–2016 בעוד כמה חודשים יהיה לה יתרה חיובית גבוהה מאוד (שעשויה להגיע לכמיליארד שקל) הניתנת לחלוקה כדיווידנד לבעלי המניות - מה שצפוי לאפשר לה לחלק דיווידנד של 300–400 מיליון שקל ולסייע בעומס הפירעונות הכבדים בהיקף 800 מיליון לבעלי האג"ח והבנקים הצפוי לאי.די.בי פיתוח ב–2017.

נתונים בכתבה

מניות אי.די.בי פיתוח אינן נסחרות בבורסה, אך החברה מדווחת לבורסה בגלל שיש לה אג"ח שנסחרות, בהיקף של כ–2 מיליארד שקל. בינתיים איגרות החוב של אי.די.בי פיתוח - בהיקף של כ–2.35 מיליארד שקל - המשיכו גם אתמול לעלות בשיעור של עד כ–1%, והן נסחרות כבר לפי תשואות לפדיון חד־ספרתיות בשיעורים של 8%–9.7%.

הירידה בתשואות לפדיון של האג"ח של אי.די.בי פיתוח נובעת גם מעלייה של כ–20% שרשמה בשלושת החודשים האחרונים חברת כלל ביטוח (כ–55%) שנסחרת לפי שווי שוק של כ–2.7 מיליארד שקל. היא מהווה לצד דסק"ש את הנכס העיקרי שנותר לאי.די.בי פיתוח, שבינתיים מצליחה למנוע את הניסיונות של הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, לכפות עליה למכור בשוק (במחיר נמוך) את המנה הראשונה של 5% מכלל ביטוח שעדיין נסחרת לפי מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) נמוך של כ–0.64. העלייה במניות דסק"ש וכלל ביטוח הביאה לכך ששווייה של אי.די.בי פיתוח הנגזר ממודל ה–NAV, מוערך ב–500 מיליון שקל, כך שבינתיים אלשטיין מופסד על הנייר על ההשקעה באי.די.בי בכ–2 מיליארד שקל.

אם התשואות לפדיון באג"ח של אי.די.בי פיתוח ימשיכו לרדת, ייתכן שהחברה תצליח למחזר חלק מהחוב שלה במחירים סבירים. כיום בקופתה של החברה יש מזומנים בסך כ–140 מיליון שקל, כך שחסר לה כ–20 מיליון שקל כדי לעמוד במלוא התחייבויותיה לרבעון הראשון של 2017 - כ–160 מיליון שקל.

ברבעון השני האתגר שלה צפוי לגדול, שכן על החברה לעמוד בהתחייבויות של כ–400 מיליון שקל - סכום שאמורה להגיע מדיווידנד מדסק"ש, מכירת נתח מניות כלל ביטוח או ממקורות אחרים. בהמשך השנה מקווה אי.די.בי פיתוח להגדיל את קופתה גם מהתמורה שתתקבל ממיזוגה של ישראייר עם אל על, מכירת נדל"ן בלאס וגאס ומיחזור חוב תמורת מתן שעבוד על מניות כלל ביטוח או דסק"ש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker