היורו בשפל של 14 שנה מול השקל - ומה יקרה אם ממשלת איטליה תפסיד במשאל העם

הדולר בשיא, והיורו בשפל: מגמת שינויי המט"ח מתרחשת בתגובה לכמה גורמים, הפועלים באותו הכיוון: בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב, סכנות פוליטיות לגבי עתיד גוש היורו - ונתונים חזקים במשק הישראלי

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
"קוסטה קונקורדיה" של קרניבל, שטבעה מול חופי איטליה ב-2012
ספינה טובעת מול חופי איטליה. האם היורו ייחלץ מהמצולות?צילום: אי־אף־פי

הדולר והשקל מתחזקים, היורו קורס: המטבע האירופי נסחר ברמות שפל של 14 שנים מול השקל. למרות התחזקות קלה אתמול וקביעת שערו היציג על 4.08 שקל ליורו, המטבע האירופי חזר להיחלש ושערו הרציף עומד כעת על קצת מעל 4.06 שקל ליורו בלבד, ירידה של כ-0.25%. בכך השלים המטבע האירופי צניחה של כמעט 7% מול השקל בכחמישה חודשים בלבד.

זאת, במקביל להימצאותו של השקל בשיא מול סל המטבעות. הדבר חל בשל חולשתו של המטבע האירופי מול הדולר האמריקאי, כשהראשון איבד כ-5% מאז הברקזיט, והיחס בין השניים עומד על מתחת ל-1.06 דולר ליורו.

"הצהרתו של דונלד טראמפ, נשיאה הבא של ארה"ב, אודות רצונו להתחיל במיזמי תשתית אדירי ממדים מעניקה זריקת עידוד לשוק הסחורות העולמי"צילום: Dreamstime

מגמה זו בשינויי המט"ח מתרחשת כתגובה לכמה גורמים, הפועלים במקביל באותו הכיוון: בחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב, שהביאה לציפיות לעליית האינפלציה ולעליית תשואות האג"ח האמריקאיות; סכנות פוליטיות לגבי עתיד גוש היורו במקביל לנתונים כלכליים חלשים ביבשת; נתונים חזקים במשק הישראלי, שנתפס כיציב ביחס לכלכלות אחרות.

הסיבות להתחזקות הדולר: כלכלה חזקה - וטראמפ 

מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב, זינק הדולר מול סל המטבעות בכ-3.7%, והשלים עלייה של 9% מאז סוף חודש אפריל. מול סל המטבעות נסחר כיום הדולר בשיא של כ-13 שנים. מול השקל נסחר הדולר תמורת 3.828 שקל לדולר (ירידה של כ-0.3% הבוקר), ועלייה של כ-3% בחודשיים האחרונים. בחצי השנה האחרונה לא נרשם שינוי חד ביחס דולר-שקל - ביטוי מסוים לחוזקו של השקל.

התחזקותו של המטבע האמריקאי חלה במקביל לעליית תשואות משמעותית באגרות החוב ל-10 שנים של ארה"ב, משיעור של 1.85% בטרם בחירתו של טראמפ, לשיעור של 2.365%.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילןצילום: רויטרס

מאז בחירתו של המועמד הרפובליקאי, עלתה הסבירות המתומחרת בשווקים כי ג'נט יילן, נגידת הפדרל רזרב, תעלה את שיעור הריבית באמצע חודש דצמבר – ללמעלה מ-90%. הקונצנזוס בנושא מגובה בנתוני מאקרו טובים של המשק האמריקאי, בהם שיעור הצמיחה ודו"ח התעסוקה של ADP. שיעור הצמיחה (בקצב שנתי) עמד על 3.2% ברבעון השלישי - נתון גבוה מההערכה הראשונית לצמיחה, שעמדה על 2.9% בלבד. מדובר בשיעור הצמיחה הגבוה ביותר במשק האמריקאי מאז הרבעון השלישי של 2014. אתמול פורסם כי במשק האמריקאי נרשמה תוספת חדה מהצפוי של משרות לשוק הפרט, לפי דו"ח התעסוקה של ADP. בחודש נובמבר נוספו 216 אלף מקומות עבודה לשוק התעסוקה האמריקאי, לעומת תחזיות לתוספת של 170 אלף מקומות עבודה בלבד.  אלו מצטרפים לנתונים חיוביים נוספים בתחומי הדיור, המכירות הקמעונאיות והייצור  (למרות אפשרות לירידה בייצוא – בשל התחזקות הדולר).

רוני גיטלין, מנהל מסחר בספוט, חדר עסקאות מט"ח ונגזרים, לאומי שוקי הון מסביר כי בשוק מאמינים כי מדיניותו של טראמפ תביא לעליית האינפלציה, שעשויה לתמוך בהמשך העלאות הריבית במדינה. לדבריו, אם טראמפ יביא לכך שחברות אמריקאיות יחזרו לייצר את מוצריהן במדינה, הן יאלצו להעלות מחירים בשל עלויות ייצור גבוהות. יותר. "כסף רב זורם לארה"ב, כשהמשקיעים מוצאים במשק האמריקאי הן מצב כלכלי טוב בהרבה משל אירופה, והן ריבית גבוהה יותר, שעשויה לעלות בהמשך". לדבריו, האינפלציה הצפויה בארה"ב אמנם שוחקת את ערכו של הדולר, אך לאחר שנים רבות של דיפלציה, עליית מחירים (אינפלציה) דווקא חיובית למטבע.  " ההשפעה העיקרית כרגע היא עליית תשואות האג"ח האמריקאיות (ולכן היורו נחלש). השווקים המתעוררים נפגעים גם כן, כי יש להם חובות בדולרים – והתחזקות המטבע האמריקאי בעצם מגדילה את חובותיהן, ושוחקת את המטבע שלהן".

ראש ממשלת איטליה, מתאו רנצי. לא מתכוון להישאר בביצהצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס

נציין כי גם הצהרותיו של טראמפ כי יעניק קיצוץ חד פעמי במס לחברות שישיבו רווחים מחו"ל לשיעור של 10% בלבד מחזקת בשוק את ערכו של הדולר, כשהמהלך עשוי להזרים מיליארדי דולרים רבים (מתוך כ-2.5 טריליון דולר המוחזקים על ידי חברות אמריקאיות בחו"ל) חזרה למדינה. בפעם הקודמת שארה"ב הציגה קיצוץ חד פעמי במס רווחי חברות אמריקאיות בחו"ל, בשנת 2004, הוחזרו למדינה למעלה מ-360 מיליארד דולר, מה שתרם לזינוק של כ-13% בערכו של המטבע האמריקאי מול ששת המטבעות המרכזיים תקופה לאחר מכן.

חולשתו של היורו

מטבע היורו נחלש בעולם בשל התחזקות הדולר, אך גם על רקע נתונים המצביעים על חולשה בכלכלה האירופית, ובשל החששות הרבים בגזרה הפוליטית באירופה. ביום ראשון הקרוב יתקיים באיטליה משאל עם, בו יצביעו האיטלקים על הרפורמות ("רפרנדום") של הממשלה, שמבקשת לשנות את החוקה במדינה. במידה והעם האיטלקי יצביעו כנגד הצעות הממשלה, סביר כי מדינת המגף תלך לבחירות. לפי סקרי דעת קהל, הכוחות היורו-סקפטיים במדינה, התומכים ביציאת המדינה מגוש היורו עשויים להתחזק במדינה, ואף לזכות בבחירות. בכך תעמוד היבשת (שוב) לקראת חששות מיציאת מדינה מהאיחוד האירופי.

"במידה ומשאל העם ייפול – יהיה זה סימן רע מאוד לאיחוד האירופי", אומרת  ורד יצחקי, ראש תחום מט"ח באקסלנס. "זה אומר שנפל דבר באירופה. סביר כי ההשפעה על מטבע היורו תהיה חריפה, וערכו אף עשוי ליפול אל מתחת לערכו של הדולר".

לדבריה, הבנק המרכזי האירופי אמנם מעוניין ביורו חלש – אך עד גבול מסוים. "יורו שייסחר מתחת לדולר מצביע כבר על בעיות קשות – ברמת אי אמון של המשקיעים במטבע". בניגוד לבריטניה, איטליה חברה בגוש היורו (ולא רק באיחוד האירופי). יציאת מדינה ראשונה מגוש היורו - וחזרתה אל המטבע המקורי שלה, תביא הן לקריסתו של היורו, והן לקריסתו של המטבע המקורי (במקרה זה, הלירטה) - דבר שיסבך עוד יותר את המערכת הכלכלית האירופית, החולקת מטבע משותף, ובפרט על רקע חובותיהם העצומים (והרעילים) של הבנקים האיטלקים.

שקליםצילום: Bloomberg

גם אם משאל העם באיטליה יעבור – בפני גורלו של האיחוד האירופי עומדות מספר משוכות פוליטיות נוספות בשנת 2017, בדמות מערכות בחירות בגרמניה וצרפת – שתי הכלכלות הגדולות באיחוד, וכן במדינות נוספות בהן הולנד ובלגיה,  על רקע התחזקותן של מפלגות הימין הלאומני ביבשת כולה (שקיבלו דחיפה מוראלית מבחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב) – וקריאות של רבים לעזוב את האיחוד האירופי, מטבע היורו הגיע לשפל של כ-5 שנים מול הדולר, וכאמור – שפל של כ-14 שנים מול השקל, שהתחזק משמעותית בעצמו.

השקל בשיא מול סל המטבעות

לא רק הדולר מתחזק בעת האחרונה, אלא  גם השקל הישראלי, שנסחר ברמות שיא מול סל המטבעות בעולם. גיטלין מצביע על העובדה כי בעוד כלכלות רבות, בהן זו האירופית, מציגות חולשה – מצבו של המשק הישראלי בהחלט נראה טוב. "המשק הישראלי צומח ב-3.5% לשנה. בין אם זה בשל ההשקעות של אינטל או מכירת מכוניות (הסיבות שהביאו לעלייה בתוצר, והעלו שאלה האם הצמיחה בישראל הינה ברת קיימא; ג"א) יחד עם אבטלה יורדת והשתתפות בכח עבודה שעולה – מצב המשק טוב, והדבר בא לידי ביטוי בהתחזקות השקל. בנוסף, על ברזיל, רוסיה, סין ומקסיקו מעיקים חובות, מה שפוגע במטבעותיהן".

יצחקי טוענת כי אמנם אין ריבית אטרקטיבית במשק הישראלי, אך לדבריה, היציבות בכלכלת ישראל מושכת הרבה משקיעים: "מעבר לחיפוש אחר ריבית, את המשקיע מעניינת היציבות הפיננסית לטווח הארוך – דבר שהוא לא יכול לקבל באירופה למשל".

המלצות לסוחרי המט"ח

למרות העלאות הריבית הצפויות בארה"ב, יצחקי לא רואה את הדולר ממריא מול השקל – היות והדבר כבר מתומחר. היא מאמינה כי בתור אפשרות השקעה, דווקא מטבע היורו עשוי להיות מעניין בשנת 2017, כשנקודת ההתייחסות צריכה להיות משאל העם באיטליה: "בהנחה ומשאל העם יעבור – אני מאמינה במטבע האירופי. למרות מערכות הבחירות הרבות ביבשת בשנה הבאה, לדעתי כל הסיכונים הפוליטיים כבר מתומחרים, והמטבע נמצא ברמה נמוכה מאוד ואטרקטיבית".

גיטלין רואה בדולר כאפיק השקעה מעניין, בהנחה שתשואות האג"ח אמריקאיות ימשיכו לעלות - אך לא בחשיפה לשקל: "חשיפה לדולר מול מטבעות השווקים המתעוררים עדיפה מחשיפה לדולר מול השקל. החובות של שווקים אלו ימשיכו לתפוח - והדולר יתחזק מול מטבעות אלו בשיעור חד".

שקל/דולר
שקל/יורו
דולר/יורו

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker