חברת הפורקס של מאיר ברק בקפריסין קולמקס פרו נקנסה ב-100 אלף יורו

הקנס ניתן בגין, בין היתר, אי חשיפת הסיכונים בפעילות ופרסומים מטעים ■ קולמקס פרו: "החברה תמשיך להתאים את עצמה ולעשות כל שנדרש בכדי לעמוד בהוראות הרגולציה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

שבועות בודדים לאחר שחברת הפורקס קולמקס קיבלה את אישור רשות ניירות ערך לפעול בישראל, החברה האחות, קולמקס פרו, שפועלת מול לקוחות זרים בחו"ל, תשלם קנס של 100 אלף יורו לרגולטור הקפריסאי.

קולמקס פרו תשלם כ-40 אלף יורו בגין מידע חלקי שניתן ללקוחות החברה הקשור לסיכונים הכרוכים בפעילות המסחר. עוד תשלם 30 אלף יורו בגין פרסום מטעה מטעם החברה ללקוחותיה.החברה נקנסה ב-20 אלף יורו בגין סיכונים תפעולים בהם לא טיפלה כראוי החברה ו-10,000 יורו נוספים בגין אי ציות לתלונות אדמיניסטרטיביות.

מאיר ברקצילום: פלג אלקל?

לאחרונה רכשה החברה האחות קולמקס ישראל של מאיר ברק, את חברת הפורקס מט"ח 24. החברה אשר לא קיבלה את אישור הרשות לניירות ערך להמשיך ולפעול בישראל בחרה למכור את רשימת הלקוחות שלה לחברה המתחרה. במסגרת העסקה אמורים חלק מבעלי המניות של מט"ח 24 להזרים לקולמקס מילוני שקלים כהשקעה הונית בחברה ולהחזיק לאחר ההזרמה עד 49% ממניות קולמקס ישראל.

בין בעלי השליטה בחברת מט"ח 24  מולה מתנהלים מספר תביעות אזרחיות שטרם הוכרעו בגין טענות שונות להונאה ורמאות – ניתן  למצוא את יריב גילת - מבעלי השליטה בחברת פיינל מהרצליה - שמחזיק בחברה יחד עם מספר אנשי עסקים מוכרים: רוני פלד, אלי זמיר, גיא ברנשטיין (כיום מנכ"ל פורמולה מערכות), רן שטרקמן (לשעבר מנכ"ל פלאזה סנטרס של אלביט הדמיה), ניר יוסף (הבעלים של מסעדת NG בתל אביב), רפי כהן (הקים את מט"ח 24 ויו"ר הדירקטוריון), רז לוי (המנכ"ל הקודם) והמנכ"ל של מט"ח 24 דוד מסיקה .

חברות הפורקס מאפשרות למשקיעים לסחור במטבעות תוך שימוש במנופי אשראי גבוהים. בנוסף, ניתן לסחור דרכן במניות, במדדי מניות ובסחורות כמו נפט וזהב בכל העולם. בגלל המינוף הגבוה שמקבלים הלקוחות הסוחרים - לעתים עד פי 100 מסכום העסקה - ובגלל האופי קצר הטווח של העסקות (לעתים גם דקות בודדות), רבים רואים בפעילות כזאת סוג של "הימורים".

מתוך 21 חברות שהגישו בקשה לרישיון לניהול זירת סוחר, זירת פורקס, רק שש קיבלו אישור מהרשות לניירות ערך להמשיך ולפעול בישראל . אותן זירות יוכלו להמשיך ולפעול בישראל מול לקוחות מקומיים , כאשר יתר הזירות שבקשתן נדחתה נדרשו להפסיק לפעול באופן מיידי מול הישראלים. החברות להן ניתן האישור הן: קולמקסFXCM,  Plus500 ,1st-index ,REAL FOREX ,ATRADE.

ביולי האחרון הוגשה בישראל בקשה לאישור תביעה ייצוגית על סך 200  מיליון שקל נגד חברת הפורקס קולמקס, ובעליה  ברק. מגישי התביעה - ארתור יבורסקי וניר אלינה, המיוצגים על ידי עו"ד דן צוק - טענו כי החברה ביצעה גבייה אסורה של עמלות ודיווידנדים שלא כדין מלקוחותיה, והטעתה אותם לחשוב כי היא חברת ברוקראג' רגילה, כאשר בפועל פעלה החברה תוך ניגוד אינטרסים מובנה - כאשר היא הצד השני לכל עסקה. לטענתם, המצב הוביל לכך שהפסדי הלקוחות עברו ישירות כרווח לחברה ללא ידיעת הלקוחות.

מקולמקס פרו נמסר: "בשנה האחרונה, חלו שינויים רבים בתנאים לפעילות במסגרת האיחוד האירופי בקפריסין. כחלק מהתהליך, חברות רבות ובכללן קולמקס פרו, מתאימות את אופן הפעילות להנחיות החדשות שיוצאות מעת לעת על ידי הרגולטור האירופי והקפריסאי בפרט. החברה תמשיך להתאים את עצמה ולעשות כל שנדרש בכדי לעמוד בהוראות הרגולציה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker