פלוריסטם ובנק הדם של ניו יורק מפתחים מוצר לשיפור קליטת השתלת דם טבורי

החברה ובנק הדם של ניו יורק יבחנו את היעילות של מוצר תאי הגזע של פלוריסטם PLX-R18 לשיפור הקליטה של השתלת דם טבורי ■ הפרויקט קיבל מימון של 900 אלף דולר מקרן BIRD

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
זמי אברמן, מנכ"ל פלוריסטם
זמי אברמן, מנכ"ל פלוריסטםצילום: תומר נויברג / ג'ינ

חברת פלוריסטם, שמפתחת תרופות על בסיס תאי גזע מהשליה, תקים פרויקט מחקר פרה־קליני משותף עם בנק הדם של ניו יורק. פרויקט המחקר המשותף נבחר על ידי קרן BIRD שהיא קרן המחקר והפיתוח הדו לאומית ישראל־ארה"ב והוא יקבל מימון בסך 900 אלף דולר.

המחקר המשותף של פלוריסטם ובנק הדם של ניו יורק יבחן אם טיפול באמצעות המוצר התאי של פלוריסטם, PLX-R18, שמופק מתאי שליה אנושית יכול לשפר את ההצלחה של השתלות הדם הטבורי כתחליף להשתלת מח עצם לטיפול בסרטני דם.

בפלוריסטם, שמנוהלת על ידי זמי אברמן, ציינו כי תוצאות פרה־קליניות קודמות העידו על כך שתאי ה-PLX-R18 מסייעים לתאי הדם הטבורי להיקלט במושתל מהר יותר ובאופן יעיל יותר לעומת השתלות שבהן לא נעשה שימוש משולב בתאי PLX-R18. כחלק משיתוף הפעולה, פלוריסטם תספק את תאי ה-PLX-R18 ובנק הדם של ניו יורק יהיה אחראי על ביצוע הניסוי והתמיכה במחקר. להערכת החברה, הצלחת הניסוי עשויה להוביל לפיתוח התוויה המטולוגית שלישית למוצר זה.

תאי דם שמקורם בחבל הטבור הם מקור עשיר לתאי גזע והרפואה עושה בהם שימוש במקרים שבהם נדרשות השתלות בחולים הנזקקים לשיקום תאי מח העצם. השתלות של תאי גזע עוזרות לטפל בחולי סרטן הדם מסוג לימפומה ולוקמיה ובחולים הסובלים מכשל במערכת החיסון. מהירות ויעילות הקליטה של השתלות המטולוגיות היא גורם מכריע בהצלחתן משום שעד לקליטת השתל וחידוש הייצור של תאי דם בוגרים, החולה חשוף לסיכון של זיהומים וסיבוכים.

גמידה סל היא חברה ישראלית שמפתחת מוצר לשיפור הקליטה השתלות דם טבורי. החברה מוחזקת על ידי אלביט טכנולוגיות (25% ) מקבוצת אלביט הדמיה ועל ידי כלל ביוטכנולוגיה (18% ).

החברה קיבלה לפני שלושה שבועות את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA ) לביצוע השלב השלישי והמכריע בניסוי הקליני בתרופה ניקורד, שמיועדת לטיפול בחולי סרטני דם ולימפומה. היעד העיקרי של הניסוי הוא להעריך את הזמן שחולף ממועד ההשתלה לקליטה של תאי דם נויטרופיליים. תאים אלה הם תאי דם לבנים שהם חלק מהמערכת החיסונית של הגוף. קליטתם במח העצמות היא אינדיקציה לשיקום מערכת החיסון של חולי סרטן הדם בעקבות הטיפול, שכולל את השמדתה של המערכת החיסונית באמצעות כימותרפיה והחלפתה במערכת חדשה באמצעות השתלת דם טבורי מועשר בתאי גזע.

גמידה סל הראתה בניסויים הקליניים הקודמים כי זמן הקליטה של תאי דם נוטרופיליים, שהועשרו בתאי גזע באמצעות הטכנולוגיה שפיתחה החברה קצר ב-10 ימים בהשוואה לזמן הקליטה שלהם בחולים שטופלו במנות דם טבורי שלא עברו העשרה בתאי גזע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker