האשה אמרה "לא" לביטוח - אבל אז גילתה מה עשו בחשבון הבנק שלה

התביעה שהגישה בינה גזית נגד כלל ביטוח חושפת את השיטה: "הפיתוי העצום" לסוכנים וה"פרצה שקוראת לגנב"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

בינה גזית היא מורה שפרשה לגמלאות. בסוף דצמבר 2013 פנתה אל גזית סוכנות הביטוח שביט שירנים, והציעה לה לבטח עצמה מפני תאונות אישיות ולרכוש פוליסה בשם "הגנה עצמית פלוס" השייכת לחברת כלל ביטוח. הפוליסה נועדה לכסות את גזית במקרה של מוות, נכות או אובדן כושר עבודה עקב תאונה בבית או במקום אחר. בשונה מתוכנית ביטוח בריאות, המעניקה כיסוי במקרה של מחלה, ביטוח תאונות אישיות מכסה פגיעה בתאונה שאינה תאונת דרכים.

גזית ציינה כי היא כבר מבוטחת בפוליסה דומה על ידי חברת הביטוח AIG ולכן אינה מעוניינת בפוליסה זהה נוספת. הפוליסה של AIG מורכבת משתי פוליסות שונות ונגבית לפיכך בשני תשלומים חודשיים. כשגזית ראתה שני חיובים בכרטיס האשראי שלה, היא לא חשדה בדבר.

ואולם כאשר גזית בדקה את דו"חיה ל-2013 גילתה כי בין החיובים מסתתר גם חיוב בגין הפוליסה של כלל ביטוח - אותה פוליסה שגזית סירבה לרכוש. היא פנתה לשביט שירנים וביקשה מהם לבטל באופן מיידי את הפוליסה ולהשיב לה את כספה. במאי 2014 אמר לה סוכן הביטוח בשירנים כי הפוליסה בוטלה.

גזית האמינה כי בכך תמה הפרשה, אך כאשר בדקה בתחילת 2016 את החיובים בכרטיס האשראי שלה ל-2015, התברר לה כי החיובים בגין הפוליסה של כלל ביטוח המשיכו להיגבות. מבירור שערכה גזית עם נציג השירות של כלל ביטוח נאמר לה כי היא הוחתמה טלפונית על ידי הסוכנות. בדיקה בטופס הביטוח שמצוי בידי החברה והועבר לידיה גילתה גזית כי ניתן להחתים טלפונית לקוח, כי אין הכרח להקליט את שיחת המכירה - וכי הטופס גם לא מדגיש או אוכף את מחויבותו של מי מטעם כלל ביטוח לשמור את ההקלטה.

גזית החליטה לתבוע את כלל ביטוח, ויחד עם עוה"ד רונן עדיני ועמיחי טסלר הגישה באחרונה תביעה ייצוגית נגד כלל ביטוח. כתב התביעה מגלה כי ההתנהלות של כלל ביטוח לא היתה מקרה בודד, אלא "שיטה (המתבטאת בטופס) שיצרה המשיבה (כלל ביטוח; א"ש), המקנה אפשרות ליצור שיחות טלפוניות ללא תיעוד. עובדה זו יצרה ויוצרת פיתוי עצום לשלוחי וסוכני המשיבה ליצור פוליסה למבוטחים קיימים (שפרטיהם מצויים אצל המבטחת, ולמצער - אצל הסוכן), שלא בהסכמת או ידיעת הלקוחות. השיטה שהמשיבה יצרה (המתבטאת בטופס) מתירה לסוכן מטעמה להימנע מתיעוד השיחות, וזוהי למעשה 'פרצה הקוראת לגנב'".

המשמעות היא שכלל ביטוח יצרה פוליסת ביטוח תאונות אישיות שמאפשרת לסוכנים לשווק אותה ללא ידיעת הלקוחות, ללא הסכמתם, בלי שהם חתמו על בקשה לפתיחת פוליסה (או על פוליסה) - ובלי להקליט את השיחה. התובעים מוסיפים כי "במצב דברים זה שהמשיבה יצרה במו ידיה, הטופס עצמו פותח פתח לפרקטיקות פסולות ומעודד סוכנים 'לגייס' לקוחות ללא ידיעתם וממילא ללא הסכמתם המפורשת או המשתמעת".

פוליסת תאונות אישיות - ביצת זהב

פוליסת ביטוח תאונות אישיות היא אחת מהפוליסות הרווחיות ביותר של חברות הביטוח. ב-2015 הסתכם סך הפרמיות בתחום זה ב-1.3 מיליארד שקל, כאשר סוכני הביטוח נהנו מעמלות של 324 מיליון שקל. ואולם העניין המרכזי ברווחיות של חברות הביטוח מפוליסות אלה הוא שיעור התשלום בגין התביעות ששילמו החברות (Lost Ratio), שב-2015 היה 40%. המשמעות של שיעור זה היא שמכל שקל שחברות הביטוח קיבלו על הפרמיה, הן שילמו למבוטחים בגין תביעות רק 40 אגורות, והיתרה נכנסה לכיס של החברה.

ב-2014 ההכנסות של חברות הביטוח על פוליסות תאונות אישיות היו דומות והסתכמו במיליארד שקל, וה-Lost Ratio היה בשיעור של 37%. מאז 2013, שבה רווחיות חברות הביטוח בתחום היתה 811 מיליון שקל, ועד 2015, גדלה הרווחיות שלהן בפוליסות תאונות אישיות בפי 1.5.

הבעייתיות עם פוליסות ביטוח תאונות אישות אינה זרה למשרד האוצר. כבר ב-2014 נתנו לכך אנשי המשרד את דעתם ובמכתב שהוציאה המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, דרשה מחברות הביטוח להשיב כספים שנגבו על ביטוחי תאונות אישיות, שבמכירתם היתה "הטעיית מבוטחים".

בנוסף, באותה שנה דרשה סלינגר מהחברות להעביר לאישור מוקדם של האוצר את נוסח תסריטי השיחות עם הלקוחות ואת נוסח ההודעות שהועברו למבוטחים - שעל פי חוק, הן מחויבות להם. האוצר דרש לכלול בנוסח השיחה פרטים בנוגע לנסיבות הצירוף לביטוח, את תנאי הביטוח, לרבות עלותו, וכן בקשה לקבל את הסכמת המבוטח לביטוח.

סוגיה נוספת שתקנות האוצר התייחסו אליהן היא ההתאמה של הביטוח לצורכי הלקוח. עד כה בירור צורכי המבוטח והתאמת הביטוח נעשו רק בתחום הביטוח הפנסיוני. כעת האוצר מרחיב דרישות אלה, ומחייב את חברות הביטוח והסוכנים לברר את צורכי המועמדים לביטוח לפני צירופם לביטוח, ולהתאים להם את הפוליסה. בעניין זה, מדגישים באוצר, בירור הצרכים יבוצע גם לגבי ביטוחים קיימים של המבוטחים. כך עשוי להימנע מקרה שבו חברת הביטוח מוכרת ביטוחים מיותרים.

מחברת כלל ביטוח נמסר: "כלל ביטוח משווקת ומוכרת את פוליסות הביטוח שלה בכפוף ובהתאם להוראות הדין. התביעה התקבלה בחברה, ואנו לומדים אותה ונגיב בהתאם בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker