איך הפכה אבן קיסר ממניית "צמיחה" למניית "ערך"

מניית אבן קיסר צנחה ב-60% בתוך שנה וחצי, ונסחרת כיום במכפיל רווח של 12 בלבד ■ למרות האכזבות ברבעונים האחרונים, יצרנית משטחי הקוורץ עדיין צומחת, ואפילו קרן טנא - שהשקיעה בה בעבר - סבורה שההשקעה בה כדאית כיום

ערן בן שושן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל אבן קיסר
ערן בן שושן

הסיפור של חברת אבן קיסר מזכיר לי את לימודי החשבון הדיפרנציאלי והאינטגראלי מהאקדמיה. מסתבר, שיש בעיה בפונקציית המכירות בחברה ברבעונים האחרונים. אם העלייה במכירות היא פונקציה של זמן, אז הנגזרת הראשונה היא קצב הצמיחה של החברה. שם אין כרגע בעיה. הבעיה היא בנגזרת השנייה, המציגה את התאוצה של קצב הצמיחה שהואט מאוד ברבעונים האחרונים. החברה צומחת במכירות וברווחים, אך בצורה איטית יותר. התפתחות כזו מובילה לעדכון מכפילים אגרסיבי מטה, וגרמה למניית אבן קיסר לצנוח משיא של 71 דולר ביוני 2015 לכ–29 דולר כיום.

מ"מניית צמיחה", שנסחרה במכפילי רווח של 35, הפכה לאבן קיסר למניית "ערך" שנסחרת במכפיל רווח של 12 בלבד. מכפיל ההון של אבן קיסר כעת הוא 2.2, לעומת מכפיל הון של 7 בשיאה.

אבן קיסר של קיבוץ שדות ים הונפקה ב–2011 בנאסד"ק. החברה מייצרת ומשווקת משטחי קוורץ למגוון שימושים, העיקרי שבהם הוא מה שהישראלים נוהגים לכנות "שיש אבן קיסר" למטבח. מיום ההנפקה ועד לאמצע 2015 שווי המניה טיפס בזכות תוצאות עסקיות שהיכו את התחזיות. אבל בשנה וחצי האחרונות הכיוון של המניה התהפך.

ההיפוך החל בעקבות עדכון כלפי מטה של התחזיות. זה אמנם היה עדכון קל כלפי מטה, אבל כשמתחילים מתמחור נדיב הנפילה של המניה מטה היא מהירה. בהמשך נפגעה החברה מהתקפה תקשורתית שנגעה לאיכות משטחי הקוורץ. את העניין עוררה קרן הגידור ספרוס פוינט, שנכנסה לפוזיצית שורט נגד אבן קיסר. בפרסום הדו"חות לרבעון האחרון שוב החמיצה אבן קיסר את שורת ההכנסות, ועידכנה מטה את התחזיות.

התחזית המעודכנת של אבן קיסר ל–2016 היא להכנסות של 524–534 מיליון דולר, בהשוואה לתחזיות מוקדמות של 550–565 מיליון דולר. הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) המתואם עודכן ל–125–130 מליון דולר, בהשוואה ל–138–146 מיליון דולר בתחזית קודמת.

שוק ההון אינו אוהב עדכוני תחזיות מטה, והדבר ניכר במניה. השאלה כעת היא אם נוצרה באבן קיסר הזדמנות השקעה. אני סבור שכן. הפוטנציאל הגדול של החברה הוא בחדירה ובצמיחה לארה"ב. בישראל יש לאבן קיסר שיעור חדירה של 84% מתוך שוק משטחי הקוורץ למטבח. בארה"ב נתח שוק משטחי הקוורץ הוא 8% בלבד, כשאבן קיסר מחזיקה בשוק זה 19%.

לטענת החברה, הסיבות להאטה בארה"ב הן זמניות. בחברה סבורים כי למפעל החדש בג'ורג'יה יש עדיין חבלי לידה בעוד המפעלים בישראל עובדים ביעילות שיא. דניאל קליפורד, שניהל את הפעילות של החברה בקנדה, מונה למנהל בארה"ב. בחברה מצפים שהוא ישחזר בארה"ב את ההצלחה בקנדה, שבה שיעור החדירה שלה הוא 36%.

נקודה מעניינת נוספת שתומכת, לדעתי, ברעיון ההשקעה במניית אבן קיסר היא ההשקעה החוזרת של קרן טנא בראשות ד"ר אריאל הלפרין. בספטמבר רכשה טנא 3% ממניות החברה שהחזיק קיבוץ שדות ים עם אופציה ל–6% נוספים במחיר של 43 דולר למניה. אפשר להניח שטנא זיהתה כאן הזדמנות. הלפרין יכהן כיו"ר, ולחברה מונה גם מנכ"ל חדש, רענן זילברמן שייכנס לתפקיד בתחילת 2017.

כמה שווה המניה?

כשבוחנים אפשרות השקעה בתנאי אי־ודאות צריך לבחון תרחישים אופטימיים ופסימיים, ולהחליט אם הסיכון להפסד גובר על הסיכוי לרווח. תרחיש של האטה ומעבר להפסד נראה לי כרגע פחות סביר. גם אם תגבר התחרות העולמית של אבן קיסר עם יצרנים מסין, תרחיש של ירידה רצופה במכירות נשמע לי קיצוני. לזכות אבן קיסר עומדים עדיין הסכמים ארוכי טווח עם רשת איקאה בארה"ב ובקנדה.

אם נניח תרחיש לא מאוד אופטימי, יכולה אבן קיסר לצמוח בקצב של 10% במכירות בשנים הקרובות. במקרה כזה הרווח למניה ב–2017 יהיה סביב 2.5 דולרים. אם נניח שהיא תיסחר במכפיל 20, שמתאים לחברה צומחת, מחיר המניה יכול לעלות ל–50 דולר — כ–70% יותר ממחירה הנוכחי. תרחיש פחות אופטימי הוא שהחברה תפסיק לצמוח בשנים הקרובות, והרווח שלה ימשיך להיות כ–2 דולרים למניה. זהו תרחיש שאין בו צמיחה. היא תהפוך לחברת ערך ותחלק דיווידנד שנתי, שיניב למשקיעים תשואת דיווידנד שנתית של כ–10% בשנה.

משקיעים מנוסים צריכים לדעת שבעולם העסקי קצב הצמיחה הוא לעולם לא ליניארי. יש תקופות טובות יותר ותקופות פחות. השאלה שכל משקיע צריך לשאול את עצמו היא מה הוא מעדיף — להיכנס להשקעה בתקופות שיא בתמחור שיא, או בנקודה שבה העסק נקלע לקשיים והמחירים הופכים לנוחים יותר.

הכותב הוא מנהל משותף בבית ההשקעות דולפין, שמחזיק במניות אבן קיסר. האמור בידיעה אינו המלצת השקעה, ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות, המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל משקיע

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker