הריבית הנמוכה מרגיזה את הבנקים היפניים - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הריבית הנמוכה מרגיזה את הבנקים היפניים

סביבת הריבית ביפן נוגעת ב-0% כבר מאז 1999 ■ הבנקים, שהכנסותיהם מהענקת הלוואות אינן מספיקות, מחפשים כעת מקורות הכנסה אחרים

תגובות
בלומברג

בנקים בכל העולם מתקשים להתמודד עם הריבית הנמוכה, ואולם ביפן הם צריכים להתמודד עם הריבית הנמוכה יותר זמן מבנקים במקומות אחרים בעולם.

אף שהבנק המרכזי של יפן (BOJ) הודיע על ריבית שלילית במדינה רק בינואר 2016 - כ-20 חודשים אחרי שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) עשה זאת - הוא מנהיג מדיניות ריבית נמוכה כבר שנים. הפעם הראשונה שהריבית ביפן הגיעה לרמה של 0% היתה ב–1999. במסגרת מלחמתו הארוכה בדפלציה, הבנק המרכזי היה הראשון להציג "הרחבה כמותית" - רכישה מסיבית של אג"ח ממשלתיות, שגורמת לירידה בריבית לטווח הארוך ולכן מצמצמת את שולי הרווח של הבנקים מהענקת הלוואות. מאז ספטמבר, מנסה הבנק לשמור על תשואת האג"ח לעשר שנים סביב 0%, בעוד הוא שומר על הריבית על ההפקדות בשיעור של 0.1%–.

Shizuo Kambayashi/אי־פי

עם זאת, בזמן האחרון נהנים הבנקים ביפן מהקלה מסוימת. מאז בחירת דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב, עקומת התשואה עלתה מעט ואחרי העלאת הריבית בארה"ב והנפילה בשער הין גם מחירי המניות קפצו. ואולם ב-20 בדצמבר הבנק המרכזי של יפן החליט לשמור על מדיניותו הקיימת.

הריביות השליליות מרגיזות את הבנקים הגדולים ביפן, אך הן אינן "קטסטרופה", אמר בריאן ווטרהאוס, ברוקר בחברת CLSA. לפי הערכותיו, כל הורדה של עשירית האחוז בריבית מתחת לרף ה–0% מורידה 5% מרווחי הבנקים הגדולים של יפן: מיצובישי UFJ (MUFG), מיזוהו פייננשיאל וסומיטומו מיצוי פייננשיאל. הריבית השלילית מכאיבה יותר לבנקים הקטנים יותר.

גרף שמראה את ריבית הבנקים ביפן

במצב של ריבית נמוכה במיוחד ורגיעה כלכלית, הרווחים מהלוואות לחברות יפניות נמוכים. שלושת הבנקים הגדולים ביפן דיווחו על הפרש של כ–0.5% בין השיעורים ששילמו עבור פיקדונות לבין מה שקיבלו עבור הלוואות (Spreads) במרץ־ספטמבר. הכסף הזול לא עורר את הביקוש לאשראי: ריוג'י יושיזאווה מסוכנות דירוג האשראי S&P טוען כי החברות היפניות חוסכות כסף מאז סוף שנות ה-90.

ואולם לפי חישובים של קטסונורי טנאקה מגולדמן סאקס, ההלוואות לחברות מקומיות אחראיות רק לכשישית מרווחי הבנקים הגדולים ביפן, לעומת יותר מ-60% מהרווחים של יותר מ-100 בנקים אזוריים. כמה מהבנקים האלה החלו להתמקד בהלוואות לצרכנים - תחום שנשלט על ידי בנקים שהתמחו בכך עד שהוטלו מגבלות על הריביות ועל היקף ההלוואות.

המצב גרם לבנקים הגדולים לרדוף אחרי הכנסות שלא קשורות לריביות. מיזוהו, למשל, ממתג את עצמו כ"קבוצת ייעוץ לשירותים פיננסיים", ומציע מכירות צולבות של מכשירי השקעה ללקוחות הבנק. "השוק היפני מתכווץ, אבל האיכות משתנה לטובה", אמר קוג'י פוגי'ווארה, סמנכ"ל האסטרטגיה בבנק. לדבריו, הציפיות שמימון הטיפול באוכלוסייה המזדקנת יוביל להעברת כסף מפיקדונות (שמהווים יותר ממחצית מהנכסים הפיננסיים של משקי הבית) לקרנות השקעה עם תשואה גבוהה יותר, היא רק דוגמה אחת לכך. הממשלה בעצמה מנסה לעודד רכישת מניות באמצעות הקלות מס. אם הין הנופל מצליח לשמור על האינפלציה מעל 0%, הריבית הריאלית תהיה שלילית, מה שמשמש תמריץ להשקעה.

תחזיות קודרות לבנקים האזוריים

הבנקים הגדולים נחושים אף הם לקדם את עצמם מחוץ ליפן. לפי הערכות של מודי'ס, מאז 2012 עלה שיעור ההלוואות הזרות מ=19% ל-33%. המשמעות של צעד זה היא תשואה גבוהה יותר לצד סיכון רב יותר, במיוחד אם מלווים למשל, לחברות נפט אמריקאיות. למרות שיש לבנקים הפקדות רבות במטבע חוץ, כמו הבעלות של MUFG ביוניון בנק האמריקאי, ששומר בכספות שלו על 80 מיליארד דולר, אפשרויות המימון היציבות שלהם אינן תואמות את רף ההלוואות שלהם.

הפער אמנם הצטמצם בשל ההאטה בקצב ההלוואות הזרות ובגלל שההפקדות בבנקים גדלו, אך עדיין יש פער והעלות של הגישור עליו עם הלוואות לזמן קצר עלתה. העלייה משקפת את ההידוק בשוק הכסף האמריקאי ואת העיקרון כי ההפרש בין שערי המטבע הנוכחיים לעתידיים צפוי לשקף את פערי הריבית בין המטבעות (כלומר, אם הריבית הדולרית היא 3% והריבית בין היא 4% - הין צפוי לרדת ב-1%). לדברי שינובו נקאגוואה, בכיר בבנק המרכזי של יפן, "אם יהיו זעזועים בשווקים הפיננסיים, הם עשויים להתמודד עם קשיים במימון".

Shizuo Kambayashi/אי־פי

התחזיות בנוגע לבנקים האזוריים אפילו קודרות יותר. במסגרת המדיניות של הבנק המרכזי של יפן, ברור שהבנקים יהיו פחות רווחיים, אומר איסאו קובוטה, יו"ר בנק נישי־ניפון פייננשיאל הולדינגס מפוקואוקה, שממוקם באי קיושו שבדרום־מערב יפן. לטענתו, הקירבה ללקוחות תאגידיים עדיין משמשת יתרון גדול. הוא מוסיף כי לבנקים הקואופרטיביים הקטנים יותר, לחברות הביטוח ולקרנות הפנסיה יש חיים קשים יותר בגלל התחייבויותיהם הרבות לטווח הארוך.

קובוטה מציין גם את הסכנות הכרוכות בעידוד הממשלתי להעביר כסף מחסכונות למניות. לדבריו, "אם המהלך יצליח יהיה הרבה יותר קשה לצפות את מקורות המימון של הבנקים". מסיבה זו, ב-2010 הקים נישי ניפון זרוע השקעות בניירות ערך. כעת הבנק מעורב במיזם ניהול נכסים עם שישה בנקים אחרים, ובאמצעות חברה בת נוספת, הוא נכנס גם לתחום כרטיסי אשראי והלוואות לצרכנים.

התמעטות האוכלוסייה הכפרית, כניסת הטכנולוגיה לתחום הבנקאות ותמיכת הפיקוח על הבנקים, הריבית השלילית עשויה לאלץ קונסילידציה בשוק הבנקים האזוריים. מאט סוויני ועמיתיו בחברת הייעוץ ביין טוענים כי עד 2025 מספרם עשוי להצטמצם בכמחצית, לכ–50.

בלומברג

סוויני מאמין כי רוכשי הבנקים ירשמו ביצועים טובים, ויהיו רוכשים שייכנסו לראשונה לתחום באמצעות רכישות קטנות לפני שיגדילו את הפעילות שלהם. הרוכשים שלהם בעלי מניות זרים, שנוטים להיות סבלניים פחות ממשקיעים מקומיים, יפעילו לחץ גדול יותר כדי לפעול.

חיפוש מתמיד אחר מודלים רווחיים

באחרונה יש קדחת של עסקות: ב-2016 נישי ניפון איחד כוחות עם בנק נגסאקי ועם פוקוקה פייננשיאל, שני מתחרים גדולים יותר, וביחד הם הסכימו לקנות את אייטינת' בנק. בתחום הזה יש גם פעילות שנסתרת מהעין: מכשיר פעילות פופולרי מאפשר יצירת חברת אחזקות, שבמסגרתה הבנק פועל עצמאית לצד חברות בנות שמוכרות שירותים אחרים. בכך תיתכן מגבלה לרווח הפוטנציאלי.

בלומברג

יכול להיות שיותר מוסדות צריכים לאמץ מודל משגשג אחר. לפני 25 שנה החל בנק סורוגה שממוקם בשיזוקה, 180 ק"מ דרום־מערבית לטוקיו, להתמקד במשכנתאות המניבות תשואה גבוהה יותר, ומאוחר יותר בהלוואות אישיות לעומת המצב הקודם של הלוואות לתאגידים. שתי הקטגוריות החדשות מהוות עתה 89% מפעילותו של הבנק, ושיעור ההלוואות לחברות הצטמצם ל–10%, לעומת יותר מ–80% בשנות ה–80.

כך, בנק סורוגה ממוצב במקום טוב יותר להתמודדות עם מציאות הריבית הנמוכה המתמשכת ביפן. ההלוואות שהוא מעניק במסגרת הקטגוריה הרווחית ביותר של הבנק - הנפקת כרטיסים חוץ־בנקאיים המאפשרים למשוך מזומן תמורת עמלה - הניבו תשואה של 11.1%. הפער בין ההלוואות הממוצעות להפקדות מגיע ל-3.49% וממשיך לעלות. בבנקים האזוריים מגיע הפער ל-1.25% ונמצא בירידה. "בנקים אחרים ניסו להעתיק מאתנו, אך לא הצליחו", אמר אקהירו יוניימה, נשיא סורוגה.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#