מנכ"ל הבורסה החדש: "גם הבורסה תשמח להיות מונפקת"

בנאום ראשון לאחר בחירתו לתפקיד הסביר איתי בן זאב למה החליט לקחת על כתפיו את התפקיד הקשה לשיקום הבורסה הישראלית: "החלטתי שאני מעוניין בתפקיד בשביל לשנות את התפיסה של הציבור הישראלי לגבי הבורסה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"גם הבורסה תשמח להיות חברה שתונפק בבורסה לניירות ערך. אין ספק שהנפקה הינה עדות להצלחה של המקום". כך חזה היום בנאומו איתי בן זאב, המנכ"ל החדש של הבורסה לניירות ערך שאמור להיכנס לתפקידו בינואר הקרוב. את הנאום נשא במסגרת כנס התאגידים השמיני של הרשות לניירות ערך.

בנאומו הראשן לאחר בחירתו לתפקיד לפני כחודשים, סיפר לקהל הנוכחים על הלבטים שעברו עליו בטרם הסכים לקחת על כתפיו את המשימה הלא פשוטה של הבראת הבורסה הקורסת. "לפני קרוב לחודשיים, כשהתפרסם שאני מועמד לתפקיד, פנו אלי לא מעט אנשים וחברים ושאלו אותי בשביל מה אני צריך את זה. השאלות הללו חיזקו בליבי את ההחלטה שאני רוצה את התפקיד. מטרתי הינה לראות איך אני משנה את התפיסה של הציבור בארץ לגבי המקום שכל כך חשוב לכלכלה הישראלית".

לדברי בן זאב, לא מעט אנשים כבר ניסו להבריא את הבורסה, והמליצו על אינספור דרכים להתמודד עם המשימה, אך כמנהל החדש הוא מבין כי עליו לבצע תיעדוף. לדבריו: "כל הרעיונות שהיו לגבי הבורסה בשנים האחרונות היו טובים. אך בשביל ללכת קדימה כל חברה חייבת לבצע תעדוף לכל היוזמות שכן לא ניתן לקדם את הכל בו זמנית. לכן נצטרך לבחור על מה אנחנו מטילים את מלוא יהבנו ומה אנחנו נקדם רק לאחר מספר שנים".

מבחינתו של זאב אחת הנקודות החשובות ששיש לשים עליה דגש היא השבת הוודאות לבניית עסקים בישראל. "קיימת תפיסה שלילית לגבי מה שקורה בשוק ההון, הן בקרב אנשי העסקים והן בקרב החברות. התופעה מובילה לכך שהרבה מאוד אנשים מוצלחים בוחרים לא לבצע בישראל הנפקות כי הם לא רוצים להיחשף. האווירה האנטי עסקית מובילה לכך שהם נמנעים מלבוא לבורסה.

"אני לא רואה לכך סיבה. בסופו של דבר הכלכלה הישראלית משותפת לכולם. אנחנו רוצים למשוך לכאן בעלי הון מחו"ל. אנחנו רוצים בעלי הון בישראל שיבחרו להשקיע כאן במדינה, שיבחרו לפתוח כאן מפעלים, להנפיק בבורסה ולדאוג לצמיחה של ישראל. זה עושה טוב לכל האזרחים ולכל הכלכלה. לצערי זה קצת התפספס במדינה. אני לא יודע למה זה קרה אבל זאת נקודה מהותית, חיוני לשנות את התפיסה שמובילה לקבלת החלטות שאינן לטובת האינטרס של המדינה, האזרחים והבורסה".

בן זאב הזכיר כי שוק החוב בישראל פועל יפה, ומבחינתו האתגר הדחוף כרגע הוא החייאת השוק המנייתי. לדבריו "יש לא מעט אנשים ששואלים למה צריך בורסה. לכן ככל שנדאג להסביר בגילאים יותר נמוכים איך כלכלה עובדת ולמה יזם צריך הון, נוכל לייצר אקו סיסטם שיתמוך בעסקים ועשייה.

"צריך לזכור שממשל תאגידי זה דבר חשוב. אבל אתה לא רוצה להגיע למצב שבו מנהלים בכירים לא מקבלים החלטות לטובת בעלי המניות בגלל החשש שהם לא יודעים איך זה יתפרש. צריך לאזן בין כל הדברים ולראות איך האקו סיסטם מתחבר. אני משוכנע שהבורסה חשובה ותהווה מקום להרבה מאוד חברות קיימות ולחברות חדשות שיצטרפו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker