בנק ישראל לבנקים: לשתף את הציבור בפירות ההתייעלות ולהוזיל את העמלות

את המהלך מובילה סגנית המפקחת על הבנקים, עודדה פרץ, במטרה לגרום לבנקים לתרגם את הצמצום בכוח האדם, סגירת הסניפים והמעבר המוגבר לאמצעים דיגיטליים להפחתת העמלות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודדה פרץצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל שלח באחרונה לבנקים טיוטה לעיון, שבה כללים שהוא מצפה מהבנקים ליישם בכל הקשור לגביית עמלות. את המהלך מובילה עודדה פרץ, סגנית המפקחת על הבנקים, והוא נועד לגרום לבנקים לתרגם את צעדי ההתייעלות שהם נוקטים — הכוללים צמצום כוח אדם, סגירת סניפים ומעבר מוגבר לאמצעים דיגיטליים — להוזלת העמלות שהם גובים מהלקוחות. בנק ישראל לא יתערב בקביעת העמלות, אבל מצפה מהבנקים לפעול בהתאם להנחיות.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, אמרה לפני שבועיים בנאומה בוועידת ישראל לעסקים של "גלובס" כי "מתוכניות ההתייעלות שפירסמו הבנקים עולה שפריסת הסניפים תשתנה, וכי עד 2020 מספר הסניפים בישראל יקוצץ בכ–20%, כלומר תהיה ירידה של כ–200 סניפים, לכ–800 סניפי בנקים. בפריפריה דווקא פותחים סניפים ובערים הגדולות, למשל בירושלים ובתל אביב, סוגרים. יש גם בנקים (כמו מזרחי טפחות; מ"ר) שממשיכים לפתוח סניפים, בניגוד למגמה הכללית, וזה בסדר גמור — כל עוד הם יהיו יעילים".

לפי הטיוטה, הפיקוח מצפה מהבנקים לקבוע תעריף נמוך יותר על כל פעולה שמתבצעת בערוצים ישירים — בין השאר מכשיר אוטומטי, אפליקציה או אתר אינטרנט — בהשוואה למחיר שהם גובים בגין אותה פעולה שמתבצעת על ידי פקיד בסניף. בעקבות הדרישה הבנקים יידרשו לצרף במהלך 2017 נספח מיוחד לתעריפון שלהם, שיכלול את כל הפעולות הללו. מדובר בטבלה המשווה בין עמלה על פעולה שעושה הפקיד בסניף לבין עמלה שגובה הבנק בגין אותה פעולה המתבצעת באמצעים הדיגיטליים.

תחום נוסף שהבנקים יצטרכו לתת מענה לשינויים בו הוא סגירת סניפים — תוך מתן דגש למיקום הכספומטים באזורים שבהם ייסגרו הסניפים. כך, בנק שיקבל אישור מהמפקחת על הבנקים לסגור סניף, יצטרך להשאיר באזור שבו היה ממוקם הסניף שנסגר מכשיר למשיכת מזומנים, ולגבות מלקוחותיו בגין פעולות המתבצעות במכשיר עמלה מופחתת. כמו כן, אם בנק כלשהו ירצה להפסיק להפעיל מכשיר למשיכת מזומנים, הוא יצטרך לקבל את אישורה של המפקחת.

בנוסף, ההנחיות החדשות של בנק ישראל מדברות על כך שלקוחות כל הבנקים יוכלו לבצע פעולות שונות בכל כספומט של הבנק שלהם — בין אם מדובר בסניף הקרוב למקום מגוריהם או רחוק יותר — במחיר מופחת של עמלת ערוץ ישיר. כלומר, מ–2017 הבנקים יוכלו לגבות עמלה גבוהה יותר רק בכספומטים רחוקים מהסניפים, ורק מלקוחות של בנקים אחרים — או מלקוחות שמבצעים את הפעולות באמצעות כרטיסי אשראי חוץ־בנקאיים.

מעבר לכך, הנחיות בנק ישראל מדברות על כך שהחל ב–2017 הבנקים יוכלו לגבות מלקוח מקרי עמלה שונה מהעמלה הרגילה שנגבית מלקוח קבוע של הבנק. לקוח מקרי מוגדר כלקוח שלא מנהל חשבון קבוע בבנק מסוים, אלא מבצע אצל אותו הבנק פעולות ושירותים, כמו שירותי טלר.

בכך מקווים בבנק ישראל כי אם לקוח של בנק יבחר לבצע פעולות בסניף, אבל לא בבנק שבו מנוהל החשבון שלו, הדבר יזרז את אותו לקוח להעביר את החשבון לבנק המסוים האחר שמפעיל סניף העונה על צרכיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker