מאיר שמיר: "היתה אווירה של סחיטה באיומים; באו אליי במרצדס שחורה ואמרו 'רוצים כסף'"

מחקירה שניהל המנהל המיוחד של הפועל פ"ת, לשעבר בבעלותו של שמיר, עולה כי כבר ב-2012 טען שמיר שגורמים מהעולם התחתון סחטו אותו בגין מכירת איצטדיון האורווה ■ שמיר: "אחד מהם דאג להדגיש שהוא מהמשפחה של מאיר אברג'יל"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר שמיר
ערן אזרן

חקירת הפיצוצים ליד ביתו ומכוניתו של איש העסקים מאיר שמיר, בעליה לשעבר של קבוצת הפועל פתח תקוה, נמשכת על ידי משטרת ישראל, ברקע לצו איסור פרסום שהוציא בית המשפט. טרם נודע מי אחראי לשני הפיצוצים, ואולם – מחקירה שניהל בעבר המנהל המיוחד של הפועל פתח תקווה, שנמצאת בהליכי פירוק, עולה כי שמיר טען כבר ב-2012 ש"גורמים מהעולם התחתון" סחטו אותו.

שמיר רכש את הבעלות על הפועל פתח תקווה בשנת 1996, וליווה את הקבוצה במשך עשר שנים - שלוש שנים כבעלים ושבע שנים כספונסר. ביולי 2011, בעקבות חובות כבדים, הגישה הקבוצה בקשת פירוק לבית המשפט. מי שמונו כמנהלים המיוחדים לקבוצה היו עו"ד ליאור דגן ועמית פינס, שניהלו חקירה בנוגע לאירועים שהביאו לקריסתה. במסגרת בדיקת האירועים, השניים חקרו גם את שמיר בשנת 2012.

עיקר החקירה מתייחסת לעסקת נדל"ן שנויה במחלוקת, שבה נמכרה הקרקע של אצטדיון הפועל פתח תקווה ("האורווה"), עד שהגיעה לידי לקבוצת אשטרום, שבעליה - רמי נוסבאום הוא חבר קרוב ושותף עסקי של שמיר. בעבר טענו המנהלים המיוחדים כי שמיר השתלט על הפועל פתח תקווה רק כדי להשיג את הסכמתה לקבל את הזכויות באצטדיון, במטרה להשתמש בנדל"ן למטרות עסקיות – ואגב כך לגרוף רווחים של מאות מיליוני שקלים.

מנגד, שמיר טען בעבר שהמעורבות שלו בקבוצה מעולם לא היתה קשורה לנדל"ן, וממילא להפועל פתח תקוה לא היו זכויות כלשהן באצטדיון. להפך, לאורך השנים הוא השקיע מכיסו עשרות מיליוני שקלים בקבוצה – 50-60 מיליון שקל. "מאיר שמיר לא גרף לכיסו ולו שקל אחד", כתבו פרקליטיו לבית המשפט, "שמיר הוא זה שהציל את הפועל פתח תקוה ואיפשר את המשך קיומה למעלה מעשור, באמצעות הזרמת סכומי עתק".

בחקירה של המנהלים המיוחדים פירט שמיר השתלשלות אירועים חמורה, שבה תיאר בין היתר, "חבר'ה במרצדס שחורה" שחנו בתחתית בניין המשרדים של חברת מבטח שמיר, גורם מעולם הכדורגל שהציג את עצמו כקשור למשפחתו של מאיר אברג'יל, ובקשה לפיצוי של 60 מיליון שקל ל"דייר מוגן" בשל עסקת הנדל"ן באצטדיון. יודגש, כי טרם ברור אם קיים קשר בין הפיצוצים האחרונים שאירעו לבין עסקת הנדל"ן באצטדיון האורווה.

להלן פרוטוקול החקירה של שמיר על ידי המנהל המיוחד של הפועל פ"ת, עו"ד דגן:

שמיר: "מי שעמד מולי זה לא חסידי אומות העולם.... תכף נדבר על זה בהרחבה, וזו גם עדות שנתתי במשטרה, שהייתה אצלי במשרד אגב. בשנת 2009 מגיעים שני דוקטורים לשם כבוד, אחד **** והשני ****, שאחד גם דואג להדגיש כל הזמן שהוא מהמשפחה של מאיר אברג'יל, אני מדבר על ****... הדגישו בפניי ש*** חזק בעולם מסוים.

דגן: "עולם תחתון?"

שמיר: "הוא אמר – עולם מסוים. האמת היא חבל שלא היית לידי, כי לא שאלתי אותו על איזה עולם, כי בהחלט יכול להיות, לא חשבתי על זה שהוא מתכוון לעולם עליון".

דגן: "מבחינת ההבנה שלך, אתה הבנת שמדובר בעולם תחתון?"

שמיר: "זה עולם שהוא זר לי".

דגן: "אני שואל ברצינות".

שמיר: "קשה לי להיזכר מה הבנתי אז. אתה שואל שאלות של ילד, שאתה יודע מה התשובות עליהן".

דגן: "או.קיי"

שמיר: "באים החבר'ה האלה ומגיעים לקבוצה. כמובן, ישר עוטים עליהם כל הקהילה הטובה של הפועל פתח תקווה, ואומרים להם: 'אתם חייבים לנתק את הקשר עם מאיר שמיר'. אגב, כל הקהילה הזאת זה 20-30 ילדים מופרעים, עוד כמה מבוגרים.... אבל אלה, (הם) ששותים לך את הדם... הרעים תמיד אקטיביים. הטובים הם פאסיביים...".

שמיר: "הם באים אליי למשרד ואומרים לי – והכל בחיוך – אני לא יודע אם יצא לך פעם לשבת עם חבר'ה מהפלח שוק הזה. יושבים איתי החבר'ה האלה – במיוחד אחד, אני חייב לציין, בעיקר **** פחות **** .... מחייך בחיוך כזה, אתה יודע, לא מגולח, מגיע עם מרצדס שחורה, ואומר שהוא..."

דגן: "איך אתה יודע באיזה אוטו הם באו?"

שמיר: "כי ראיתי אותם כשהם נכנסו לחנייה".

דגן: "במצלמה?"

שמיר: "אני לא יודע אם יש לך כזה אוטו.... מרצדס שחורה עושה לי רע.... ראיתי אותם נכנסים עם מרצדס שחורה. אני חותם לך שהיא ממשוכנת אבל מרצדס שחורה".

שמיר: "מגיעים אליי החבר'ה מהביטחון אצלי במשרד ואומרים: 'הגיעו חבר'ה לא נחמדים אליך'. (הם) עולים אליי, יושבים מולי, ואומרים לי: 'אנחנו רוצים כסף על האצטדיון'. אמרתי: 'איזה כסף על האצטדיון?' (הם:) 'אנחנו חושבים שאנחנו דייר מוגן'. אמרתי: 'אם אתם חושבים שאתם דייר מוגן, תגישו תביעה – תקבלו את הכסף. למה אתם חושבים שאתם דייר מוגן?' ..... אמרתי: 'אני לא הבעלים של זה, אני מוכן לדבר עם אשטרום ולראות מה אשטרום יגיבו על הדבר הזה, כי זה אינטרס שלהם שהדבר הזה יתגלגל בצורה טובה".

דגן: "הם יזמו את הפנייה אליך?"

שמיר: "בוודאי. ואז.... **** אומר לי: 'תשמע מאיר, אתה יודע, זה גם לא כל כך משנה אם אנחנו כן דייר או לא דייר, אתה יודע. אם אנחנו עכשיו נשב פה ולא נתפנה, תעשה חשבון לבד.... כמה עשרות מיליונים זה עולה לך".

שמיר: "דיברתי עם רמי נוסבאום (מבעלי אשטרום– ע"א), סיפרתי לו על החוויה הלא נעימה הזאת, ואמרתי לו – צריך להיפגש איתם. זו ההחלטה שלך מה קורה פה... ואז הם באו להיפגש עם רמי נוסבאום. הבנתי שזו היתה חוויה לא נעימה גם לרמי נוסבאום.... אני יודע שהם היו עצורים החבר'ה האלה, אמרתי שאם זה לא היה אווירה של סחיטה באיומים, הם לא היו מקבלים את ה-8 (הכוונה ל-8 מיליון שקל ששילמה אשטרום – ע"א), ולא את הדברים האחרים, כלום. ואז אשטרום אמרו משפט שהוא חכם מאוד: 'אנחנו מוכנים לעשות עסקה, לתת להם פינוי מוקדם. כלומר, הפוך... החבר'ה האלה בריונים, בוא ננצל את זה בשביל שהם יפנו את הפועל פ"ת יותר מוקדם'. ואז אשטרום עשו חשבון, אני לא יודע איך הגענו למספר, שה.ל.ה.פ (העמותה להצלת הפועל פ"ת – ע"א) תתן להם 8 מיליון שקל ובתמורה לזה הם יעשו פינוי מוקדם...."

שמיר: "הגיעו שני החבר'ה האלה ואמרו, 'תביא את ה-8 מיליון'. אשטרום אמרו: 'אבל עד חודש מאי מפנים'. הם אמרו: 'עד מאי מפנים'. עשו איתם עסקה שהם מקבלים מיליון שקל על החשבון... עוד מיליון אחרי זה ועוד 6 מיליון בהריסה של האצטדיון. אשטרום אמרו לי שזה מה שהם מוכנים לתת...".

שמיר: "אחרי זה הם גם מגיעים אליי למשרד, אגב, הם גם רומזים לי באותה הפגישה שיש איזה שני חבר'ה שעושים תחקיר בטלוויזיה, אורלי וגיא... הם עושים תחקירים רעים כאלה, נכון? אז הם רוצים לעשות עליי תחקיר וכל הרמזים הלא יפים האלה. אבל הדבר העיקרי (היה ש)באלימות יישארו באצטדיון, אלא אם כן יגיעו איתם להסדר".

שמיר: "ואז אני אומר להם – שאשטרום מוכנה לשלם 8 מיליון. אז הוא כמובן מחייך הדוקטור לשם כבוד ואומר שהוא ציפה ל-60 מיליון. אני מזכיר לך שבעיר פתח תקווה מדברים על רווחים של מאות מיליונים, אז הוא ציפה ל-60 מיליון. ... אמרתי לו: 'תשמע, אשטרום לא (תיתן) גרוש יותר. מה שאשטרום אמרו לך זה מה שהם ישלמו'. הוא אמר לי: 'טוב'.... ואז **** אומר לי – 'אני רוצה שתעזור לנו גם בספונסר...'".

שמיר: "כשאתה יושב מול החבר'ה האלה, אתה מדבר בסגנון מסוים, ואתה לא יכול להראות שאתה מפחד, אז אמרתי לו: 'אין לי בעיה לעזור לך בספונסר'. אם הוא לא היה עבריין, לא הייתי אומר לו את המשפט הזה".

בשבועות האחרונים אירעו שני פיצוצים בקרבתו של שמיר – בעליה של חברת ההחזקות הבורסאית מבטח שמיר. הפיצוץ האחרון אירע בסמוך לביתו בשכונת צהלה בתל אביב, וזאת לאחר ששבועיים קודם לכן כבר אירע פיצוץ נוסף סמוך לרכבו בחניון בשכונת רמת החייל בתל אביב.

מעניין לציין שבחודש שעברה הסתיימה השותפות הארוכה בין שמיר לבין נוסבאום בחברת מבטח שמיר. זאת, לאחר שאשטרום מכרה כ-8.9% ממבטח שמיר בבורסה בתמורה ל-77.7 מיליון שקל. בשוק ההון התפלאו על פירוק השותפות: "זה היה מהלך מוזר", אמר מקור בשוק ההון. "נוסבאום ושמיר היו זוג קרוב - הם לפחות 15-20 שנים ביחד, חברים קרובים שעושים עסקים. מעניין מה הביא לפירוק?".

לפני כחודדש אמר נוסבאום ל-TheMarker כי פירוק השותפות הוא לא פירוק. "אני ומאיר עדיין חברים טובים. מכרנו את המניות במבטח שמיר ברוח טובה ובהבנות. אנחנו עדיין עושים הרבה פעילות עסקית משותפת (מחוץ למבטח שמיר). כחבר קרוב של שמיר, אין לי מושג למה קשור האירוע (פיצוץ המטען ברמת החיל). אני שמח שהכול נגמר בסדר, ולא קרה שום דבר. אין לי מושג מי עומד מאחורי זה - אני בטוח שזו טעות".

מלבד טענתו של שמיר לסחיטה על ידי גורמים מהעולם התחתון, כבר בשנת 2005  פורסם בעיתון "הארץ" כי שמיר זומן על ידי המשטרה במטרה לבדוק מה הקשר שלו - אם בכלל - ליצחק קיסוס, עבריין שהואשם בקשירת קשר לרצח מאיר אברג'יל. קיסוס, שנחשב אחת הדמויות המרכזיות בארגונו של זאב רוזנשטיין, ניהל באותם הימים מאבקים עם אנשיו של אברג'יל בנושא השליטה בתחום ההימורים ברשת.

לפי הפרסום בזמנו ב"הארץ", שמיר זומן לחקירה לתת עדות ולא נחקר כחשוד. באותה הפגישה הציגה ימ"ר חוף לשמיר פלטי שיחה מהתקשורת בנו לבין קיסוס. שמיר טען בפגישה כי אין כל קשר בינו לקיסוס, למרות שמעקב שיחות הטלפון היוצאות של קיסוס העיד על כך שהוא מחייג אל שמיר כל יום. כשקיסוס נחקר על קשריו עם שמיר, הוא הכחיש תחילה, אך לאחר זמן מה טען שהוא מתקשר לשמיר "כדי להשמיע לו קולות של חיות בג'ונגל".

לאחר מתן העדות במשטרה שמיר הדגיש כי אין כל קשר בינו לעבריין קיסוס: "לא ראיתי, לא שמעתי ולא דיברתי עם איש בשם זה ואיני יודע על קיומו", אמר. שמיר הסביר כי חוקר ביקש לבוא למשרדו, והציג לו שאלות בקשר לקלט-פלט של מספרי טלפון שחויגו למספר הטלפון הסלולרי המותקן ברכבו, שיחות שלא נענו על ידו. שמיר הדגיש כי הבהיר לחוקר שאינו מכיר את האדם שחייג לטלפון שלו וכי לא שמע את שמו.

מקורבין של שמיר סיפרו כי לימים, המשטרה העבירה מכתב לשמיר שבו הביעה התנצלות שעקב עבודת המשטרה נפגעים לפעמים אזרחים חפים מפשע. ב-21 באוקטובר 2013 חוסל קיסוס בידי אלמונים שארבו לו באור יהודה. לפי הפרסומים, המידע המודיעיני ייחס לו תכנון לחסל את אברג'יל.

מלבד עסקי הכדורגל, ההחזקה המרכזית של שמיר היא חברת ההשקעות מבטח שמיר, שנסחרת בבורסה בתל אביב. שמיר מחזיק בכ-39.67% ממניותיה של החברה, ששוויה עומד על כ-780 מיליון שקל. שווי מניותיו של שמיר מסתכם בכ-310 מיליון שקל. בסוף 2006 ביצע שמיר את ההשקעה החשובה ביותר שלו, כשרכש 20.7% באמצעות מבטח שמיר מחברת המזון תנובה. באפריל 2014 הצטרפה מבטח שמיר לקרן אייפקס, ומכרה את החזקותיה בתנובה לברייט פוד הסינית, ששילמה כ-1.1 מיליארד שקל.

כיום, למבטח שמיר השקעות בתחום הטכנולוגיה - בין היתר, היא מחזיקה בגילת רשתות לוויין, וידאק פארמה, ניוטרון אבטחת מידע; והשקעות בתחום הנדל"ן – בין היתר נדל"ן בהוד השרון, חברה למימון נדל"ן והחזקה בחברת הנדל"ן בראק אן.וי הפועלת בגרמניה. כמו כן, לחברה מספר השקעות קטנות יותר – בהן השקעה בחברת הטקסטיל תפרון.

משמיר לא נמסרה תגובה. מרמי נוסבאום לא התקבלה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker