אחרי פרשת המס בארה"ב: בנק הפועלים עלול להסתבך גם בפרשת השוחד בפיפ"א

אנשי משרד המשפטים האמריקאי ביקשו מסניף הפועלים במיאמי מיילים והקלטות של שיחות פנימיות הקשורים לחקירת הרשויות בארה"ב ■ החשד הוא כי בנקים רבים בעולם, ובהם הפועלים, שימשו צינור להעברת כספי שוחד ששולמו לבכירי פיפ"א בתמורה להענקת זכויות שידור

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר פיפ"א לשעבר, ספ בלטרצילום: Christophe Ena/אי־פי
מיכאל רוכוורגר

האם בנק הפועלים יספוג קנס כבד בגין מעורבותו בפרשת השוחד ששולם לבכירי הארגון הכדורגל הבינלאומי (פיפ"א) תמורת הענקת זכויות שידור?

ערוץ 10 דיווח אתמול (ב') כי אנשי משרד המשפטים האמריקאי ביקשו באחרונה ממשרדי סניף בנק הפועלים במיאמי מיילים והקלטות של שיחות פנימיות בין עובדי הפועלים מיאמי והפועלים שווייץ, שנוגעים לחקירת פיפ"א. על פי הדיווח, החוקרים חושדים כי הבנקאים של פועלים מיאמי והפועלים שווייץ לא עשו את הדרוש כדי שכספים שהעבירו חלק מהחשודים בפרשה יטופלו באופן תקין.

מדובר בחקירה שמנהלים משרד המשפטים והרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק - החוקרים במשך יותר משנה בנקים רבים, ובהם הפועלים, בחשד ששימשו צינור להעברת כספי השוחד ששולמו לבכירי פיפ"א.

בכתב האישום שמשרד המשפטים האמריקאי פירסם עם מעצרם של בכירים בארגון הכדורגל, נטען כי תשעה בכירים בפיפ"א וחמישה בכירים נוספים בעולם הספורט היו מעורבים בפרשת שחיתות שנמשכה 24 שנים וכללה תשלומי שוחד בהיקף של יותר מ-150 מיליון דולר. לפי כתב האישום, שהוגש נגד בכירי פיפ"א בסוף מאי 2015, חלק מבכירי הארגון ניהלו חשבונות בבנק הפועלים שווייץ, שבאמצעותם התקבלו כספי השוחד.

עד כה, בנק הפועלים לא ביצע בדו"חותיו שום הפרשה בגין חקירה זאת. בהפועלים מעדכנים את בנק ישראל לגבי התפתחויות בפרשה, אך סירבו להגיב בנושא בשלב זה.

קנסות גבוהים - והגדלת הדיווידנד

אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: ניצן זוהר / דוברות

בניגוד ללאומי, שלא רואה יתרון גדול לפעילות הבינלאומית של הבנקים הישראליים, ויתמקד בחו"ל בעיקר בארה"ב ובבריטניה בתחום היי־טק ודיגיטל - הפועלים מעדיף להתרחב בארה"ב בתחום האשראי לעסקים בינוניים (פעילות הטומנת בתוכה סיכונים לא מבוטלים עם גידול אפשרי בהפרשות לחובות מסופקים), ומתכנן בעתיד לרכוש בנק בארה"ב. עם זאת, כל עוד לא תסתיים חקירת מס ותקופת הפיקוח שלאחר מכן, ספק אם הפועלים יקבל אישור לקנות בנק בארה"ב מהרגולטורים בישראל ובארה"ב.

בנוסף לכך, הסתעפות פרשת השוחד של פיפ"א עלולה גם היא לערכב את התוכנית של הפועלים להתרחב בארה"ב.

החקירה של הפועלים בעניין פיפ"א מצטרפת לחקירה שמנהל משרד המשפטים האמריקאי נגד הבנק בחשד כי סייע במשך שנים לאזרחים אמריקאים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב. הפועלים הפריש בדו"חותיו הכספיים לרבעון השלישי של 2016 כ–70 מיליון דולר (כ-255 מיליון שקל) בגין חקירת משרד המשפטים, והוסיף כי עדיין אין לו אומדנים לגבי העלות האפשרית של החקירה של מדינת ניו יורק.

עד כה, החקירות בארה"ב עלו להפועלים כ-600 מיליון שקל (כולל הוצאות משפטיות), והיקף הקנס הסופי שישלם עלול להגיע לכמיליארד שקל, ואולי אף יותר. למרות הקנס הגבוה שהפועלים עלול לספוג, ראשי הבנק שיכנעו באחרונה את המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, לאשר להפועלים להגדיל את שיעור הדיווידנד שהבנק יחלק מ–20% מהרווח הנקי ל-30%. במקביל, הפועלים נערך לצמצום ניכר או חיסול מוחלט של פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית שלו. פעילות זאת מתקיימת באירופה באמצעות הפועלים שווייץ, בדרום אמריקה דרך הפועלים לטין אמריקה וכן בסניף של הבנק במדינת פלורידה.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו, וההנהלה בודקים את כל החלופות לגבי המשך פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית - לרבות מכירת נכסים של הפועלים שווייץ, או את הבנק כולו.

החלטה זאת של הבנק מגיעה כשלוש שנים אחרי שמנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, הובילה את מכירת פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית של לאומי בשווייץ, ואת היציאה המלאה מפעילות של בנקאות פרטית. גם בנק דיסקונט מכר את פעילות הבנקאות הפרטית שלו בשווייץ. כמו כן, הבינלאומי מנהל מגעים למכירת פעילות הבנקאות הפרטית שלו בשווייץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker