שטראוס רוכשת את מניות המיעוט משטראוס מים תמורת 66 מיליון שקל

העסקה משקפת לחברה שווי של 532 מיליון שקל ■ שטראוס מים הפסידה 67 מיליון שקל לפני מס ב-2015-2014

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה שטראוסצילום: מוטי מילרוד
יורם גביזון

חברת שטראוס, שבשליטת עפרה שטראוס, חתמה על הסכם עם בעלי מניות המיעוט בחברת שטראוס מים לרכישת מניותיהם. שטראוס תרכוש 12.4% ממניות שטראוס מים תמורת 66 מיליון שקל כלומר לפי שווי חברה של 532 מיליון שקל.

בעלי מניות המיעוט כוללים בין היתר את ד"ר ברוך ברלינר - בעל תואר שני בפיזיקה עיונית וד"ר במתימטיקה, אקטואר בחברת הביטוח סוויס רי וחוקר ומרצה בכיר בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב.

מלבד ברלינר, שהוא בעל מניות המיעוט הגדול ביותר, נמנים על בעלי המניות גם חברת יישום, שהיא חברת מסחור הקניין הרוחני שנוצר באוניברסיטה העברית בירושלים, ועו"ד יוסי גרוס.

שטראוס מים פעילה בשוק המים בפיתוח, הרכבה, שיווק ושירות של מערכות מים לסינון, טיהור והגזה של מי שתייה בעיקר בישראל, סין ואנגליה. החברה מחזיקה ב-34% ממניות המיזם המשותף האייר-שטראוס מים בסין.

מכירותיה של שטראוס מים הסתכמו בינואר-ספטמבר 2016 ב-392 מיליון שקל - גידול של 2.1% בהשוואה ל-361 מיליון שקל בתקופה המקבילה. הכנסותיה של שטראוס מים הסתכמו ב-233 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016, גידול של 8.6% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2015. מכירות המיזם המשותף האייר-שטראוס מים בסין הסתכמו ב-240 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2016 וב-88 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2016.

שטראוס מים החלה את דרכה ב-2007 כאשר שטראוס נכנסה לשותפות עם בעלי מניות המיעוט הנוכחיים במיזם הטכנולוגי H2Q לפיתוח טכנולוגיות לטיהור מים. השותפות רכשה ביולי 2009 את חברת תנה תעשיות שפיתחה את ברי המים תמי 4 של קיבוץ נתיב הל"ה תמורת 291 מיליון שקל.

ההשקעה ברכישת הפעילות של תמי 4 גרמה לדילול אחזקתם של בעלי מניות המיעוט, ובהמשך התגלעו מחלוקות בין בעלי מניות המיעוט לבין שטראוס מים בנוגע לאסטרטגיה העסקית של שטראוס מים.

כך למשל, שטראוס הובילה את שטראוס מים לכניסה להשקעות בפעילות מים בסין. פעילות זה הסבה לשטראוס מים הפסדים וגרמה לכך ששטראוס מים רשמה הפסד מצטבר של 67 מיליון שקל לפני מס למרות השיפור ברווחיות פעילות ברי המים בישראל.

הפסדים אלו השפיעו על יכולתה של שטראוס מים לחלק דיווידנדים. המתח בין רצונם של בעלי מניות המיעוט לזכות בתשואה שוטפת על השקעתם לבין האסטרטגיה ארוכת הטווח של שטראוס הביאה לפרידה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker