קרן XIO מלונדון רוכשת את מיטב דש לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל - המניה זינקה ב-26%

הקרן תציע לבעלי המניות שתי חלופות - תשלום במזומן בפרמיה גבוהה על המחיר בבורסה, ותשלום שחלקו במזומן וחלקו באג"ח. החברה תהפוך לפרטית, אך תמשיך לדווח לבורסה בגלל סדרת אג"ח שתמשיך להיסחר

אורי תומר
אורי תומר
אורי תומר
אורי תומר

קרן ההשקעות הלונדונית XIO רוכשת את בית ההשקעות הישראלי מיטב דש - כך הודיעה הבוקר (ה') מיטב דש למשקיעים בבורסה. אם תושלם הרכישה - שדורשת אישור מהמפקחת על שוק ההון דורית סלינגר - המניות של בית ההשקעות יימחקו מהמסחר, אך הוא ימשיך לדווח על תוצאותיו הכספיות, שכן סדרת האג"ח ג' של מיטב דש תמשיך להיסחר עד לפדיון הסופי ב-2025.

כך, בית ההשקעות יהפוך לחברה פרטית במיזוג משולש הופכי, שדורש אישור של רוב רגיל של בעלי המניות שאינם בעלי עניין, שיחייב גם את בעלי המניות שלא יתמכו בו. הרוכשת תציע כעת לבעלי המניות שתי חלופות - מכירה של המניה במחיר של 22 שקל (לעומת מחיר של 13.67 שקלים אתמול בתום המסחר בבורסה) או תשלום של 13.7 שקל למניה כעת ועוד סכום זהה שישולם בשלושה תשלומים במשך שלוש שנים (אג"ח) - שעשויים להידחות ולהצטמצם בהתאם לעמידה בתנאים מסוימים.

צבי סטפק
צבי סטפק צילום: אייל טואג

מיטב דש הוא חברה ציבורית ששווי השוק שלה היום לפני תחילה המסחר היה 920 מיליון שקל. החברה נמצאת בשליטה של קבוצת ברם (30%) וצבי סטפק (29%). מחיר הרכישה המלא (אופציית המזומן) משקף לחברה שווי של 1.48 מיליארד שקל. בהתאם, מניית מיטב זינקה ב-30% בעקבות ההודעה על העסקה.

בית ההשקעות מנהל 122 מיליארד שקל של כספי ציבור. הוא נוצר ב-2013 דרך מיזוג של בית ההשקעות הוותיק מיטב, שנוסד ב-1979 על ידי צבי סטפק ושל חברת דש השקעות, שנוסדה ב-1992. המיזוג ההוא הפך את מיטב לחברה ציבורית. 800 עובדי מיטב צפויים ליהנות מהעסקה, בהתאם לתנאי האופציות למניות שהוענקו להם.

אף שאיבדה כ-9% בחודש האחרון, מניית מיטב דש עלתה ב-40% מתחילת 2016 ועד הבוקר. זאת, לאחר שאת כל אחת מהשנים 2014 ו-2015 היא סיימה בירידה קלה של אחוזים בודדים.

הרוכשת היא XIO, קרן השקעות גלובליות שמגדירה את עצמה כקרן השקעות אלטרנטיביות מוטות צמיחה, ושנוסדה ב-2014 על ידי ארבעה שותפים בעלי ניסיון בהשקעות גלובליות ששניים מהם סינים ושניים אירופאים (גרמני ואיטלקי). הקרן מנהלת 5 מיליארד דולר, והיא רשומה באיי קיימן (טריטוריה בריטית בים הקריבי שידועה בעיקר כמקלט מס עבור חברות מהתחום הפיננסי).

צבי סטפק מסר בעקבות העסקה: "אנו סבורים שעסקה זו היא הבעת אמון משמעותית באסטרטגיה של מיטב דש ובהישגיה כמו גם בעובדיה המצוינים. אני חושב שזו עסקה מצוינת עבור כל בעלי המניות, לקוחות החברה ועובדיה. הלקוחות ייהנו משילוב של גוף פיננסי גלובלי מוביל עם הידע והניסיון של הנהלת החברה ושלי שנמשיך לעבוד יחד בחברה ולהצעידה קדימה".

ג'וזף פצ'יני, מנכ"ל קבוצת XIO מסר: "רכישת מיטב דש מתאימה באופן אידאלי לאסטרטגיה של קבוצת XIO המשקיעה בעסקים איכותיים ומובילים בתחומם עם צוותי ניהול מצוינים".

בספטמבר האחרון רכשה הקרן תמורת 1.1 מיליארד דולר את ספקית המידע העסקי J.D. Power and Associates בארה"ב, מענקית הדירוג S&P. הקרן מעסיקה 70 עובדים ויש לה משרדים בלונדון, הונג קונג ושנחאי.

את XIO ייצגו בעסקה עו"ד דוני טולידאנו, ליאור אורן, ויוה גייר וניצן אברבך מארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'. את מיטב דש ייצגו עוה"ד אהוד סול, אילנית לנדסמן-יוגב, ניר דאש ואבירם חזק  ממשרד הרצוג, פוקס, נאמן ושות'.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ