גיא ארז
גיא ארז

מימושי הנכסים בחברת פלאזה סנטרס לצורך תשלומי אגרות החוב של החברה נמשכים - גם עבור תמורות נמוכות. החברה, שבשליטת אלביט הדמיה (45%) ו-DK פרטנרס (26%) דיווחה כי חתמה על הסכם למכירת מגרש בבעלותה בפיראוס, יוון, בשטח של כ-15 אלף מ"ר, תמורת 3.4 מיליון יורו (כ-14 מיליון שקל) – בהתאם לשווי הנכס בספרי החברה.

המגרש נקנה בשנת 2002 תמורת סכום גבוה בהרבה (לפי ההערכות, למעלה מ-10 מיליון יורו). תקבולי המכירה יתקבלו ב-20 בדצמבר, במידה שיתקבלו האישורים הדרושים מהעירייה עד תאריך זה. לפי ההסכם, לזכות הרוכש אפשרות לקנות את הנכס גם ללא אישורים אלו.

פלאזה סנטרס עשויה ליהנות מתקבולים נוספים של עד 800 אלף יורו מעסקה זו, במידה שרוכש המגרש יבנה בו למעלה מ-10,500 מ"ר (לפי 60 יורו למ"ר). לפחות 75% מהכנסותיה של פלאזה מעסקה זו יופנו לטובת בעלי האג"ח של החברה, בהתאם להסדר החוב שלה שנחתם בשנת 2014.

מכירת המגרש היא צעד נוסף במימוש נכסיה של פלאזה בעת האחרונה, בעודה במרוץ נגד הזמן בניסיון לשלם לבעלי החוב שלה בישראל ובפולין. בשבוע שעבר קיבלה פלאזה סנטרס אישור מבעלי האג"ח שלה לערוך שינויים בשטר הנאמנות, כדי להקל עליה בדרישות פירעון החוב. בעקבות אישור זה, לחברה מרחב תמרון מסוים במימוש הקניונים שבבעלותה.

על פלאזה סנטרס לשלם כ-382 מיליון שקל לבעלי החוב שלה עד סוף מארס 2017. מתחילת ההסדר שילמה החברה כ-142 מיליון שקל בפירעון מוקדם, כך שנותר לה לשלם כ-240 מיליון שקל. ב-18 בדצמבר תשלם החברה כ-50 מיליון שקל נוספים, בעיקר הודות למכירת הקניון בעיר ריגה, לטביה.

החברה מקווה למכור את קניון סובאלק שבפולין לקרן השקעות זרה תמורת כ-42.3 מיליון יורו (כ-173 מיליון שקל), מכירה שתתרום לתזרים שלה כ-65 מיליון שקל (לאחר פירעון החוב לבנק המממן). כמו כן, החברה מנהלת מו"מ עם חברת ביג עבור מכירת קניון בלגרד פלאזה שבסרביה, הנמצא בשלבי בנייה. החברה מעריכה כי תוכל לקבל תשלום ראשון של כ-28 מיליון יורו (115 מיליון שקל) ממכירה זו, ועוד כ-21 מיליון יורו בתשלומים נוספים שישולמו כשנה לאחר השלמת העסקה.

שתי עסקאות אפשריות אלו הן קריטיות לגורלה של החברה, ולדברי גורמים המעורים בנושא, "אם עסקה אחת תיפול – הם יהיו בבעיה גדולה". אם החברה לא תעמוד בתשלומים אלו, היא תחזור ללוח תשלומים מואץ של חובה.

שתי אגרות החוב של פלאזה הנסחרות בת"א (סדרה א' וב') עלו אתמול במסחר ב-1.5% ו-1.6% בהתאמה, והשלימו עלייה של כ-9% כל אחת, מאז אמצע נובמבר. מניית החברה ירדה אתמול ב-2.4% במחזור כספי אפסי, והשלימה נפילה של כ-35%. החברה נסחרת לפי שווי של 56 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker