רווח נאה להפניקס, אנליסט והראל מההשקעה במניות מירלנד

עם השלמת הסדר החוב של מירלנד מול מחזיקי האג"ח בישראל בהיקף של מיליארד שקל, החלה החברה להיסחר בת"א לפני שבוע וחצי ■ עקב ההסדר נמחק חוב של 800 מיליון שקל, וההון העצמי גדל ל650 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

מניית חברת הנדל"ן מירלנד עלתה אתמול ב–3.8%, והשלימה זינוק של כ–45% בתוך שבוע וחצי, מאז החלה להיסחר בתל אביב. מנייתה של חברת מירלנד, המנוהלת בידי רומן רוזנטל, נסחרת לפי מחיר של 194.5 אגורות, המגלם לחברה שווי שוק של 146 מיליון שקל.

מירלנד החלה להיסחר בתל אביב כחלק מהסדר חוב בהיקף של כמיליארד שקל שגיבשה עם מחזיקי האג"ח בישראל. בעקבות ההסדר נמחק חוב של כ–800 מיליון שקל, נותר חוב לבעלי האג"ח של כ–200 מיליון שקל, והם קיבלו כ–80% ממניות מירלנד. בעלי השליטה הקודמים בחברה — כלכלית ירושלים והחברות הבנות שלה מבני תעשייה ודרבן — נותרו עם אחזקה של כ–20% במירלנד. זאת תמורת הזרמה של 14 מיליון דולר. מירלנד פועלת ברוסיה, והיא נאלצה לבצע הסדר חוב גדול לאחר שנקלעה למצוקת נזילות לנוכח המשבר הכלכלי שפקד את המדינה לקראת סוף 2014.

בעקבות ההסדר הפך הונה העצמי של מירלנד לחיובי, והוא מוערך ב–150–170 מיליון דולר. בהתאם לכך, התמחור הנמוך של מירלנד קרץ לכמה גופים מוסדיים, שהגדילו את אחזקתם בחברה.

כך, למשל, אתמול דיווחה אתמול החברות הפניקס ואקסלנס כי הגדילה את אחזקתה במירלנד ל–13.5% בהשקעה של כמה מיליוני שקלים, ולפי שעה יש לה רווח של עשרות אחוזים מהשקעה זו. גם בית ההשקעות אנליסט וקבוצת הביטוח והפיננסים הראל הפכו לבעלי עניין במירלנד עם אחזקה של יותר מ–5% לכל גוף.

מניית כלכלית ירושלים

עבור הפניקס, המנוהלת בידי אייל לפידות, מירלנד אינה ההשקעה המוצלחת היחידה שביצעה מאז נובמבר 2015 ושקשורה לכלכלית ירושלים. כך, במהלך הנפקות המניות שביצעה כלכלית ירושלים בנובמבר 2015 ובסוף פברואר 2016 הגיעה הפניקס לאחזקה של יותר מ–10% בחברה, בהשקעה של יותר מ–100 מיליון שקל. מדובר בהשקעה שבוצעה כשכלכלית נסחרה לפי שווי שוק שהיה בערך רבע מהונה העצמי, כך שיש לה רווח של עשרות מיליוני שקלים מהשקעה זו.

הפניקס גם רכשה ב–2016 שיעור של 3.64% מחברת הנדל"ן סאמיט בהשקעה של 50 מיליון שקל. השקעה זו סייעה לסאמיט לממן את ההשקעה של 292 מיליון שקל בכלכלית. להפניקס יש רווח על הנייר של 25 מיליון שקל על השקעה זו.

בנוסף, במסגרת ההסדר מירלנד הנפיקה סדרת אג"ח חדשה (ז') בהיקף של 45 מיליון דולר ללא ביטחונות, שתישא ריבית שנתית של 1%, והקרן תיפרע בשלוש מנות שוות בסוף דצמבר של כל אחת מהשנים 2021–2023.

ההסדר כולל גם הקצאת כתבי אופציה להנהלת החברה, למימוש בשלבים עד חמש שנים ממועד ההסדר, שיהיו, בהנחת מימוש מלאה, עד 9% ממניות מירלנד. האופציות נכנסו עכשיו לכסף.

מניית מירלנד

מירלנד, שהונפקה בבורסה המשנית בלונדון בדיוק לפני עשר שנים לפי שווי של כ–700 מיליון דולר לפני הכסף וכמיליארד דולר אחרי הכסף, נשלטה עד לאחרונה בידי קבוצת כלכלית ירושלים שנשלטה בידי אליעזר פישמן. בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את רוסיה לפני קצת יותר משנתיים, ושבא לידי ביטוי בירידה חדה במחירי הנפט ובפיחות בשער הרובל הרוסי מול הדולר האמריקאי, שווי הנכסים של מירלנד צנח, והיא נקלעה למצוקת נזילות קשה. היא גררה עמה למצוקת נזילות גם את כלכלית ירושלים, שהיתה חייבת אז לבעלי האג"ח והבנקים יותר מ–2.5 מיליארד שקל.

בעקבות כך, בנק לאומי שהחזיק בשעבוד על כ–40% ממניות כלכלית ירושלים כנגד חוב אישי של פישמן של כ–2 מיליארד שקל, החל בתחילת 2015 בהליך מכירת השליטה בכלכלית. בסופו של דבר הוא מכר את המניות תמורת כ–200 מיליון שקל בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker