בנק ישראל משנה גישה: ילדיו של מוזי ורטהיים קיבלו היתר שליטה במזרחי טפחות

עד כה סירב בנק ישראל להעניק לילדיו של ורטהיים היתר שליטה בבנק ■ הסיבה לשינוי: החוק לצמצום הריכוזיות במשק ■ משפחת ורטהיים תצטרך להחליט איזו מאחזקותיה היא מוכרת

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דרורית ורטהיים
מיכאל רוכוורגר

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, העניקה היום (ד') לילדיו של מוזי ורטהיים ז"ל - דודי ורטהיים ודרורית ורטהיים - היתר שליטה בבנק מזרחי טפחות. עם פטירתו של מוזי ורטהיים לפני כ-4 חודשים, קיבלו לידיהם שני ילדיו נכסים בשווי שנע בין 8 ל-10 מיליארד שקל, כולל דיוידנדים ומזומנים שהתקבלו בגין מכירת נתחים מהמניות בחברות המוחזקות.

החלוקה בין ילדיו של ורטהיים בכל ההחזקות צפויה להיות 63% לדודי (6-5 מיליארד שקל), ו-37% לדרורית (4-3 מיליארד שקל). משפחת ורטהיים מחזיקה בכ-20% ממזרחי טפחות הנסחר לפי שווי שוק של כ-13 מיליארד שקל.

עד כה סירב בנק ישראל להעניק לילדיו של ורטהיים היתר שליטה בבנק, וכעת ההיתר ניתן באופן מיידי עד ל-10 בדצמבר 2019. הסיבה לשינוי בגישת בנק ישראל נעוצה בחוק לצמצום הריכוזיות במשק, שאחת מהשלכותיו היא שמשפחת ורטהיים תצטרך להחליט עד סוף שנת 2019 אם למכור את האחזקה הפיננסית המהותית שלה בבנק או את האחזקה הריאלית המהותית שלה בחברה המרכזית למשקאות קלים. לפי הערכות, משפחת ורטהיים תעדיף למכור את מניות מזרחי טפחות בשל אי יכולתה לנווט מהלכים בבנק - להבדיל מהאחזקות הריאליות שלה שכוללת גם את חברת הנדל"ן אלוני חץ.

בזכות הגאות המתמשכת בשוק המשכנתאות והניהול המוצלח של אלי יונס - ובהמשך של אלדד פרשר - מזרחי טפחות נהפך לבנק השלישי בגודלו בישראל, ושווי השוק שלו נסק ל-13 מיליארד שקל. שווי השוק של אחזקות המשפחה בבנק מוערך ב-2.6 מיליארד שקל. בנוסף, המשפחה מכרה בשנים האחרונות מניות של הבנק שבהן היא שותפה עם קבוצת עופר, בראשות ליאורה עופר, בכמה מאות מיליוני שקלים, וגם נהנתה מדיוידנדים של מאות מיליוני שקלים נוספים.

מוזי ורטהיים שימש כדירקטור במזרחי טפחות עד לפני כשנתיים, תפקיד שמילא במשך כ-20 שנה. בשנתיים האחרונות אין למשפחה נציגות ישירה בדירקטוריון הבנק, אלא רק דירקטורים מטעמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker