פרידה ידידותית בין טבע לאולפסון? השוק מתקשה להאמין

ארבעה חודשים לאחר שהשלימה את רכישת אקטוויס ושקעה בחוב של 37 מיליארד דולר, עוזב אותה סיגי אולפסון, מנכ"ל טבע גנריקה - האיש שהיה אמור להטמיע את החברה הנרכשת ■ פרישתו באה על רקע קריסת המניה ושורה של כישלונות מביכים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

קריסת מנייתה של טבע ב–45% מתחילת 2016 על רקע הספקות הגוברים בנוגע לרכישת אקטוויס הניעה שלשום את אחד הזעזועים הגדולים שחוותה החברה בשנים האחרונות. סיגורדור אולפסון, מנכ"ל טבע גנריקה, הודיע על פרישתו מהחברה בתום שנתיים וחצי בתפקיד. שוק ההון האמריקאי הגיב למהלך המפתיע בירידה של 5.6% במחזור גדול במסחר בניו יורק.

אולפסון (47) יוחלף בידי דיפנקר בהאטצ'רג'י, שמכהן מאפריל 2013 כמנכ"ל טבע גנריקה באירופה — ונחשב כמי ששיקם את החוליה החלשה בעסק הגנרי של טבע, כולל שיפור של 10 נקודות אחוז ברווחיותה התפעולית.

כמתואר

עזיבת אולפסון מתרחשת בעיתוי קריטי לטבע, וכמעט בלתי־אפשרי לקבל את הגרסה שזאת פרידה ידידותית. אולפסון פורש ארבעה חודשים בלבד לאחר שטבע השלימה את הרכישה הגדולה בתולדותיה, כששילמה 37 מיליארד דולר עבור אקטוויס — החטיבה הגנרית של אלרגן. בשנה שחלפה מההכרזה על העסקה ועד להשלמתה התפתחה הסכמה רחבה כי טבע שילמה סכום מופרז עבור אקטוויס בהתחשב בהרעה הניכרת בסביבה העסקית של השוק הגנרי האמריקאי, מרכז פעילותה של אקטוויס.

אולפסון, שכיהן עד 2013 כמנכ"ל אקטוויס והוביל את צמיחתה מחברה איסלנדית קטנה לענק גנרי בינלאומי, היה אמור לנצח על הטמעת אקטוויס לתוך טבע על בסיס היכרותו העמוקה עם הנהלתה הבכירה, מתקני הייצור שלה ומוצריה.

תהליך אינטגרציה מהיר חיוני לטבע כדי למצות את הסינרגיות מהמיזוג עם אקטוויס ולמקסם את תזרים המזומנים מהחיבור בין החברות, שכן בעקבות הרכישה צמח החוב הפיננסי נטו של טבע ל–37 מיליארד דולר — פי 5.4 מהרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) שלה.

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, הבהיר בשיחת הוועידה האחרונה לאחר פרסום התוצאות הכספיות לרבעון השלישי, כי המטלה הדחופה ביותר של החברה היא להקטין את המינוף — ואולפסון היה האיש שאמור לספק את המזומנים לתהליך. יתרה מזאת, עזיבתו עלולה להעמיק את משבר האמון המחודש בין שוק ההון האמריקאי לטבע, לאחר שיקום חלקי במחצית הראשונה של כהונת ויגודמן.

אולפסון היה זה שעמד מול עשרות אנליסטים לפני שלושה חודשים בלבד בניו יורק במפגש שהוקדש לעתידה של טבע גנריקה לאחר רכישת אקטוויס, ושיכנע אותם כי המיזוג יאפשר לטבע גנריקה לייצר סינרגיה של 1.4 מיליארד דולר עד 2019, באמצעות הקטנת עלויות וחיסכון במס — ולייצר תזרים מזומנים פנוי של 25 מיליארד דולר בתקופה זו, שישמש ברובו להקטנת החוב שלה. עוד הוא אמר שהסינרגיה תאפשר לטבע לצמוח בשוק האמריקאי ב–5% לשנה, הודות להשקת מוצרים חדשים שיגדילו את הכנסותיה ב–10% ויקוזזו בשחיקת מחירים של 5%.

דבריו של אולפסון הושמעו בעיצומה של האצה בשחיקת המחירים בשוק הגנרי האמריקאי, ונתקלו בתגובה ספקנית מצד אנליסטים בכירים רבים. אולפסון עמד על דעתו כי צנרת המוצרים של החברה הממוזגת תספק את הצמיחה, וכי אינו מבחין בשחיקת מחירים חריגה. הביטחון המועט ממילא של השוק בתחזית של טבע ואולפסון התערער כשהחברה פירסמה את תוצאות הרבעון השלישי, ונאלצה להודות כי היא חווה שחיקת מחירים עמוקה מ–5%, ועידכנה כלפי מטה את תחזיתה ל–2016.

העובדה שבסיטואציה קלסית של Show Me, שבה שוק ההון האמריקאי ממתין לראיות מוצקות כי טבע מסוגלת לעמוד בהתחייבותה לפני שיחזור להמליץ על מנייתה, האיש האופטימי ביותר בנוגע לעתידה של טבע גנריקה וזה שהיה אמור להוכיח לאנליסטים שטעו בנוגע לטבע, מפנה את מקומו, תגביר עוד יותר את חוסר האמון כלפי טבע. אין זה מקרה שבמקביל לפרסום על עזיבת אולפסון מצאה טבע לנכון לאשרר את התחזית ל–2016, בניסיון לצמצם את נזקי חוסר הוודאות הגוברת מעזיבתו בקרב המשקיעים, ואת אשרורה של התוכנית העסקית שהציג בפניהם.

ארז ויגודמן
ארז ויגודמןצילום: אייל טואג

הפרידה מאולפסון מעוררת את השאלה אם בעקבותיה צפויים זעזועים ניהוליים נוספים. מיד לאחר רכישת אקטוויס הוא מינה להנהלת החברה הממוזגת ארבעה מנהלים לשעבר באקטוויס, כנראה לעמדות שבהן העריך כי טבע לא עשתה עבודה טובה עד למיזוג: המחקר והפיתוח הגנרי, שהיתה נקודת תורפה תקופה ממושכת; חטיבת הביוסימילאר, תחום שטבע מודה בפה מלא כי היא מפגרת בו; אינטגרציה; ומחלקת מדיס. עזיבה של אחד מהם תכביד עוד יותר על האינטגרציה, שהסיכון בה גבוה ממילא. אולפסון רמז גם שטבע לא השכילה להיערך לעידן הביוסימיליאר ושנוכחותה בשוק הברזילי היא אפסית.

הסיבות לעזיבת אולפסון לא לגמרי הובהרו בהודעת טבע, אבל הכישלונות המביכים של החברה בשנה האחרונה מרמזים עליהן. מינויו לתפקיד מנכ"ל טבע גנריקה ביוני 2014 היה לכאורה אחת מגולות הכותרת בשלוש שנות כהונתו של ויגודמן כמנכ"ל טבע. המינוי נתפש בשוק כעדות לכך שהמנכ"ל החדש מוכן להתעלם משיקולי פוליטיקה ארגונית, להודות בבעיה הקשה של החטיבה הגנרית — לא עניין של מה בכך כשמדובר בחברה גאה כמו טבע — ולהציב בראש החטיבה הבעייתית אדם מבחוץ, שהתחרה בטבע בהצלחה שנים רבות.

מינויו של אולפסון, שזכה להערכה רבה בקרב האנליסטים, סייע לויגודמן להחזיר את האמון בהנהלת טבע. אולפסון קיבל לידיו חטיבה גנרית שרווחיותה התפעולית ב–2013 היתה 16.8%, נמוך משמעותית מהממוצע הענפי, והציגה בניהולו של אולפסון שיפור עקבי ברווחיות, ל–28% מהמחזור בינואר־ספטמבר 2016, כשברבעון השלישי רשמה רווחיות שיא של 29.9% מהמחזור — גבוה מהממוצע הענפי, חרף הרעה ניכרת בתנאי השוק.

אלא שטבע גנריקה סיפקה בשנה האחרונה סיבות טובות למתחים בהנהלת טבע. ויגודמן ואולפסון הובילו את טבע לרכישת אקטוויס ב–37 מיליארד דולר. ארבעה חודשים לאחר השלמת העסקה, טבע נסחרת בשווי של 35.7 מיליארד דולר, לאחר נפילה של 45% מתחילת השנה. זה כשלעצמו כישלון שמצריך הסברים ואשמים.

טבע השלימה את העסקה בתום 13 חודשים של מו"מ מפרך מול רשות ההגבלים האמריקאית, שמרטה חלקים משמעותיים מהסינרגיות שטבע קיוותה להפיק מהעסקה. יתרה מזאת, במהלך תקופה ממושכת ולא צפויה זו חלה הרעה ניכרת ברמת המחירים בשוק הגנרי ובשווי השוק של החברות בתחום, אבל טבע לא השכילה להוריד את מחיר העסקה — או לשלם קנס של 2 מיליארד דולר ולהסתלק ממנה. אלרגן גם התעקשה להשאיר בידה את נכסי הביוסימיליאר (גרסאות גנריות לתרופות שמיוצרות בהנדסה גנטית של תאי חי) שפיתחה, אשר היו עשויים לייצר לטבע מנוע צמיחה משמעותי, וטבע ויתרה.

העובדה שטבע הימרה על עתידו של השוק הגנרי כשביצעה את הרכישה הגדולה בתולדותיו בעיצומו של משבר בענף והעובדה שאולפסון הוא האיש הדומיננטי ברכישת החברה שהקים — אלה הגבירו את הלחץ עליו לספק תוצאות שיצדיקו אותה ואת הביקורת על כל חריקה בטבע גנריקה. ולא חסרו כאלה בשנה האחרונה.

ביוני הוטל על טבע איסור לייבא מוצרים לארה"ב ממפעל בהונגריה. שלושה חודשים אחר כך דיווחה טבע כי משרד המשפטים האמריקאי חוקר 12 חברות גנריות, כולל טבע ואקטוויס שנוהלה בעבר בידי אולפסון, בחשד שתיאמו מחירים של תרופות — טבע חשופה לתרחיש שבו אקטוויס תורשע בעבירה, והיא זו שתידרש לשלם.

הקדימו תרופה למכה

קודם לכן נקלעה טבע לפיאסקו המביך ביותר בתקופת כהונתו הלא־ארוכה של אולפסון כאשר הגישה בספטמבר תביעה נגד האחים אספינוסה שמכרו לה את חברת רימסה המקסיקאית ב–2.3 מיליארד דולר במזומן בפברואר — עוד עסקה שעוררה תמיהות. טבע טוענת שהאחים אספינוסה רימו אותה, ונאלצה להשבית את מפעליה ולהודות כי בדיקת הנאותות היתה גרועה. ויגודמן הודה שמדובר בכישלון והדירקטוריון מינה ועדה שתבדוק אותו. ברור שהמלצות על נקיטת מסקנות אישיות כלפי האחראים לכישלון היו מובילות לאולפסון, ואולי לא רק אליו.

בנסיבות אלה ייתכן שעזיבת אולפסון, גם אם נעשתה בהסכמה הדדית, הקדימה מהלך ידידותי פחות שנועד למצוא אשם בכישלון הצורב של טבע בשנה האחרונה. כישלון שעשוי להפוך אותה מחברה שהפסיקה לייצר ערך — לחברה שתידרש למאמץ רב כדי להקטין ולפרוע את חובותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker