שנתיים אחרי הרכישה: קרן פימי מוכרת את בתי המרקחת המפסידים של רקח

העסקה המשונה שרקח מרדכי אלגרבלי לקרן פימי בפברואר 2015 הניבה עד כה תשואה דלה של 5%. עתה פועלת הקרן של ישי דוידי להתנתק מפעילות בתי המרקחת - שכבר הסבה הפסד של 12 מיליון שקל מתחילת 2015

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כמעט שנתיים לאחר שקרן פימי רכשה שליטה משותפת בחברת רקח תמורת 80 מיליון שקל, נראה שתהליך יצירת הערך בחברה לא יהיה קצר או קל. ההשקעה ברקח היתה מלכתחילה חריגה, בהתחשב באופי החברות שפימי נוהגת לרכוש, בתמהיל המשונה של עסקים (ייצור תרופות אנטיביוטיות, ניהול בתי מרקחת, והפעלת דוכני פיס בירושלים) שהכילה, וכן באופי המשפחתי מדי שלה.

מניית רקח, שבשליטה משותפת של קרן פימי ומשפחת אלגרבלי בראשות מרדכי אלגרבלי, נסחרת במחיר של 20.5 שקל, 4.6% יותר מהמחיר שלפיו השקיעה קרן פימי בחברה, בתקופה שבה מדד ת"א יתר עלה ב–50% — כך שאפקט פימי פסח על ההשקעה ברקח לפי שעה. יחד עם זאת רקח התחייבה להקצות לפימי מניות נוספות ללא תמורה שיגדילו את אחזקתה בחברה ל-51.6% ,אם לא תעמוד בידי רווח תפעולי תזרימי (Ebitda ) שנקבעו בהסכם בין השנים 2015-2017 . מימוש התחייבות זו יוריד את המחיר האפקטיבי לפיו רכשה פימי את מניותיה ברח ל-13.44 שקל ,ויעלה את התשואה שהניבה ההשקעה בה לפימי.

סניף של סנטר־פארם בראשל"צ
סניף של סנטר־פארם בראשל"צצילום: Google Maps

פימי, כך נראה, החליטה למקד את פעילותה של רקח בתחום התעשייתי והסיטוני, ולשם כך היא נערכת למכור את פעילותה הקמעונית בתחום בתי המרקחת, בשלמותם או בחלקים. אפשר היה לחשוב על מיקוד פעילותה של רקח על ידי מכירת הזיכיון להפעיל דוכני פיס, אבל הם, בניגוד לבתי המרקחת, מרוויחים כסף. פעילותה הקמעונית של רקח כוללת הפעלת שישה בתי מרקחת במסגרת סנטר־פארם, הפעלת בית מרקחת בשותפות (50%) באילת, וכן הפעלת שלושה בתי דרך חיים במסגרת פעילות דרך חיים של חברת ויטאמד.

רקח דיווחה בשבוע שעבר, במסגרת הדו"ח הכספי לרבעון השלישי של 2016, על גידול בהפסדי מגזר הקמעונאות כתוצאה מהחרפת התחרות. מגזר הקמעונות ספג הפסד תפעולי של 5 מיליון שקל בינואר־ספטמבר 2016, לעומת הפסד תפעולי של 1.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב–2015, כולל הפסד תפעולי של 2.9 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016, לעומת הפסד תפעולי של 1.3 מיליון שקל ברבעון המקביל.

כמתואר

רקח מתמקדת בשנתיים האחרונות בניסיון לשדרג את ייצור התרופות, ובין השאר הקימה שתי מחלקות אנטיביוטיקה חדשות, הקימה מחלקה סטרילית חדשה לייצור טיפות עיניים, ושדרוג מחלקת סטרילית לייצור משחות עיניים. במקביל, נבנתה תשתית לייצוא מוצריה של החברה. רקח חתמה על הסכם עקרונות לשיתוף פעולה עם חברת תרופות ישראלית לשדרוג תיק הרישום הקיים לאחד ממוצריה של החברה, במטרה להגישו לרישון בשווקים אירופיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker