לאחר 16 שנים: עופר נמרודי החליט לפרק את השותפות עם גיל בלוטרייך בסקייליין

נמרודי התחיל להשקיע בחברת הנדל"ן הקנדית ב2000, אבל לא ראה ממנה פירות משמעותיים ■ גיל בלוטרייך, לעומתו, רשם לפני כחודשיים אקזיט של 45 מיליון שקל ממכירת מניות החברה האם למיליארדר אלכס שניידר ■ הכשרת הישוב: "מצאנו עצמנו כלואים בסקייליין"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
עופר נמרודי
עופר נמרודיצילום: ורדי כהנא

16 שנות שותפות בין עופר נמרודי וגיל בלוטרייך מתקרבות לסיומן - ובטונים לא נעימים. ל-TheMarker נודע כי חברת הכשרת הישוב, שמחזיקה בעקיפין בכ-20% ממניות סקייליין, פועלת למימוש חלקה בחברת הנדל"ן הקנדית. נמרודי החליט לפרק את השותפות לאחר שההשקעה בסקייליין לא הניבה להכשרת הישוב פירות משמעותיים, בעוד בלוטרייך רשם לזכותו באחרונה אקזיט של עשרות מיליוני שקלים על השקעתו.

שווי אחזקותיה של הכשרת הישוב בסקייליין, כפי שמשתקף ממחיר השוק של חברת הנדל"ן, מסתכם בכ-80 מיליון שקל. ואולם, בהכשרת הישוב מעוניינים לקבל פרמיה על מחיר השוק, שכן לטענתם הוא אינו משקף את השווי הכלכלי האמתי של נכסי סקייליין. יצוין כי בעבר הדגישו בסקייליין כי קיים פער משמעותי של 240 מיליון שקל בין שווי נכסי החברה בספרים, בעיקר בתי מלון בקנדה המוצגים לפי מחירי עלות, לבין שווים הכלכלי האמתי.

סקייליין, שנסחרת לפי שווי של כ–420 מיליון שקל, עוסקת בייזום ופיתוח נדל"ן, בניהול מלונות ואתרי נופש, ובנדל"ן מניב בצפון אמריקה. החברה נשלטת על ידי החברה הפרטית סקייליין ישראל (חברת "צינור"), שבה שותפות מישורים, שבשליטת בלוטרייך והמיליארדר אלכסנדר שניידר (70.3%) והכשרת הישוב, שבשליטת נמרודי (29.7%).

לפי שעה, נראה כי ההיפרדות מבלוטרייך אינה עובר בצורה חלקה. אתמול שלחה הכשרת הישוב מכתב לסקייליין, שבו היא דורשת כי שטר הון בסכום של כ-13.6 מיליון שקל, שהנפיקה לסקייליין ב–2009, ייפרע במלואו באפריל 2017 - לאחר כמה דחיות במהלך השנים. בסקייליין דחו את הדרישה לפירעון החוב, ובתגובה הודיעה הכשרת הישוב כי היא מערבת את יועציה המשפטיים.

הטונים הצורמים באו לידי ביטוי גם בתגובה שהעבירה אתמול הכשרת הישוב ל-TheMarker, שבה הסבירה את החלטתה לפעול למימוש חלקה בסקייליין: "זה שנים רבות שהכשרת הישוב מוצאת עצמה כלואה בתוך סקייליין ישראל, בעוד שותפינו להשקעה מממשים וקוצרים פירות מההשקעה המשותפת בסקייליין קנדה. שותפינו עושים שימוש בהחזקות המיעוט של הכשרת הישוב בסקייליין ישראל לצורך מטרות זרות, שאף אינן משרתות את טובת סקייליין ישראל. זכויותיה של הכשרת הישוב בסקייליין ישראל - מקופחות. הכשרת הישוב נחושה בדעתה שלא לאפשר עוד את הקיפוח ולעמוד על מלוא זכויותיה".

ה"פירות" שמזכירה הכשרת הישוב בתגובה עשויים לכלול בין השאר את האקזיט שרשם לזכותו לפני כחודשיים בלוטרייך ממכירת מניות החברת האם של סקייליין, מישורים, לשניידר. בלוטרייך מכר לשניידר כ-13% ממניות מישורים בתמורה ל-45 מיליון שקל - והכניס אותו כשותף שווה בשליטה. עסקת המכר התבצעה במחיר "מפנק" - פרמיה של כ–57% מעל מחיר השוק של מישורים ערב העסקה (כ-6 שקלים). המכירה איפשרה לבלוטרייך לפגוש מזומנים מההשקעה הוותיקה, בעוד הכשרת הישוב לא היתה מעורבת בעסקה באף צורה.

מההנפקה הכושלת למחיקה

השותפות בין השניים החלה ב-2000, על רקע רצונו של נמרודי להתרחב לפעילות נדל"ן בצפון אמריקה. במשך השנים השקיעה הכשרת הישוב כ-86 מיליון שקל בסקייליין - סכום המגלם את יתרת ההשקעה נכון לסוף 2015. ההשקעות נעשו הן על ידי הנפקת מניות והן בתמורה לשטר הון של כ-13.6 מיליון שקל, כאמור. ב-2014 בלוטרייך החליט להנפיק את סקייליין בתל אביב, אבל נחל אכזבה בהנפקה. השווי של סקייליין בהנפקה היה נמוך בכ-40% מהשווי שלפיו התכוון להנפיק את החברה, והיקף הגיוס היה נמוך מאוד ביחס לתכנון הראשוני (כ-70 מיליון שקל בלבד). לבסוף, סקיילין הונפקה ולאחר מכן המניה התחילה לצנוח בשוק, ובנקודת השפל מחקה כ-50% משוויה. גם היום, נראה כי מי שהחליט לא להשתתף בהנפקה קיבל החלטה נכונה, שכן מניית סקייליין עדיין נסחרת במחיר נמוך בכ-27% מהמחיר בהנפקה.

גם חייה העסקיים של סקייליין לאחר הגיוס לא היו פשוטים. ב-2015 היא ספגה הפסדים של כ-100 מיליון שקל בעקבות צניחה בדולר הקנדי, מטבע פעילותה העיקרי, שהכחידו חמישית מהונה העצמי. גם ביצועיה התפעוליים ב-2014–2015 היו חלשים יחסית, כשב-2016 חל שיפור. החברה לא חילקה דיווידנדים בשנים האחרונות. על רקע האכזבה מביצועיה, בשנתיים האחרונות יישמה סקייליין שינוי אסטרטגי משמעותי. החברה פנתה למימוש נכסים שאינם נדל"ן מניב ונכסים המניבים תזרימי מזומנים נמוכים, במטרה להפנות משאבים להשקעות שלפי הערכותיה יהיו רווחיות יותר.

מסקייליין לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker