ייצוגית: כך ביטוח ישיר גובה פרמיות גבוהות יותר

החברה מבצעת חידוש אוטומטי של פוליסה לביטוח דירה - תוך העלאת דמי הביטוח בתקופה החדשה, ללא קבלת הסכמת המבוטח

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני כהן בפרסומת לביטוח ישירצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ביטוח ישיר
אסא ששון

קרן (נציגת שירות): "שירות שלום, מדברת קרן".

שלומי מושקוביץ (לקוח): "שלום קרן, מדבר שלומי מושקוביץ. יש לי אצלכם ביטוח דירה".

קרן: "מעולה. אוקי, אני רואה את הביטוח, מה בנוגע אליו?"

עו"ד נתי פולינגר

שלומי: "אני זוכר שכשעשיתי את החוזה אתכם הייתי צריך לשלם 1,000 שקל בשנה. לפני כמה ימים גיליתי שאני משלם כמעט פי שניים".

קרן: "מסוכם אתך, אני רואה, 1,890".

שלומי: "מה זה מסוכם אתי? מי סיכם אתי?"

קרן: "כשהפוליסה נפתחה, היא נפתחה על הסכום הזה. לא היו שינויים באמצע התקופה".

שלומי: "מי פתח אותה? אני לא אישרתי שום שינוי כזה. יש לך אישור ממני - חתמתי על משהו, אישרתי במייל?"

קרן: "אנחנו לא חייבים חתימה, יכול להיות גם שיחה טלפונית, ויכול להיות שאתה נמצא במסלול של שירות רציף. בוא נוודא, אולי שנה קודם לכן זה היה 1000 שקל? רגע אני אעלה את הנתונים. ב-2015 זה היה 1,000 שקל".

שלומי: "נכון, ב-2015 קניתי את הדירה".

עו"ד שלומי מושקוביץ

קרן: "בוא נסתכל רגע על הפוליסה. יכול להיות שזה היה באמת במסלול רציף".

שלומי: "מה זה מסלול רציף?"

קרן: "כשהפוליסה מתחדשת אנחנו מנסים ליצור קשר ושולחים מייל עם המחיר לפני הסיום שלה. אם אתה לא יוצר קשר לא לחדש, היא מתחדשת באופן אוטומטי. יכול להיות שנתונים אקטואריים פשוט העלו את המחיר - אני רואה שזה מה שהיה".

"המבוטחים נופלים למלכודת"

תמליל השיחה הזה הוא אחת העדויות בבקשה לתביעה ייצוגית שהוגשה בתחילת השבוע נגד חברת ביטוח ישיר בגין חידוש אוטומטי של פוליסה לביטוח דירה - תוך העלאת דמי הביטוח בתקופה החדשה, ללא קבלת הסכמת המבוטח לחידוש ולהעלאת דמי הביטוח. הבקשה הוגשה באמצעות עוה"ד שלומי מושקוביץ ונתי פולינגר, שהסבירו כיצד עובדת השיטה. לדבריהם, ביטוח ישיר שולחת לפני תום תקופת החוזה למבוטחיה הודעת מייל שבה היא מודיעה על החלטתה החד־צדדית לחדש את החוזה, כשהחידוש נעשה תוך העלאה משמעותית של דמי הביטוח. לאחר מכן, ואף שלא ניתנה לה הרשאה לעשות כן - היא גובה מחשבונו של המבוטח את דמי הביטוח, תוך שימוש באמצעי התשלום שנתן בעבר.

עוד עולה מכתב התביעה כי ביטוח ישיר אינה שולחת הודעה נפרדת שבה היא מבהירה ומדגישה כי העלתה את דמי הביטוח, ואף אינה ממתינה לקבלת הסכמתם של המבוטחים לפני שהיא גובה את דמי הביטוח החדשים. "לגבי המבוטחים שמבחינים בהודעה או בחיוב היתר, המשיבה מפחיתה לבקשתם את דמי הביטוח המופקעים שננקבו בהודעה", כותבים השניים בבקשה לייצוגית.

עוד הם כותבים: "חלק לא מבוטל מהמבוטחים נופלים למלכודת שהציבה המשיבה, ו'זוכים' לחידוש חד־צדדי של החוזה תוך העלאת דמי הביטוח באופן משמעותי, בלי שניתנה הרשאה מצדם לחידוש החוזה ולהעלאת דמי הביטוח".

מביטוח ישיר נמסר: "לא היתה התייקרות כלשהי בפוליסה מהתנאים המקוריים, והחידוש נעשה על פי דין. הלקוח קיבל הנחה מיוחדת וחד־פעמית בפרמיה של השנה הראשונה בלבד במועד רכישת ביטוח מבנה עם ביטוח חיים משועבד למשכנתא ביולי 2015. הלקוח קיבל הצעת חידוש למעלה מן הצורך, הואיל ופוליסות דירה משועבדות מחודשות כל שנה בהתאם להסכם בין הבנק ללקוח וכן על פי הרגולציה. ממילא אין עילה לטענה ייצוגית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker