האוצר לחברות הביטוח: פצו את נפגעי השריפות - גם במקרי טרור

בפנייה לא שגרתית למנהלי חברות הביטוח, ביקש סגן השר כי החברות יכניסו יד לכיס וישלמו את ההפרש עבור אלה שיש להם ביטוח תכולת דירה - ועל כן אינם מכוסים במקרים של הצתה על רקע לאומני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השריפה בחיפהצילום: גיל אליהו

מנכ"לי חברות הביטוח זומנו היום (ג') באופן בהול לפגישה עם שר האוצר משה כחלון וסגנו, לדיון בבקשת המדינה כי החברות ישלימו את פער התשלום בין פוליסת הביטוח על תכולת דירה לבין הפיצוי הניתן על ידי מס רכוש.

פוליסת ביטוח דירה (הנרכשת על ידי בעלי דירות באופן פרטני) נחלקת לשניים: ביטוח מבנה - הכולל את כל המעטפת של הבית, ובכלל זה ארונות קיר, שטיחים מקיר לקיר וכל מה שמחובר למבנה (לא כולל גינה); וביטוח לתכולת הבית - הכולל מיטלטלין, ובכלל זה בגדים, מחשבים, צעצועים, תכשיטים ציורים ועוד. ניתן לרכוש כל אחד משני סוגי הביטוחים בנפרד, אולם לפוליסה על שני רכיביה יש חיסרון: היא לא מבטחת את הדירה במקרה של אירוע טרור או מלחמה.

הכרזת מס רכוש על חלק מאירועי השריפות האחרונים כאירועי טרור, מבטלת אפוא את הביטוח לו זכאים נפגעי אותם אירועים. בנוסף, הפיצוי המקסימלי שמעניק מס רכוש למי שתכולת הדירה שלו נפגעה מסתכם בכ-150 אלף שקל, ולא כולל אובדן תכשיטים, חפצי אומנות, מזומן ועוד. סכום זה לא מספיק למי שחלק גדול מתכולת דירתו נפגעה.

בעקבות כך פנה היום סגן שר האוצר למנהלי חברות הביטוח, וביקש מהם כי ישלמו מכיס החברות את ההפרש בין הפיצוי הניתן על ידי מס רכוש, לפיצוי המוענק מכוח הפוליסה. מנהלי החברות השיבו כי הן צריכות לבחון את הנושא, ולדון בו עם דירקטוריון החברה.

הבעייתיות בתשלום של חברות הביטוח נעוצה במה שמכונה "מבטחי משנה". מבטחי משנה הן חברות הביטוח הגדולות בעולם, אשר מורידות את הסיכון מחברות הביטוח הישראליות ונושאות במרבית הנזק. אולם, ניתן לתבוע את מבטחי המשנה רק אם קרה מקרה ביטוח - בשונה מהמצב כעת, בעקבות ההכרזה של מס רכוש. על כן, הפיצויים הניתנים יוצאים מכיסן של חברות הביטוח המקומיות, ולמעשה מהכיס של בעלי המניות כולם.

בנוסף, דרישה שכזו יוצרת מצב מאוד לא בריא עבור חברות הביטוח. אם גובה הביטוח והסיכון שאליו החברה חשופה לא ידוע (שכן בהחלטת של רגע המדינה דורשת מחברות הביטוח לשלם סכום גבוה יותר ממה שהפוליסה מחייבת אותן) - אזי איזו משמעות יש לכל ניהול הסיכונים, הכנת עתודות כספיות לביטוח, שימוש בתקנות סולבנסי 2 וכו'? אלה הופכים לחסרי כל משמעות, ולמעשה הופכים את הביטוח בישראל לכמעט בלתי אפשרי.

שר האוצר משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

וכמובן, חוסר הוודאות הזאת, בוודאי במדינה שחשופה לאירועי טרור ומלחמה, עשויה להביא גם לייקור פרמיות הביטוח, על מנת לעמוד בדרישות התשלום של המבוטחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker