שיכון ובינוי מוכרת 50% מכביש אגרה בקולומביה תמורת 60 מיליון דולר

אם ההסכם יתגבש לעסקה, תרשום חברת שיכון ובינוי רווח של 3540 מיליון דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלף שנסלל על ידי שיכון ובינוי בגאנה
מחלף שנסלל על ידי שיכון ובינוי בגאנה

חברת התשתיות שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון צפויה לרשום רווח של 35–40 מיליון דולר אם ההסכם עם קרן Infrared הבריטית יתגבש לעסקה. הפרויקט יוקם בהשקעה של 640 מיליון דולר ויופעל במשך 25 שנים.

חברת שיכון ובינוי חתמה על הסכם למכירת 50% בחברת היזמות וההפעלה של פרויקט סלילת כביש האגרה Cundinmarca בקולומביה תמורת 60 מיליון דולר, כולל פירעון הלוואת בעלים לקרן Infrared. אם ההסכם יתגבש לעסקה, תרשום חברת שיכון ובינוי רווח של 35–40 מיליון דולר.

ביולי 2014 זכתה שיכון ובינוי במכרז של ממשלת קולומביה להקמה והפעלה של כביש האגרה Cundinmarca בסמוך לעיר הבירה בוגוטה. אורך הכביש יהיה 154 ק"מ והוא יוקם בהשקעה של 640 מיליון דולר. על פי הזיכיון, תפעיל שיכון ובינוי את כביש האגרה, שהוא כביש טבעתי מסביב לבוגוטה, למשך 25 שנים כולל תקופת ההקמה, עם אופציה להארכת הזיכיון ל–29 שנים על פי תעריפים שייקבעו על ידי הרשות הממשלתית לתשתיות (ANI). שיכון ובינוי העריכה שתשלים את הקמת הפרויקט בתחילת 2019.

שיכון ובינוי הגיעה לסגירה פיננסית של פרויקט Cundinmarca במאי 2016, כשבמסגרתה קיבלה הלוואה של 460 מיליון דולר מקבוצת מלווים בראשות InterAmerican Development Bank.

בעקבות הסגירה הפיננסית החלה הקמת הפרויקט. לדברי משה לחמני, יו"ר שיכון ובינוי, גם לאחר העסקה תחזיק שיכון ובינוי ב–100% בחברת ההקמה של הפרויקט. לחמני הזכיר כי קרן Infrared הבריטית, המנהלת נכסים בשווי של 9 מיליארד דולר וממוקדת בתשתיות, הצטרפה גם כשותפה לפרויקט של החברה ביוסטון טקסס ובפרויקט אגירה שאובה בגלבוע. לדבריו, הכניסה של קרן אינפרהרד לפרויקט בקולומביה משקפת מגמה של משקיעים מוסדיים — שנטו בעבר להיכנס לפרויקטי תשתית עם השלמת הקמתם ותחילת ההפעלה — להשקיע כבר בשלבי הייזום. זאת, כחלק מהתחרות העזה ביניהם על פרויקטים וגם כדי לזכות בנתח מהרווח היזמי ולהגדיל בכך את התשואה מהם.

כך, למשל, השקיעה כלל ביטוח 50 מיליון דולר ב–12.5% ממניות הזכיין של פרויקט להקמה, הפעלה והעברה של הפרויקט לסלילת כביש אגרה במחוז האריס (Harris) שבטקסס. קבוצת בלורידג' (Blueridge), ששיכון ובינוי מחזיקה ב–21.6% ממניותיה, זכתה במכרז להקמתו של הפרויקט ב–2015. עלות ההקמה נאמדת ב–815 מיליון דולר, והקמתו תסתיים, על פי ההערכות, ב-2019. משך הזיכיון, כולל תקופת ההקמה, הוא 52 שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker