בזכות ביקושי יתר של פי 4 בהנפקת האג"ח: כלל ביטוח הכפילה את הגיוס ל-245 מיליון שקל

החברה מרחיבה את סדרה אג"ח ז', במטרה לחזק ההון ■ כלל ביטוח תיכננה לגייס כ-120 מיליון שקל בלבד ■ האג"ח ישאו מרווח של 1.94%, לעומת מרווח של 2% שנרשם במסחר בבורסה

גיא ארז
גיא ארז
איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח
איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: עופר וקנין

גיוסי החוב בבורסה בת"א ממשיכים לזכות לביקושי יתר מהמוסדיים. חברת כלל ביטוח, שהכריזה בתחילת השבוע כי החליטה לגייס חוב לצורך חיזוק ההון שלה, זכתה לביקושים הגבוהים פי 4 במכרז המוסדי להנפקת אגרות החוב בהרחבת סדרה ז' של החברה, מה שאפשר לה לנקוב בריבית נמוכה מזו שנקבעה בסיום המסחר באותו יום.

כלל ביטוח התכוונה לגייס כ-120 מיליון שקל וזכתה לביקושים של כ-472 מיליון שקל מהמוסדיים (כמעט פי 4). עקב כך, הגדילה החברה את היקף הגיוס ל-245 מיליון שקל. המכרז לאגרות החוב, במח"מ של כ-6.5 שנים, נסגר בריבית של כ-2.4%, בעוד הריבית הנקובה של של האג"ח הינה 2.32%. ריבית זו, של 2.4% משקפת שיעור ריבית הגבוה ב-1.94% מעל אג"ח ממשלתי (צמוד) במח"מ מקביל. הריבית הושגה בעקבות ביקושי היתר, למרות שבסיום יום המסחר אגרות חוב אלו נשאו שיעור ריבית של 2.5%, המשקף מרווח של 2%.

במסגרת המכרז נקבע מחיר הסגירה ליחידה על 996 שקל, ומחיר זה יהווה את מחיר המינימום במכרז לציבור. מדובר במחיר הגבוה בכ-0.6% ממחיר אגרות החוב בסוף יום המסחר ביום שני. שיעור ההקצאה למשקיעים מסווגים אשר הגישו הזמנות הכוללות התחייבויות מוקדמות במדרגת מחיר הסגירה עמד על כ-74.92%. אג"ח סדרה ז' של כלל ביטוח מדורגת AA מינוס, באופק יציב, ומשולמת בתדירות של כל חצי שנה. תשלום הקרן האחרון יתבצע ב-31 בדצמבר 2023.

ביקושי היתר שנרשמו במכרז מגיעים לאחר העלאת הריבית של הבנק הפדרלי בשבוע שבעבר, יחד עם 'הקצנת' מתווה העלאות הריבית ל-2017, ל-3 העלאות ריבית (מ-2 העלאות חזויות קודם לכן).

פעולה זו של הבנק הפדרלי הביאה לעלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות, ומכאן גם לעלייה בריבית הדרושה באג"ח הקונצרניות. בעוד התרחשות זו הביאה לביטול הנפקת האג"ח של חברת הנדל"ן גזית גלוב בבורסה בטורונטו (קנדה), ניתן לראות כי בבורסה בת"א המוסדיים ממשיכים להסתער על ההנפקות, לפחות במקרה של כלל ביטוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker