חברת אוצר התיישבות היהודים נערכת ליישום הסכם פשרה: מכרה נתח ממניות לאומי ב-100 מיליון שקל

הנתח שמכרה החברה הוא 0.4% ממניות הבנק, והתמורה תועבר לנאמן לצורך התחשבנות עתידית בגין חבות המס שתיווצר לאוה"ה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניה קרת־מאיר
מיכאל רוכוורגר

חברת אוצר התיישבות היהודים (אוה"ה) הפיצה אתמול ושלשום כ-6 מיליון מניות של בנק לאומי (0.38% מהמניות) בתמורה לכ–100 מיליון שקל. מימוש של מניות לאומי נעשה באמצעות חדר מסחר של בנק הפועלים, כשהמניות נמכרו בעיקר בעסקות מחוץ לבורסה.

מימוש נתח ממניות לאומי בידי אוה"ה, המנוהלת בידי ראובן גרסטל, מתבצע כחלק מהסכם פשרה שאושר באחרונה בידי בית משפט - שקבע כי אוה"ה תחלק לבעלי מניותיה את מניות לאומי תמורת מניות אוה"ה שהוחזקו על ידם ערב הסכם הפשרה. לפני המימוש הנוכחי של מניות לאומי, אוה"ה החזיקה ב–73.3 מיליון מניות לאומי (4.81%), שהן הנכס העיקרי של החברה, שמשקיעה גם בתחומי תשתיות ואנרגיה. בעלי מניות עיקריים באוה"ה, הנסחרת לפי שווי שוק של 926 מיליון שקל, הם: האפוטרופוס הכללי (15.78%), ההסתדרות הציונית העולמית (17.62%), החברה להשבה (24.79%), הראל ביטוח (8.98%), הפניקס אחזקות (3.85%) וכלל גמל (3.05%).

לפי ההסכם שאושר בסוף נובמבר 2016, בידי השופטת דניה קרת־מאיר, אוה"ה תרכוש מבעלי מניותיה את מניות אוה"ה שבידיהם. התמורה תתבצע באמצעות מניות לאומי ומזומן. העסקה משקפת הנחה של 12.5% על ההון העצמי של אוה"ה, לעומת הנחה של 40% במועד הגשת התובענה.

בשלב ראשון (שיהיה חלק הארי של העסקה, בהיקף של כ–80%) יקבלו בעלי המניות מניות לאומי. בהמשך, רשות המסים תקבע מה יהיה גובה המס שאוה"ה תשלם בגין מכירת מניות לאומי. בהתאם לכך, כדי שיהיה בידי נאמן מספיק כסף לתשלום מס עתידי, צריכה אוה"ה למכור עד תחילת שבוע הבא מניות לאומי בשווי שוק של 120 מיליון שקל.

כל בעלי המניות מהציבור יכולים לקבל מניות לאומי, ולאחר מכן בעלי המניות באוה"ה יהיו ההסתדרות הציונית העולמית והאפוטרופוס הכללי. ההסתדרות הציונית לא צפויה למכור את מניות אוה"ה שבידיה, ותהיה לה אופציה להגדיל את האחזקה באמצעות רכישת מניות החברה שבידי האפוטרופוס הכללי, שקיבל גם אופציית מכר (מסוג פוט) למכור להסתדרות הציונית את המניות שבידיו במחיר ובתנאים שיוסכמו בין הצדדים. התועלת לכלל בעלי המניות בהסכם הפשרה היא בסכום כולל של 274 מיליון שקל. סך ההטבה לבעלי המניות המוכרים, לא כולל החברה להשבה, היא בסכום של 115 מיליון שקל.

מלבד המכירה של אוה"ה, בשנה הקרובה עשוי להיווצר לחץ מסחרי נוסף למכירת מניות לאומי מבעלי מניות נוספים, כמו מדינת ישראל, המחזיקה ב–6% ממניות הבנק; קבוצת עזריאלי (5%) ואלפרד אקירוב (3.5%). עם זאת, אם הגופים המוסדיים אכן יקבלו היתר להגדיל את האחזקה במניות הבנקים מ–5% ל–7.5% לא צפויה להם בעיה לרכוש כמות נוספת של מניות לאומי. הבנק צפוי השנה לחזור ולחלק דיווידנדים לבעלי מניותיו (בשיעור מוערך של 20% מהרווח הנקי) בראשונה מתחילת 2011.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker