למה אנשים מזמינים פחות במובייל - ועוד 11 עובדות מהתשקיף של טריוואגו

החברה, שמפתחת ומפעילה מנוע חיפוש והשוואת מחירים לבתי מלון, מתכננת לגייס 428 מיליון דולר - כשלקופת החברה ייכנסו כ-235 מיליון דולר והיתר יוזרמו לבעלי המניות הקיימים

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף הים בזנזיבר
חוף הים בזנזיבר. נופשים המתכננים חופשה לעתיד הרחוק מתמקדים באלמנטים מופשטים כמו רגיעה, נופש ואושר

חברת טריוואגו (Trivago), שמפתחת ומפעילה מנוע חיפוש והשוואת מחירים לבתי מלון, מתכננת הנפקה בנאסד"ק - והגישה תשקיף בשבוע שעבר. החברה מתכננת לגייס 428 מיליון דולר, אך לקופת החברה ייכנסו כ-235 מיליון דולר. היתר יוזרמו לבעלי המניות הקיימים, ובהן ענקית התיירות אקספדיה, שמחזיקה בכ-65% מהחברה. טריוואגו הגרמנית הוקמה ב-2005, ושבע שנים לאחר מכן רכשה אקספדיה את השליטה בה.

11 דברים שאפשר ללמוד מהתשקיף של טריוואגו

1. לחברה יש אתרי אינטרנט מותאמים ב-55 מדינות, שפועלים ב-33 שפות.

2. שיעורי ההזמנות במובייל נמוכים יותר. ההסבר של החברה: אנשים מחפשים מלונות במובייל, אבל מעדיפים לסגור את ההזמנה במחשב.

3. החברה מציינת בתשקיף שפעילותה עלולה להיות מושפעת לרעה מאסונות טבע, כולל הוריקאנים, צונאמי, רעידות אדמה והתפרצויות הר געש, וכן מהתפרצות מחלות כמו זיקה ואבולה, שמשפיעות על החלטות המטיילים.

4. גם אי ודאות בשוק העבודה, אי יציבות פוליטית, עלייה במחירי הנפט או איומים ביטחוניים משפיעים לרעה על תוצאות החברה.

5. רוב ההכנסות של טריוואגו מגיעות ממספר קטן של סוכנויות נסיעות אונליין, ובעיקר אקספדיה שאחראית ל-35%-40% מההכנסות שלה.

6. בניגוד לאתרים מתחרים, שגובים עמלות מבתי מלון עבור הזמנות דרכם, טריוואגו גובה כסף מהפניות לבתי המלון. כך, אף שהמשתמש מבצע הזמנה מבית מלון אחד, החברה סומכת על כך שהוא בודק כמה בתי מלון.

7. בחמש השנים האחרונות הציגה החברה שיעור צמיחה בהכנסות של 90% בממוצע בשנה. הכנסות החברה בתשעת החודשים הראשונים של 2016 הסתכמו ב-657 מיליון דולר, יותר מבכל 2015 - אז הציגה הכנסות של 535 מיליון דולר. ההכנסות בינואר-ספטמבר משקפות צמיחה של 67% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2015.

8. בשורה התחתונה הפסידה טריוואגו 56 מיליון דולר בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה.

9. הוצאות הפיתוח של החברה נמוכות - 7% בלבד מהכנסות החברה. אז מה גורם לחברה להיות הפסדית? התשובה נעוצה בהוצאות גבוהות מאוד על שיווק ומכירות - 92% מהכנסות החברה, כלומר 605 מיליון דולר בתשעת החודשים הראשונים של השנה.

10. ערוץ הפרסום העיקרי של החברה הוא פרסומות בטלוויזיה.

11. יעילות הפרסום משתנה בין השווקים - אמריקה, המדינות המפותחות באירופה ושאר העולם. בעוד שבארה"ב כל דולר שמושקע בפרסום הניב ב-2016 הכנסות של 1.4 דולרים, באירופה כל דולר הניב הכנסה של 1.3 דולרים, ובשאר המדינות בעולם הניב רק 0.9 דולרים. החברה מסבירה זאת בכניסה לשווקים חדשים שבהם צריך להשקיע יותר בפרסום כדי להגדיל את המודעות למותג.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker