האמריקאית ה-18 בת"א: יגאל נמדר בדרך לגיוס של חצי מיליארד שקל בריבית של 5.8%

נמקו ריאליטי הבטיחה אתמול גיוס של כ-450 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ראשונית ■ במכרז המוסדי השתתפו גם גופים המנהלים חיסכון לטווח ארוך וקרנות נאמנות, ונרשמו ביקושים של 577 מיליון שקל ■ ההנפקות ליועצים והחתמים - סביב 15 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אל 17 חברות הנדל"ן מצפון אמריקה שכבר הנפיקו אג"ח בתל אביב, צפויה להצטרף בקרוב חברת נדל"ן חדשה. נמקו ריאליטי, שבבעלות יגאל נמדר, הבטיחה אתמול (ג') גיוס של כ-450 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ראשונית. בשלב המכרז המוסדי נרשמו ביקושים של 577 מיליון שקל, והריבית נקבעה בשיעור נמוך יחסית של 5.8%. לאחר שלב המכרז הציבורי, שייערך כנראה ביום ב' בשבוע הבא, סך הגיוס עשוי לגדול בעוד כמה מיליוני שקלים.

במהלך המכרז המוסדי השתתפו גופים המנהלים חיסכון לטווח ארוך וקרנות נאמנות, בהן של כלל ביטוח, אקסלנס, איי.בי.איי, מור, מנורה פיננסים ואלומות. היועצים הפיננסים שליוו את ההנפקה היו רפי ליפא וגל עמית, שאחראים על מרבית ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות. חברת החיתום שהובילה את ההנפקה היתה פועלים אי.בי.אי. היועצים והחתמים צפויים לעמלות של כ-15 מיליון שקל לפחות, המגלמות 2%-3% מהיקף הגיוס הצפוי ליועצים ושל 1%-1.5% לחתמים.

יגאל נמדר
יגאל נמדרצילום: נמקו ריאליטי

נמקו ריאליטי מחזיקה ב-33 קניונים ומרכזי קניות בעיקר בחלקה המזרחי של ארה"ב, בשווי של 557 מיליון דולר. אסטרטגיית ההשקעות של החברה מתבססת על רכישת נכסים בתפקוד חסר והשבחתם. כלומר, ביצוע רכישות במחירים 'הזדמנותיים', תוך השבחת הנכס הנרכש והצפת ערך לאחר הרכישה. העסקות מבוססות בין היתר על רכישת נכסים מ-Special Servicers, גופים המנהלים אג"ח מגובות משכנתאות (CMBS). במקרים אלו, הנכסים הם כאלו הנרכשים מלווים שנכנסו לקשיים, וכן נכסים אחרי הליך foreclosure, שבו בעל המשכנתא מאבד את הנכס המשועבד לטובת הבנק המלווה.

לקראת ההנפקה, נמקו קיבלה דירוג ראשוני של A פלוס ממעלות (בינוני-גבוה). הדירוג זהה לזה של חברות הנדל"ן האמריקאיות לייטסון ורילייטד, שהאג"ח שלהן נסחרות בתשואות של 5.8% ושל 4.9% בהתאמה. בדו"ח כתבו כלכלני מעלות כי "הדירוג נתמך בתיק נכסים מניבים המאופיין בפיזור גיאוגרפי נרחב, בפיזור שוכרים ובפיזור ענפי". מנגד, במעלות ציינו כי אסטרטגיית ההשקעה של נמקו, המתבססת על רכישת נכסים בתפקוד חסר, "אגרסיבית ובעלת סיכון בינוני-גבוה".

נמדר מתכוון להשתמש בכסף שיגייס בתל אביב לרכישת נכסים חדשים. טיוטת התשקיף מלמדת כי נמקו - שמעסיקה כ-400 עובדים בארה"ב - תנסה להנפיק עם הון עצמי של כ-215 מיליון דולר המיוחס לבעלי המניות, 39% מהמאזן. לפי הדו"חות, במהלך 2013-2016 החברה רשמה רווחי שערוך ורווחי הון ממימוש נדל"ן בסכום כולל של 234 מיליון דולר – כלומר, כשני שלישים מכלל ההון העצמי, כולל זכויות מיעוט – 328 מיליון דולר.

לפי הנתונים בתשקיף, לנמקו תזרים פנוי חזק של כ-27 מיליון דולר בשנה (כ-100 מיליון שקל), המיועד לשירות החוב האג"חי. התזרים נובע מהכנסות תפעוליות נטו (NOI) של 57 מיליון דולר בשנה, בניכוי תשלומי ריבית וקרן לבנקים וחלק המיעוט בתזרים. הנכסים של נמקו מהוונים בשיעורים גבוהים של כ-8%-12% (CAP RATE), המעידים על השמרניות היחסית בהערכות השווי (ממוצע של 10.4%). כמו כן לחברה יחסי מינוף נמוכים – 36% (CAP נטו, כלומר היחס שבין החוב הפיננסי נטו לבין ההון והחוב), נכון לסוף יוני 2016.

לצד המאזן החזק, לנמקו שני חולשות מרכזיות: עיקר הסיכון בפעילות החברה עשוי לנבוע מהאסטרטגיה העסקית שלה – רכישת נכסים במצב עסקי חלש יחסית. איום אחר קשור להאטה בקצב המכירות בקניונים ובמרכזים המסחריים בארה"ב, כתוצאה מהגידול ברכישה באינטרנט (E-commerce). במעלות הדגישו כי הרכישות ברשת מובילות "לחולשה תפעולית ופיננסית של חלק מהקמעונאים ולמיתון קצב העלייה של ה-NOI מחנויות זהות, ועלולה בטווח הבינוני להשפיע לרעה אף על ביצועי חברות הנדל"ן המתמקדות בהשכרת נכסי מסחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker