גולדמן סאקס: שוק התלת ממד צומח, אבל סטרטסיס ו-3D Systems לא יהיו המרוויחות הגדולות

בסקירה שפירסם בנק ההשקעות על מדפסות התלת ממד העריך כי הענף יצמח ב-25% בשנה עד 2020 וקבע המלצת "תשואת שוק" על שתי המניות, עם העדפה ל3D Systems ■ הבנק הזהיר כי ג'נרל אלקטריק וסימנס ו-HP, שמשקיעות בתחום, עשויות לנגוס בנתח השוק של שתי המובילות

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פסל תלת ממד של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שנוצר על ידי
מדפסת של 3D Systems
פסל תלת ממד של נשיא ארה"ב ברק אובמה, שנוצר על ידי מדפסת של 3D Systemsצילום: בלומברג

שוק מדפסות התלת ממד אמנם כבר לא לוהט כפי שהיה בעבר, אך בשל הציפיות הרבות שעורר הוא ממשיך לעניין משקיעים וחובבי טכנולוגיה, שמנסים להבין לאן השוק מתקדם. בתחומים שבהם יש עניין רב, השוק, ובעקבותיו המניות, עוברים מסלול דומה - אופוריה שמובילה לזינוק חד, נפילה כואבת, ואז עלייה מתונה ומתמשכת.

בשוק התלת ממד היו ציפיות גבוהות מאוד לשילוב מהיר של מדפסות בייצור אבטיפוס ומוצרים סופיים, אך כשהבינו כי ייקח זמן רב עד שכל אלה ייכנסו לשימוש מאסיבי, השוק ספג ירידה חדה בקצב הצמיחה ובמניות. בשלב הנוכחי יש ניסיון בשוק ליצור בשלות, ולשם כך מפתחים מדפסות מתקדמות במטרה להפוך את הייצור בהן לבעל תועלת כלכלית ולהתמקד בלקוחות ספציפיים. מלבד הניסיון להבין אם הנפילה כבר הסתיימה או לא, עולה השאלה אם מניות ספציפיות, ובראשן סטרטסיס הישראלית ו-3D Systems האמריקאית, יתחזקו במקביל לצמיחת השוק.

להערכת האנליסטים של גולדמן סאקס, זה אינו המצב. בסקירה מקיפה שערכו על סטרטסיס ו-3D Systems, ופורסמה בשבוע שעבר, השוק בצמיחה, אבל לא בטוח כי שתי המובילות בשוק הן עדיין המרוויחות הגדולות מכך. בבנק ההשקעות מעריכים כי השוק יצמח ב-25% בממוצע בכל שנה עד 2020 ויגיע לגודל שוק של 4 מיליארד דולר, לעומת פחות מ-1.5 מיליארד דולר ב-2015.

ואולם כדי שהשוק ימשיך לצמוח מסמנים בבנק שני תהליכים שאמנם התחילו, אך עדיין צריכים להבשיל: מעבר מייצור אבטיפוס לייצור של מוצרים סופיים וירידת מחירי המדפסות והחומרים. שני האלמנטים האלה אמורים להפוך את הייצור לכלכלי יותר.

המגמה השלישית היא אובדן נתח השוק של שתי המובילות בענף. ב-2014 התקרב נתח השוק של סטרטסיס ו-3D Systems ל-70%; ב-2015 הוא כבר היה 41%; ובגולדמן סאקס מעריכים כי הוא צפוי לרדת ל-21% בלבד בעוד כשנתיים, וכי הנתח יתחלק בצורה כמעט שווה בין שתי החברות. סטרטסיס, שהחזיקה בנתח שוק גדול יותר משל המתחרה הגדולה שלה, מאבדת נתח שוק בקצב מהיר יותר. בגולדמן סאקס מציינים את המתחרות המאיימות על שתי החברות: ג'נרל אלקטריק וסימנס, שביצעו רכישות גדולות בתחום, ו-HP, שנמצאת לקראת התחלת שיווק של מדפסת.

האנליסטים בגולדמן הותירו המלצת "תשואת שוק" על מניות סטרטסיס ו-3D Systems. הדו"חות האחרונים שפירסמו שתי החברות היו מאכזבות, והן לא צפויות לצמוח השנה. מחיר היעד שקבע הבנק למניות הוא 18 דולר למניית סטרטסיס, לעומת 19 דולר שבו היא נסחרת כיום; ומחיר של 16 דולר למניית 3D Systems, לעומת 15 דולר כיום. סטרטסיס נסחרת לפי שווי של מיליארד דולר, לעומת 6.5 מיליארד דולר בשיא בסוף 2013. השווי של 3D Systems, שבאותה תקופה היה כ-10 מיליארד דולר, הוא 1.75 מיליארד דולר כיום.

בגולדמן מעריכים כי ההזדמנות נמצאת במניית 3D Systems, על אף שכבר עלתה ב-75% מתחילת השנה. הם מעריכים גם כי חלק מהצעדים שביצעה החברה במטרה לשפר את פעילותה כבר מגולמים במניה, אך סבורים כי יש מקום לשפר את הרווחיות וכי חברי ההנהלה החדשה, ובראשה בכיר לשעבר ב-HP, מביאים עמם ניסיון תפעולי.

לגבי סטרטסיס מעריכים בגולדמן כי כ-50% מתמחור החברה נובע מבסיס הלקוחות הקיים של סטרטסיס. בשוק התלת ממד, כמו בשוק המדפסות הרגילות, חלק גדול מההכנסות מגיע ממכירת חומרים שבהם מייצרים באמצעות המדפסת. מכיוון שנתח השוק של סטרטסיס היה גדול יותר בעבר, בסיס הלקוחות שלה רחב, ובהתאם גם ההכנסות העתידיות שלה מלקוחות אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker