הקשרים הטובים עם אריסון והתואר השני בספרות - היו"ר המיועד של בנק הפועלים

עודד ערן מונה הערב ליו"ר בנק הפועלים באופן רשמי ■ הוא נחשב דמות משפטית בכירה, מונה בפברואר האחרון לדירקטור בבנק הפועלים ■ בין השאר שימש יועץ לאריסון, משפחת דנקנר ושלמה נחמה ■ חמישה תפקידים בכירים פנויים ממתינים למינוי במערכת הבנקאות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ערןצילום: דודו בכר
מיכאל רוכוורגר

התפטרותו של יו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי, היום (ג') מגיעה אחרי חשיפת פרשה שבמסגרתה ניהל משא ומתן עם עובדת לשעבר בבנק, שהתלוננה על הטרדה מינית לכאורה שביצע המנכ"ל לשעבר, ציון קינן, לפני כעשר שנים. סרוסי לא עידכן בכך את המפקחת על הבנקים ואת רוב הדירקטורים בפועלים. הבורר שמונה על ידי הבנק כדי לטפל בפרשה, סטיב אדלר, לשעבר נשיא בית הדין הארצי לעבודה, קבע שלא היתה הטרדה מינית - אך המליץ לבנק לשלם לעובדת פיצויים מוגדלים של כ-6 מיליון שקל.

בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון, שלא עודכנה גם היא לגבי המגעים שהתנהלו מול המתלוננת, לא נתנה לסרוסי גיבוי, והתחילה להיערך למציאת מחליפו כבר לפני כמה שבועות. למעשה, אריסון הגיעה כבר להסכמות עם עו"ד עודד ערן לגבי מינויו הצפוי ליו"ר דירקטוריון הפועלים במקום סרוסי.

ערן (61) מונה בפברואר האחרון לדירקטור בבנק הפועלים. הוא כיהן במשך כ-23 שנה כשותף בכיר במשרד עורכי הדין גולדפרב, לוי, ערן ושות'. הוא אמנם פרש לפני כ-6 שנים מהעיסוק השוטף בענייני המשרד, אך הוא עדיין משמש בו יועץ מיוחד, ויש לו חלל עבודה במשרדי החברה. לערן היכרות ארוכת שנים עם שרי אריסון, עוד מהתקופה שהיה יועץ שלה בזמן שהגדילה את אחזקתה בבנק, באמצעות רכישת מניות של השותפים האמריקאים, משפחת דנקנר, תעשיות ים המלח ואת אחזקותיו של שלמה נחמה (לשעבר יו"ר אריסון החזקות). מהלכים אלה ביצרו את שליטתה של אריסון בבנק, ועלו לה כ-3 מיליארד שקל.

לערן תואר שני במשפטים ובספרות מאוניברסיטת תל אביב, ותואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב. בנוסף הוא מחזיק בתואר ראשון במדעי הרוח של האוניברסיטה הפתוחה

ערן נחשב מעורכי הדין הראשונים בישראל שליוו הנפקות של חברות בארה"ב. הוא ליווה במשך שנים ארוכות את נוחי דנקנר ואת קבוצת אי.די.בי בכל המהלכים העסקיים שלהם. בנוסף, הוא שימש יועץ משפטי של דיסקונט השקעות (דסק"ש) מקבוצת אי.די.בי, שכיום נמצאת בשליטתו של אדוארדו אלשטיין, בעסקה שנסגרה בסוף השבוע האחרון - שבמסגרתה מכרה דסק"ש לשותפתה הסינית כמצ'יינה 40% מחברת אדמה.

השכר הנמוך יותר, של 2.5 מיליון שקל בשנה, שאמור ערן לקבל בעקבות החוק החדש להגבלת שכר הבכירים במשק לא אמור להרתיע אותו מלהתמנות לתפקיד היוקרתי של יו"ר דירקטוריון הבנק הגדול בישראל. בכיר במערכת הפיננסית המכיר את ערן היטב אמר כי "ערן הוא מעורכי הדין העסקיים המובילים בישראל. הוא עבד עם מרבית הטייקונים הגדולים במשק וגם עם נוחי דנקנר, אבל זה לא הופך אותו לחבר שלהם".

עם המינוי של ערן, שהוא דמות משפטית בכירה, אריסון מנסה לאותת לבנק ישראל כי זו דרכה לטפל בבעיות הממשל התאגידי בהפועלים, שבאו לידי ביטוי באחרונה בהסתרת הטיפול בתלונת ההטרדה המינית מבנק ישראל וממנה.

צדיק בינו מחפש יו"ר לבינלאומי

ציון קינן (מימין) ויאיר סרוסיצילום: עופר וקנין

מלבד תפקיד יו"ר בנק הפועלים, יש כיום לפחות חמישה תפקידים בכירים פנויים במערכת הבנקאות ובענף כרטיסי אשראי. לא רק אריסון עסוקה בימים אלה במציאת יו"ר חדש לבנק - גם צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי, מראיין מועמדים שונים שמעוניינים להתמנות לתפקיד הנוח והמתגמל של יו"ר הבינלאומי.

לפני כשבוע וחצי נענה רוני חזקיהו, לשעבר המפקח על הבנקים ויו"ר דירקטוריון הבינלאומי מאז מאי 2012, להצעתו של שר האוצר משה כחלון להתמנות לתפקיד החשב הכללי במשרד האוצר, במקומה של מיכל עבאדי־בויאנג'ו שתסיים בסוף ינואר הקרוב קדנציה של יותר מחמש שנים. מי שייבחר ליו"ר הבינלאומי ייהנה מתגמול של 2.5 מיליון שקל, אך היו"ר בפועל של הבנק ימשיך להיות בינו עצמו, המשמש דירקטור בבנק.

גם מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח, עסוקה בימים אלה באיוש שלושה תפקידים בכירים בבנק. התפקיד החשוב ביותר שעליה לאייש הוא זה שמילא עד כה איתי בן זאב, שהוא סמנכ"ל בכיר בבנק וראש חטיבת שוקי הון. זאת, לאחר שבן זאב נבחר בתחילת החודש למנכ"ל החדש של הבורסה לניירות ערך בתל אביב, תפקיד שאליו ייכנס ב–1 בינואר 2017. חטיבת שוקי הון מעסיקה כ–500 עובדים ונחשבת אחת החטיבות המרכזיות והבולטות של לאומי, שתורמת סכומים נכבדים לרווחיו.

החטיבה מכילה חדר עסקות במט"ח ונגזרים ובנוסף לכך שני חדרי עסקות בניירות ערך ישראליים וזרים, והיא אחראית גם לניהול חשבון הנוסטרו של הבנק (החשבון העצמאי של בנק לאומי). היקפו של חשבון הנוסטרו הוא כ–130 מיליארד שקל. מדובר בתפקיד שדורש ידע וניסיון מוקדם בתחום שלרוסק עמינח אין הבנה מעמיקה בו.

המועמד המוביל להחליף את בן זאב הוא ירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס — זרוע ההשקעות הריאליות והבנקאות להשקעות של לאומי,שתרמה לרווחי הבנק יותר ממיליארד שקל מאז 2013. רוסק עמינח מקיימת שיחות עם בלוך, אך ככל הידוע עדיין אין הסכמות בין הצדדים.

אם בלוך ימונה בסופו של דבר לתפקיד, הוא צפוי להתמנות גם ליו"ר לאומי פרטנרס במקום פרופ' דני צידון, שפרש באחרונה מהבנק לאחר תקופה מוצלחת של כ–12 שנה, ובימים אלה עסוק בהקמה של קרן פינטק (תעשיות טכנולוגיה פינסית) חדשה יחד עם קרן השקעות ויולה. מועמדים נוספים להחליף את בן זאב הם ענת לוין, המשנה למנכ"ל וראש חטיבת השקעות מימון וכספים בכלל ביטוח; רועי יקיר, מנהל השקעות הראשי בהפניקס; אבי שטרנסוס מהבינלאומי ואחרים. לאומי שכר את שירותיה של חברת ייעוץ חיצוני בהליך איתור מועמד מתאים לתפקיד.

רוסק עמינח תצטרך למצוא עד מארס 2017 גם יו"ר דירקטוריון חדש לחברת כרטיסי אשראי לאומי קארד, הנשלטת על ידי לאומי (80%) — במקום תמר יסעור, המשמשת ראש החטיבה הדיגיטלית בלאומי. גם מנכ"ל הפועלים, אריק פינטו, יצטרך למצוא יו"ר חדש לחברת כרטיסי האשראי ישראכרט שבבעלות הפועלים (99%), במקומו של רונן שטיין, המשמש גם כמשנה למנכ"ל וראש החטיבה הקמעונית בבנק.

האם הבנקים בניגוד עניינים כבר עכשיו?

הצורך במציאת יו"רים ודירקטורים חדשים בחברות כרטיסי האשראי נוצר לאחר שלפני כשבועיים הודיעה המפקחת על הבנקים להנהלות של הפועלים ולאומי כי היא מצפה מהם לפעול כבר בזמן הקרוב להחלפת כל המנהלים של שני הבנקים הללו המשמשים במקביל דירקטורים בחברות כרטיסי אשראי שבבעלותם.

מהלכים אלה יצטרכו להתבצע על רקע החקיקה להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים, שמבוססת על המלצות ועדת שטרום וצפויה להיות מאושרת בקרוב בכנסת. אחרי אישור החקיקה, יהיה לבנקים פרק זמן של שלוש־ארבע שנים כדי למכור את חברות כרטיסי אשראי. המפקחת מעוניינת כבר עכשיו למנוע היווצרות מצב של ניגודי עניינים.

ראשי חברות כרטיסי אשראי חוששים ממצב כזה, ומעריכים כי עלולים להתעורר ניגודי עניינים אם הבנקים יגיעו לצומתי החלטות שבהם ייאלצו לבחור בין התועלת הכלכלית לבנק עצמו או לחברת כרטיסי אשראי שהוא עומד למכור. סוגיה זו כורכת בתוכה קבלת החלטות מורכבות, בייחוד נוכח העובדה שראשי חטיבות בבנקים עומדים בראש הדירקטוריונים או חברים בדירקטוריונים של חברות כרטיסי האשראי.

המלצות שטרום לא כללו עד כה התייחסויות לשינוי בהרכב הדירקטוריונים לפני מכירת השליטה בחברות שיופרדו, כך שהמצב בחברות כרטיסי האשראי שונה מחברה לחברה. כך, מנכ"ל ישראכרט רון וקסלר הוא עובד של בנק הפועלים, שהושאל לישראכרט. זאת, בעוד מנכ"ל לאומי קארד, רון פאינרו, ביקש באוגוסט האחרון להתנתק מהבנק ולהיות עובד של לאומי קארד בלבד — כדי ליצור זהות אינטרסים בינו לבין עובדי החברה. גם בישראכרט וגם בלאומי קארד יש דירקטורים שאינם עובדי הפועלים ולאומי, אך מונו על ידי הבנקים. בשלב זה המפקחת תאפשר לדירקטורים אלה להמשיך בתפקידם.

החשש מניגודי עניינים פוטנציאליים שעלולים להיווצר בתקופת הביניים עד מכירת חברות כרטיסי האשראי — כמו למשל אפשרות שהבנקים ינסו לחלוב את החברות לפני המכירה — גורמת לראשי החברות שיופרדו לא מעט דאגות. לבנקים יש מרחב תמרון לא מבוטל בכל הנוגע להפיכת החברות שבבעלותם כיום לרזות ומסורסות יותר כשיימכרו.

לדוגמה, הבנקים יוכלו למשוך דיווידנדים מוגדלים מחברות כרטיסי האשראי, אלא שמדובר במהלך שקוף, שיגולם בסופו של דבר בשווי שלפיו החברות יימכרו. אופציה סבירה יותר שעומדת בפני הבנקים היא לשנות הסמכים של תשלומים לבנקים בגין סליקה, תפעול והנפקה — כפי שעשו לפני כמה שנים בנקי דיסקונט והבינלאומי בכאל.

עוד אפשרות שעומדת בפני הבנקים היא לדחות את מכירת החברות בשנתיים־שלוש, ובמהלך התקופה הזאת "לייפות" אותן ולטפל בבעיות שונות. החברות יכולות, למשל, להיות אגרסיביות יותר במתן אשראי צרכני רווחי, וכך להגדיל הכנסות מריבית. הן יכולות גם לקצץ הוצאות תפעול ולהקטין את גובה ההפרשות — מהלכי ניהול רווחים לטווח קצר, שמטרתם לקבל מחיר טוב יותר. לא מדובר במהלכים חריגים בענף הפיננסים, וקרנת השקעה פרטיות פועלות לפעמים באופן דומה לקראת מכירה של נכסים שלהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker