פישמן מתחמק מחובותיו: מציע תספורת של 95%

איש העסקים מציע לשלם כ-85 מיליון שקל מתוך 1.8 מיליארד שקל ■ רשות המסים התנגדה לטיוטה הראשונה: "ההצעה מאפשרת לפישמן להמשיך לנהל את חייו כאילו לא אירע דבר" ■ עורכי דינו של פישמן: "הוא הראשון להכיר בכישלונו וליטול אחריות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמן בית המשפטצילום: תומר אפלבאום

איש העסקים אליעזר פישמן הגיש אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב הצעת הסדר נושים, שלפיה הוא מתחייב לשלם כ-85 מיליון שקל בלבד מתוך סכום עתק של 1.8 מיליארד שקל שהוא חייב לנושיו - כלומר תספורת של כ-95%.

באמצעות עורכי דינו, שלום גולדבלט ואהוד גינדס, מבקש פישמן מנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, להורות על כינוס אסיפת נושים כדי שיצביעו על ההסדר המוצע. שני הנושים הגדולים של פישמן, הבנקים הלאומי והפועלים טרם החליטו אם להיענות להצעת ההסדר, אולם בלאומי הנטייה היא להתנגד לו.

לפישמן עשרה נושים, בהם רשות המסים והבנקים הפועלים, דיסקונט, מזרחי, לאומי, אגוד ומרכנתיל דיסקונט. החובות של החברות פרטיות של פישמן לבנקים ולגופים הפיננסיים מוערכים ב-4.5 מיליארד שקל - מתוך זה כ-3.5 מיליארד שקל לבנקים הפועלים ולאומי.

פישמן ערב באופן אישי לחובות בסך כ-3.5 מיליארד שקל. לפי הערכות, השווי של הנכסים המשועבדים הוא כ-1.7 מיליארד שקל. בהתאם לכך, היקף חשיפתו הישירה של פישמן לחובותיו מוערך ב-1.8 מיליארד שקל - הסכום שנדון כעת בתיק פשיטת הרגל שמתנהל נגדו.

איך פישמן מציע לשלם את החובות? מקורות התשלום להסדר הנושים מורכבים מנדל"ן ברחוב חיסין 15 בתל אביב, 50% מנכס ברחוב הארזים 14 ברמת אילן, 50% מדירה ברחוב אם־פארק 4 בברלין (גרמניה) וקרקע בנתניה. בנוסף, בבעלותו של פישמן מזומן, ניירות ערך ואחזקות בחברות שונות. להערכת פישמן, השווי של כל המקורות האלה הוא 50–70 מיליון שקל.

בנוסף מציע פישמן לשלם כ-10 מיליון שקל ממימוש מחצית הזכויות בקרקעות בחדרה. 4 מיליון שקל יועברו לקופת ההסדר מתוך החזר הלוואת בעלים שהעניק פישמן לחברת אוניל בנייה. בנוסף, 4 מיליון שקל נוספים יגיעו מתוך התמורה ממכירת אחוזתם המפוארת של אליעזר וטובה פישמן ברחוב הר הדפנה בסביון. הווילה רשומה על שמה של טובה פישמן בלבד ולכן פישמן לא מחויבת למוכרה לתשלום חובותיו. משפחת פישמן מציעה כי הבית, ששוויו מוערך ב-25–30 מיליון שקל, יימכר בתוך פרק זמן של כארבע שנים.

ההצעה של פישמן כוללת מינוי בעל תפקיד בעל מומחיות כלכלית חשבונאית על ידי בית המשפט, שיוסמך לתת לנושים הערכות שווי לנכסים. פישמן מתחייב להקנות את מלוא הנכסים האישיים שלו לקופת ההסדר.

מבחינת פישמן, המטרה של ההסדר היא "לאפשר מימוש מושכל ומתואם של מלוא נכסיו, כדי למקסם את התמורה בגין הנכסים הקיימים ולהקטין את החבויות, תוך שמירה על יציבות פעילותן של החברות בקבוצה".

"הפטר דה לוקס"

18 מיליון שקל מתוך ההצעה הם תוצאה של מקצה שיפורים שנעשה ברגע האחרון. לטענת פישמן, לא היה ניתן להשיג אותם בשום מקרה, אלא באמצעות הסדר נושים. בחודשים האחרונים קיימו עורכי דינו של פישמן ישיבות משותפות ונפרדות עם הנושים, שבמסגרתן ניהלו משא ומתן בנוגע למימוש נכסיו של פישמן. לפני כחודש העביר פישמן לנושים טיוטה ראשונה של הסדר לקבלת עמדתם, אך רשות המסים התנגדה בתוקף למתווה והדגישה כי ההצעה רחוקה מרחק רב מהצעת הסדר סבירה.

במייל ששלחה ב-17 בנובמבר עו"ד מזי רנצלר, הממונה על היחידה לפירוק בנציבות מס הכנסה, לעו"ד גולדבלט, נכתב: "לא רק שיהיה בהצעת ההסדר כדי להותיר חובות עתק לנושים, אלא שהיא מבקשת להסדיר לפישמן הליך של פשיטת רגל והפטר 'דה לוקס' - הליך מקוצר ללא בדיקה ובחינה משמעותית, הנותן עדיפות דווקא לפישמן שמותיר אחריו חובות עתק, לעומת כל חייב פושט רגל אחר". לדבריה, "הצעת ההסדר מבקשת לאפשר לפישמן להמשיך לנהל את חייו כאילו לא אירע דבר, וכאילו לא צבר חובות של 5 מיליארד שקל אותם לא שילם".

החוב של פישמן למס הכנסה הוא כ-196 מיליון שקל והוא נקבע בפסק דין שהערעור עליו נדחה. רשות המסים היא זו שפתחה בהליכי פשיטת הרגל נגד פישמן.

בעקבות התנגדותה הנחרצת של הרשות, נאלץ פישמן לשפר את ההצעה שלו והוסיף לה 18 מיליון שקל. הסכום הזה ניתן לדבריו מ"תרומה של אשתו לקופת הסדר הנושים מתוך מכירת בית המגורים", וכן יצירת מקורות נוספים מתוך חברות הקבוצה לאור הסכמת הנושים, שמאפשרים את העשרת קופת הסדר הנושים בסכום של כ-14 מיליון שקל. פישמן גם הוסיף סעיף התעשרות, שלפיו מדי שנה, למשך שש שנים ממועד אישור ההסדר, הוא יגיש לבעל התפקיד דו"ח עושר הכולל את כל נכסיו, וישלם לקופת הנושים סכום השווה ל-50% מרווחיו.

עורכי דינו של פישמן נסמכים על "הטיית החכמה בדיעבד", מתוך ספרו של פרופ' דניאל כהנמן, חתן פרס נובל לכלכלה, "לחשוב מהר, לחשוב לאט". "למי שהמזל האיר פנים מייחסים כישרון לראות את הנולד ולחזות הצלחה. ואכן, במשך עשרות שנים הוא זכה בפרסים על התנהלותו העסקית. בכירי הבנקאים, שוק ההון ואנשי הכלכלה היו צמאים לשמוע את הערכותיו ולעשות עמו עסקים. צחוק הגורל הוא שהכלל בדבר 'הטיית החכמה בדיעבד' חל באותו אופן גם במקרים של כישלונות עסקים. או אז, מי שנטל סיכון עסקי שהכזיב, ידבק בו כתם של חסר אחריות הראוי לענישה", נכתב בבקשתם.

לטענת עורכי דינו של פישמן, "הדברים לא נעשו בכוונת מכוון או בתרמית או כדי לפגוע, אלא מתוך אמונה עסקית במהלכים שונים, שנחלו אכזבה". הם מוסיפים כי "פישמן הוא הראשון להכיר בכישלונו והסדר הנושים המוצע מבטא נטילת אחריות כלפי נושיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker