איסתא וסלע זכו במכרז מחיר למשתכן בגליל ים ב-320 מיליון שקל

החברות זכו עם הצעה של 13.7 אלף שקל למ"ר ■ הזכייה מגדילה מאוד את פעילות הנדל"ן של איסתא, עם פרויקט המגורים הגדול בתולדותיה

יורם גביזון
פרוייקט צמרות בהרצליה
פרוייקט צמרות בהרצליהצילום: ניר קידר

איסתא נכסים, שהיא חברה בת של איסתא, וחברת סלע בינוי זכו במכרז במסלול מחיר למשתכן להקמת בנייני מגורים במתחם אחד משישה מתחמים לבנייה רוויה באזור גליל ים שבהרצליה.

המכרז התנהל על המחיר למ"ר שבו תימכר הדירה, והצעתן המשותפת של איסתא וסלע זכתה בו לאחר שנקבה מחיר של 13,774 שקל למ"ר, לא כולל מע"מ.

המתחם, שבו זכו איסתא וסלע, מורכב מחמישה מגרשים בשטח של 14 דונם. לפי תוכנית בניין עיר, ניתן לבנות עליו 334 יחידות דיור. איסתא וסלע יקימו חברה משותפת בבעלות שווה, שתשלם לרשות מקרקעי ישראל 117 מיליון שקל עבור הקרקע ו–40 מיליון שקל להוצאות פיתוח. בהנחה שהגודל הממוצע של דירה יהיה 100 מ"ר, מגיע היקפו של הפרויקט ל-321 מיליון שקל.

נתונית מהכתבה

איסתא נכסים מחויבת, לפי תנאי המכרז, למכור 80% מהדירות לזוכים בהגרלות במחיר שלו התחייבה - 1.37 מיליון שקל ללא מע"מ לדירה של 120 מ"ר - ובכך היא מנטרלת 80% מסיכון הביקוש. איסתא רשאית למכור 20% מהדירות בשוק החופשי. אף על פי שלפי הערכות, המחיר למשתכן במכרז משקף הנחה של 800 אלף שקל לדירה ביחס למחיר השוק שלהן, נראה שאיסתא תעדיף למכור את הדירות במחיר של 2.0-1.9 מיליון שקל כדי לנטרל לחלוטין את סיכון הביקוש עוד לפני תחילת הפרויקט.

איסתא תטפל בסיכון הביצוע של הפרויקט באמצעות הסכם שעליו חתמה עם סלע בינוי. לפי ההסכם, איסתא תממן 90% מההון העצמי שיידרש לבניית הפרויקט, וסלע תעמיד 10% מההון העצמי. כנגד העמדת מרבית המימון לפרויקט תקבל איסתא מסלע בינוי ערבות בנקאית על סטייה ממחיר מוסכם למ"ר בנייה, וכן תינתן לאיסתא עדיפות בהחזר ההלוואות העודפות שתיתן למימון ההון העצמי מעבר ל-50%, שהוא חלקה בחברה המשותפת, וכן תקבל ריבית עודפת עבור ההלוואות העודפות.

סלע בינוי תקבל דמי ניהול עבור ניהול הפרויקט עד למסירת הדירות ואכלוסן. היא גם העמידה ערבויות לפירעון ההלוואות העודפות שאיסתא תיתן למימון ההון העצמי. לפי הערכות, בשל עודף הביקוש הצפוי לפרויקט שנבנה באחד מאזורי הביקוש המובהקים ונטרול סיכון הביקוש, באמצעות ההנחה, צפויים הבנקים המממנים להסתפק בהון עצמי בשיעור של 10% בלבד מעלות הפרויקט.

איסתא פועלת כסוכנות נסיעות קמעונית למגזר הנופש באמצעות 44 סניפים ואתרי אינטרנט, כמו וואלה טורס וגוליבר, ופועלת בנישות באמצעות החברות הבנות איסתא ספורט ואורטל תיירות לשוק המוסדי. איסתא פועלת גם כסוכנות נסיעות עסקיות תחת המותג אמריקן אקספרס טרוול.

איסתא גם פעילה בנדל"ן להשקעה, בנדל"ן מלונאי ובנדל"ן מסחרי. היא מחזיקה בתשעה נכסים, כמו בית קליפורניה בתל אביב, מלון סבוי בדיסלדורף, מלון ספא קרית ענבים, נדל"ן למשרדים ברחוב מנורת המאור, נדל"ן לתעשייה במגדל העמק ונכס במרכז רסקו בבאר שבע. איסתא הקימה ומפעילה 200 יחידות דיור במעונות הסטודנטים בנתניה (100%), שהיה פעילותה היחידה עד כה בתחום הנדל"ן למגורים. באחרונה היא נכנסה לתחום ייזום וניהול פרויקטי תמ"א 38.

האסטרטגיה של איסתא היא לפתח תיק נדל"ן מניב, שהתזרים ממנו יאזן את התוצאות הכספיות התנודתיות בענף התיירות, ויממן רכישות של חברות ופיתוח פעילויות בתחום התיירות. התוכנית האסטרטגית המעודכנת של איסתא הציגה כיעד תיק נדל"ן מניב של 800 מיליון שקל ב-2019 שיניב הכנסה של 30 מיליון שקל בשנה לפני מס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker