לפני שאיזקסון מתמנה ליו"ר הבינלאומי - בר תידרש לוותר לה על תקופת הצינון

מינויה של אירית איזקסון ליו"ר הבנק הבינלאומי כפוף לאישורה של המפקחת על הבנקים, חדוה בר ■ בהתאם להוראות בנק ישראל, דירקטור בבנק לא יכול לעבור לכהן בבנק אחר במשך שנה מתום כהונתו, אלא אם הבנק שבו סיים לכהן הסכים לוותר על שנת הצינון

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מינויה הצפוי של אירית איזקסון ליו"ר הבנק הבינלאומי, שעליו נודע ביום רביעי האחרון, הפתיע את ענף הבנקאות. מאז שהודיע לפני כמה שבועות רוני חזקיהו, היו"ר הנוכחי של הבינלאומי ולשעבר המפקח על הבנקים, לבעל השליטה צדיק בינו כי נענה להצעתו של שר האוצר, משה כחלון, להתמנות לחשב הכללי באוצר במקום מיכל עבאדי־בויאנג'ו, ההערכות בענף ובסביבת בינו היו כי הוא יבחר במינויים אחרים.

כך, רבים העריכו כי בינו יחכה עד שעבאדי־בויאנג'ו, שבעבר שימשה חשבונאית ראשית בבנק הבינלאומי, תסיים את תקופת הצינון שלה, כדי למנותה למנכ"לית הבינלאומי, ובמקביל לקדם את יד ימינו ומנכ"לית הבנק בעשר שנים האחרונות, סמדר ברבר־צדיק, לתפקיד היו"ר. בסופו של דבר, בינו בחר לסגור עם איזקסון. המינוי הזה כפוף לאישורה של המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, חדוה בר.

חדוה בר
חדווה ברצילום: אמיל סלמן

המינוי מפתיע גם בגלל קרבתה של איזקסון במשך יותר מ–20 שנה לשרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים, שבו איזקסון מכהנת כדירקטורית מאז 1999. בהתאם לכך, נראה היה כי הניסיון העסקי של איזקסון, בהיותה דירקטורית בגופים גדולים כמו אי.די.בי פיתוח והחברה לישראל, והניסיון הבנקאי העשיר שלה, שהתחיל עוד מקריירה ארוכה בחטיבות פיננסיות ועסקיות בבנק לאומי, לצד הקרבה לאריסון, יבטיחו לאיזקסון את תפקיד יו"ר הפועלים — תפקיד שאותו היתה יכולה למלא בהצלחה, ובכך לסייע למנכ"ל החדש, אריק פינטו.

ואולם ייתכן כי דווקא בגלל הקרבה לאריסון, ובשל אפשרות לניגודי עניינים בגלל העסקים הרבים שבהם מעורבת משפחת איזקסון, הבינה אריסון כי סיכוייה של איזקסון לקבל אישור מבר להתמנות ליו"ר הפועלים אינם גבוהים. זאת, ככל הנראה, נוסף על רצונה של אריסון למנות לתפקיד דמות משפטית בכירה כמו עו"ד עודד ערן — ובכך לאותת למפקחת על הבנקים שהפועלים יטפל בסוגיות הממשל התאגידי הלקוי שהתעוררו בו שוב, בעקבות תלונתה של עובדת הבנק לשעבר על תקיפה מינית מצד המנכ"ל לשעבר, ציון קינן. בשל הסתרתה של פרשה זו מבנק ישראל ומדירקטוריון הפועלים, כולל הפיצויים המוגדלים בסך 6 מיליון שקל ששולמו למתלוננת, נאלץ באחרונה יאיר סרוסי לפרוש מתפקיד היו"ר.

בכל הקשור למעבר לבנק הבינלאומי, הידע וההבנה הבנקאית של איזקסון יעזרו לה כנראה לעבור ללא בעיה את בדיקת הפיט אנד פרופר (כשירות והתאמה). לפי הערכות, לאיזקסון לא צפויה להפריע העובדה שחזקיהו, בתקופת כהונתו כמפקח על הבנקים, פסל ב–2007 את מינויה כסגנית יו"ר הפועלים. זאת, לטענתו, בעקבות תהליך פסול שהתנהל אז, כשעל מינויה החליטה אריסון ללא התחשבות בדעתם של הדירקטורים בבנק.

ואולם במינוי הנוכחי של איזקסון עלולה להתעורר סוגיית הצינון, שכן היא מתפקדת זה 17 שנה כדירקטורית בהפועלים — הבנק הגדול בישראל. בהתאם להוראה 301 של בנק ישראל, דירקטור בבנק לא יכול לעבור לכהן בבנק אחר במשך שנה מתום כהונתו, אלא אם הבנק שבו סיים לכהן הסכים לוותר על שנת הצינון. ככל הידוע, דירקטוריון הפועלים, שמקבלי ההחלטות העיקריים בו הם אנשי אריסון, אישר לאיזקסון את המעבר הצפוי. האם גם המפקחת על הבנקים תוותר על תקופת הצינון של איזקסון?

סוגיה זו אינה זרה לבר: בשל היותה עד יולי 2015 ראש החטיבה לניהול סיכונים וחברת הנהלה בבנק לאומי, הוחלט כי עם מינויה לתפקיד המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, היא לא תטפל בכל מה הקשור ללאומי עד ינואר 2017.

כך או אחרת, אחרי שדירקטוריון הפועלים אישר לאיזקסון את המעבר לבנק הבינלאומי, הדירקטורים בהפועלים עלולים למצוא עצמם חשופים להגשת תביעות נגזרות על ידי בעלי המניות של הפועלים, על כך שוויתרו לאיזקסון על תקופת הצינון המינימלית.

אירית איזקסון
אירית איזקסוןצילום: מוטי מילרוד

גורמים בסביבת הפועלים והבינלאומי טוענים כי המעבר הצפוי של איזקסון לא יפגע בהפועלים, שעבורו הבינלאומי, המתאפיין בסולידיות ושמרנות, אינו מהווה מתחרה אמיתי. הם מבססים את טענותיהם על כך שבנק הפועלים גדול כמעט פי שישה מהבינלאומי מבחינת שווי שוק, פי שלושה וחצי בהיקף תיק האשראי, פי שלושה בהיקף פקדונות הציבור, פי 4.6 בהון העצמי ופי 3.5 בהיקף המאזן.

ובכל זאת, מתעוררות שאלות בנוגע לסיכון להיווצרות ניגודי עניינים ובנוגע לסוגיות של סודיות ותחרות בנקאית. איזקסון מכהנת כיו"ר ועדות הדירקטוריון של הפועלים — ועדת כספים ותשקיפים והוועדה לניהול ובקרת סיכונים — וכן כחברה בוועדת אשראי והוועדה למוצרים חדשים. בכך היא חשופה לכל התוכניות העסקיות והאסטרטגיות של הפועלים, המתחרה בהבינלאומי בלא מעט פלחי שוק, כמו אשראי צרכני, אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, אשראי למשקי בית, הלוואות לדיור ועוד. איזקסון מביאה עמה ידע רב גם בתחום כרטיסי האשראי, בהיותה בעבר יו"ר ישראכרט — החברה הגדולה בענף כרטיסי האשראי בישראל. הבינלאומי מחזיק ב–28% בחברת כאל — אחת משתי המתחרות העיקריות של ישראכרט. הבינלאומי הוא גם אחד המממנים של אריסון החזקות, וסביר להניח שבצורה כזו או אחרת גם מעורה גם בעסקי שיכון ובינוי של קבוצת אריסון, שבה מכהנת איזקסון כדירקטורית.

המפקחת על הבנקים, שרק בשבוע שעבר העבירה לבנקים מסמך שבו פירטה בפניהם את ציפיותיה מהיו"רים שלהם, תצטרך להחליט אם הדילוג המהיר של איזקסון מהפועלים להבינלאומי עונה בדיוק על הקריטריונים שהגדירה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker