ארנה גרופ מקיימת מו"מ לדחיית הלוואות על רקע חובות של 160 מיליון שקל

חברת הקניונים חייבת כ-80 מיליון שקל לבנק מזרחי, כ-80 מיליון שקל לבנק הקפריסאי יורובנק וכ-40 מיליון שקל לאברהם נניקשווילי, כאשר בקופת החברה כ-60 מיליון שקל בלבד ■ ארנה: "אין באפשרותנו להעריך את מלוא ההשלכות העסקיות והמשפטיות"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
מרכוס וובר
מרכוס וובר

גם העסקה למכירת קניון ארנה בהרצליה לא הצליחה לעצור את ההידרדרות במצבה הפיננסי של ארנה גרופ.

מפעילת הקניונים הכושלת, שבשליטת חברת ASTC הסינגפורית של מרכוס וובר (62%), אינה מסוגלת לפרוע את כל חובותיה השוטפים, המסתכמים כעת בכ-160מיליון שקל. החובות הם לבנק מזרחי, לבנק הקפריסאי יורובנק, לאברהם נניקשווילי (בעל עניין בחברה) ולבעל השליטה.

מחשש להעדפת נושים, דירקטוריון ארנה גרופ החליט שלא להשתמש בכסף שבקופה - 60 מיליון שקל שמקורם בעסקת המכירה של קניון ארנה בהרצליה - לפירעון החובות השוטפים. מלבד המזומנים שבקופה, ארנה אמורה לקבל כ-37 מיליון שקל נוספים ממכירת הקניון, אך מרבית היתרה מופקדת עדיין בנאמנות עד להשלמת ההליכים. גם בשקלול המזומנים שיתקבלו, לארנה גירעון של כ-63 מיליון שקל במקורות התזרימיים.

ארנה גרופ, שמנייתה איבדה כ-91.3% בחמש השנים האחרונות, היא חברת נדל"ן מניב, שמחזיקה במתחם סטאר סנטר באשדוד (96%) ובקניון ארנה נהריה (75%). עד לאחרונה החזיקה החברה גם בקניון ארנה בהרצלייה, שנמכר לקרן הנדל"ן ריאליטי, חברת הביטוח הפניקס ובעליה של חברת הנדל"ן תדהר בתמורה לכ-335 מיליון שקל. העסקה הניבה לארנה תזרים פנוי של 100 מיליון שקל, ששימש אותה לפירעון חובות.

קניון ארנה
קניון ארנהצילום: עזרא לוי

ארנה גרופ (לשעבר מנופים פיננסים) הסתבכה בשנים האחרונות על רקע שורת השקעות כושלות בתחום הנדל"ן וביצועים חלשים של נכסיה. כל זאת, בשעה שהחברה נאלצה לבצע מחיקות של עשרות מיליוני שקלים בגין השקעה בקרקעות בקזחסטן, ובגין ההשקעה בחברת חיפושי הנפט שמן, שנכשלה בקידוח ליד אשדוד. בשיאו, בינואר 2011, הגיע שוויה של ארנה ל-1.1 מיליארד שקל, בעוד ששוויה הנוכחי מסתכם בכ-50 מיליון שקל בלבד.

אחד מהנושים המרכזיים של ארנה הוא בנק מזרחי, שלו היא חייבת כ-79 מיליון שקל. מדובר בהלוואה שנטלה החברה בת SLS מפרשים לצורך בניית הקניון בנהרייה. כנגד ההלוואה משועבדות זכויותיה של ארנה בקניון, ששווין ההוגן נכון לסוף ספטמבר 2016 הסתכם בכ-270 מיליון שקל. ארנה מסרה כי החלה במו"מ עם מזרחי לדחיית מועד פירעון ההלוואה, ואף ציינה כי הבנק דרש מהחברה להימנע מפירעון הלוואות בעלים שהעמידה לקניון ארנה הרצלייה.

בנוסף למזרחי, ארנה חייבת כ-80 מיליון שקל לאברהם נניקשווילי - שותפו הלא פעיל של וובר בארנה גרופ, המחזיק בכ-23% ממניותיה. נניקשווילי המחה כ-40 מיליון שקל מזכויותיו בהלוואה לבנק הקפריסאי יורובנק. בנוסף, הבנק הקפריסאי העמיד לארנה בעבר הלוואה בסכום של כ-40 מיליון שקל (כ-13 מיליון דולר), שהקרן עליה עומדת לפירעון בתחילת 2018. ואולם לבנק הקפריסאי עומדת הזכות לפירעון מוקדם של ההלוואה, כנראה בשל הפרת תנאיה. נניקשווילי מואשם כיום במתן שוחד לחבר הכנסת והשר המנוח בנימין בן אליעזר, ונמצא בהליך משפטי. בתחילת יולי שועבדו מניותיו של נניקשווילי בארנה ליורובנק - כנראה על רקע חובות פרטיים משמעותיים.

ארנה חייבת גם 8 מיליון שקל לבעל השליטה, וובר, בגין חוב שמועד פירעונו היה סוף 2016, וזאת לא כולל הלוואות בעלים נוספות בסכום מצטבר של 413 מיליון שקל שמועד פירעונן יחול בסוף 2017. יצוין כי באוקטובר האחרון הציע וובר לדירקטוריון ארנה לרכוש את מתחם סטאר סנטר באשדוד וקניון ארנה נהריה בתמורה לכ-470 מיליון שקל, בתוספת התחייבות לפירעון חובות של כ-320 מיליון שקל לבנק מזרחי ולבנק לאומי. לאחר העסקה, וובר יחזיק בשני הנכסים באופן פרטי, בעוד שארנה גרופ תהפוך לשלד בורסאי. בכך יסתכם ההפסד של וובר מההשקעה בארנה גרופ בכ-830 מיליון שקל.

דירקטוריון ארנה צפוי להתכנס ביום ה' הקרוב לישיבה נוספת, שתעסוק בנושא פירעון ההלוואות. ארנה מסרה בדיווח לבורסה כי "אין באפשרותה להעריך את מלוא ההשלכות העסקיות והמשפטיות האפשריות כתוצאה מהנסיבות המתוארות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker