החקירות וחילופי ההנהלה אילצו את הפועלים להקפיא גיוס אג"ח ענק

הבנק תכנן לבצע היום מצגת מרכזית למשקיעים המוסדיים לקראת גיוס של כ-3.2 מיליארד שקל שהיה אמור לצאת אל הפועל כמה ימים לאחר מכן, אך לאור האירועים האחרונים העדיפו להמתין עם הגיוס

מיכאל רוכוורגר
סניף של בנק הפועלים
סניף של בנק הפועליםצילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים החליט באופן מפתיע להקפיא את גיוסי אגרות החוב שתכנן לבצע השבוע בהיקף כולל של כ-3.2 מיליארד שקל. מתוך הגיוס, כ-2.5 מיליארד שקל תוכננו לגיוס באמצעות הנפקת 2 סדרות אג"ח חדשות רגילות, וכן כ-700 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח מסוג קוקו.

הפועלים, המנוהל ע"י אריק פינטו, תכנן לבצע היום מצגת מרכזית למשקיעים המוסדיים לקראת הגיוס שהיה אמור לצאת אל הפועל כמה ימים לאחר מכן. בבנק לא סיפקו סיבה רשמית להקפאת הגיוס, אלא ציינו שלבנק אין לחץ הוני וכי בשל האירועים האחרונים שפקדו אותו בבנק מעדיפים להמתין עם הגיוס.

מדובר בין השאר בחקירות שמתנהלות ע"י הרגולטורים האמריקאיים (משרד המשפטים והמחלקה הפיננסית של מדינת ניו יורק) כנגד הבנק: חקירת מס של סיוע ללקוחות אמריקאיים בהעלמות מיסים וכן חקירה בגין מעורבותו של הבנק בפרשת השוחד ששולם לבכירי הארגון הכדורגל הבינלאומי פיפ"א תמורת הענקת זכויות שידור. כך לפי הערכות במערכת הבנקאית ובשוק ההון, בהפועלים העדיפו לחכות להתפתחויות בחקירות - זאת בכדי לא להסתכן בפרסום פרט מטעה בתשקיף.

אירועים נוספים שקרו בהפועלים הם פרישתו המאולצת של יו"ר הדירקטוריון יאיר סרוסי. זאת לאחר שלא עדכן את בעלת השליטה שרי אריסון, את מפקחת על הבנקים ד"ר חדווה בר ואת מרבית חברי הדירקטוריון על כך שסגר על מתן פיצויים מוגדלים של כ-6 מיליון שקל לעובדת לשעבר בבנק שהתלוננה כי הוטרדה מינית לפני 10 שנים ע"י מנכ"ל הבנק לשעבר ציון קינן במהלך נסיעה עסקית לקזחסטאן. השופט סטיב אדלר שמונה לטפל בסוגיה כבורר קבע כי לא הייתה הטרדה, אך המליץ לתת לעובדת פיצויים מוגדלים. יום אחרי שסרוסי הודיע על התפטרותו ואחרי ישיבה אחת דירקטוריון הפועלים בחר במינויו הצפוי של עוה"ד עודד ערן כיו"ר הבנק- זאת כ-9 חודשים בלבד לאחר שהחל לכהן כדירקטור בבנק.

כמו כן, ביום רביעי האחרון הודיע הבנק על כך שאירית איזקסון המקורבת לאריסון ומי שמכהנת כדירקטורית בבנק מזה כ-17 שנה תמונה ליו"ר הבנק הבינלאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker