הדיל מאחורי המינוי המהיר של יו"ר בנק הפועלים

החל מיום שלישי השבוע הפסיק עו"ד עודד ערן לשמש יועץ מיוחד למשרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן ושות' - משרד שבו שימש עד 2010 שותף בכיר - עקב מינויו לתפקיד יו"ר בנק הפועלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ערןצילום: דודו בכר

החל מיום שלישי השבוע הפסיק עו"ד עודד ערן לשמש יועץ מיוחד למשרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן ושות' - משרד שבו שימש עד 2010 שותף בכיר - עקב מינויו לתפקיד יו"ר בנק הפועלים.

ערן הוא אחד מעורכי הדין המסחריים הבכירים במשק, אך בתחום הבנקאות יש לו ניסיון של תשעה חודשים בלבד, מאז מונה לדירקטור בבנק הפועלים. עם מינויו לדירקטור הוא הציף בפני המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, את הסוגיה של ניגודי עניינים אפשרי, וביקש אישור להמשיך לשמש יועץ לגולדפרב זליגמן. משרד גולדפרב זליגמן מעניק שירותים משפטיים ועסקיים לקבוצת אריסון, בהם בנק הפועלים ושיכון ובינוי, כשחלק מהשותפים במשרד זה מכהנים כדירקטורים בחברות מקבוצת אריסון. נוסף על כך, ערן עצמו שימש עד לאחרונה יועץ לקבוצת אי.די.בי, אחד הלקוחות העסקיים הגדולים של בנק הפועלים. לאחר בדיקה שערכה אז, העניקה המפקחת על הבנקים לערן אישור להמשיך ולכהן כיועץ בגולדפרב זליגמן. לערן יש עד היום משרד בפירמה.

משיחות עם בכירים בשוק ההון ובמערכת המשפט, מצטיירת דמותו של ערן כמשפטן בכיר, ידען, הגון, ישר ובקי מאוד בשוק ההון. כלומר, האיש יכול ומתאים לנסות ולתקן את הממשל התאגידי הלקוי בהפועלים, שבו פרשייה רודפת פרשייה.

מדובר במשימה שבה לא הצליח לעמוד יאיר סרוסי, היו"ר היוצא של הבנק, שמשלם את המחיר על כך שלא עידכן את בעלת השליטה בבנק, שרי אריסון, את בר ואת מרבית הדירקטורים על הפרשה שניהל מול עובדת לשעבר בבנק, שהתלוננה כי המנכ"ל לשעבר, ציון קינן, תקף אותה מינית לפני כ-10 שנים. בעקבות פרשה זו מונה בורר בין הצדדים, השופט בדימוס סטיב אדלר, שקבע כי לא היתה הטרדה מינית, אך המליץ להפועלים לשלם למתלוננת פיצויים מוגדלים של כ-6 מיליון שקל.

סביר להניח שאילו ערן היה מכהן כיו"ר הפועלים, הדבר לא היה מוסתר מאריסון ומבר. ואולם, האם די בכך ובכישוריו כמשפטן וכבקי בשוק ההון כדי להתמנות לתפקיד יו"ר הדירקטוריון של הבנק הגדול במדינה כשבאמתחתו ניסיון בנקאי של כתשעה חודשים בלבד? מבחינתה של שרי אריסון, התשובה לכך היא חיובית. זאת בדומה לכך שלא היתה לה כל בעיה להיפרד בתחילת 2007 מהיו"ר אז, שלמה נחמה, ולמנות במקומו בתוך פרק זמן קצר את דני דנקנר לתפקיד. באותה עת לדני דנקנר ולמשפחתו היה סכסוך עסקי עם אריסון, והם מכרו לה את מניותיהם בהפועלים, שהוחזקו באמצעות חברת תעשיות מלח.

לאריסון גם לא היתה כל בעיה עם המהלכים שהוביל דני דנקנר בתחילת 2009, כשמינה את מקורבו ציון קינן לתפקיד המנכ"ל במקומו של צביקה זיו במהלך בזק. רק לאחר מכן, בהתערבות בנק ישראל, הפועלים מינה ועדת איתור, שבאופן "מפתיע" בחרה שוב בקינן למנכ"ל הבנק.

בעקבות הרגולציה הגוברת הטיל בנק ישראל על בעלי השליטה בבנקים כמה מגבלות, שצימצמו מאוד את יכולתם לשלוט בבנק. מינוי של מנכ"ל ויו"ר הדירקטוריון הם עדיין מהפריווילגיות הבודדות שעוד נותרו לבעלי השליטה בבנקים; מה גם שלפי החוק היבש, דירקטור שמכהן בחברה ציבורית, לפי חוק החברות, יכול להתמנות ליו"ר דירקטוריון ללא צורך במינוי של ועדת איתור.

לנוכח הניסיון בהפועלים, ובכלל זאת הליך מינויו של אריק פינטו למנכ"ל הבנק, אפשר להעלות תהיות אם יש באמת צורך בוועדות איתור כשהדברים נסגרים מראש. עם זאת, עדיין לא ברור מדוע לאריסון ולבר, שעודכנה על ידיה במינויו הצפוי של ערן, היה דחוף כל כך להזיז במהירות את סרוסי מתפקידו, ולמנות את ערן במקומו.

אמנם סרוסי פישל, ומשלם על כך מחיר, אך הפועלים לא נמצא במצב עסקי בעייתי המצריך שהדברים יתנהלו בצורה כזו. כך, רק שלשום בבוקר הפועלים הוציא דיווח על סיום תפקידו של סרוסי, וכבר באותו היום, לאחר ישיבה של כמה שעות, דירקטוריון הבנק אישר את מינוי ערן. כעת הוא יצטרך לעבור הליך של Fit and Proper (בדיקת כשירות והתאמה) לפני שמינויו ליו"ר יאושר. אז גם יגובש הסכם ניגוד עניינים, שיקבע באילו גופים הוא יוכל לטפל ובאילו לא.

בהתאם לכך, גם אם יתברר כי בסיטואציה הנוכחית ערן הוא הדמות המקצועית המתאימה ביותר לתפקיד יו"ר הפועלים, הדבר מעלה סימני שאלה אם הדבר נעשה מתוך לחץ של אריסון ורצון להרגיע את המפקחת בעקבות פרשיית ההטרדה שהוסתרה; ואם המפקחת, שהרגישה פגועה מהפרסומים על כך שלא עודכנה, הפעם "זרמה" עם אריסון. ייתכן שראוי היה לקיים הליך בחירה מורכב יותר, ולפנות לדמויות בכירות נוספות, למשל פרופ' דני צידון, שיש להם ידע והבנה מעמיקים בעולם הבנקאות, המשנה את פניו בתקופה זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker