קריסת אורתם סהר: ביהמ"ש לוחץ על הצדדים לסיים ההליכים

השופט איתן אורנשטיין על המשך הקפאת ההליכים באורתם סהר: "לשופט יש אחריות. אז יהיה לכם לילה לבן. אנשים שכספם מושקע בנדל"ן צריכים לקבל את השירות הכי טוב" ■ בתום הדיון אמר לצדדים: "אם לא תגיעו להסכמות - גם אני וגם אתם יודעים מה יהיה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטייןצילום: מוטי מילרוד

השופט אורנשטיין שלח היום (ב') את נושי חברת אורתם סהר להצביע על ההצעה ה"עלובה" (לטענתם) לרכישת החברה. בתום הדיון קבע כי אסיפות הנושים יתכנסו עד ל-30 לחודש כאשר ב-1 בדצמבר (יום ה' הקרוב) ב-9:30 יתקיים דיון בבית המשפט. השופט ציין: "אני ער לבקשות שמוגשות על ידי נושה כזה או אחר להחזיר ציוד, להחריג פרויקט או לממש בטוחות, אך סבורני שיש להכריע באותן בקשות לאחר שהתמונה העובדתית תתברר - לאחר כינוס אסיפות הנושים וההצבעה".

כ-100 עורכי דין המייצגים את הנושים השונים של אורתם סהר שקרסה הצטופפו בחדר בית המשפט בשביל להבין האם החברה מתדרדרת לפירוק. בשבוע האחרון ברחו הרוכשים הפוטנציאלים שהביעו התעניינות ברכישת החברה, ובסופו של יום נותרה הצעה אחת בלבד שניתנה על ידי שלוש קבוצות שאיחדו כוחות. מדובר בהצעה שנשלחה על ידי הנאמנים עו"ד שאול ברגנזון ורו"ח יזהר קנה  - לנושים השונים אתמול בלילה.

“כל יום יש הצעה חדשה, הבעיה היא שהיא כבר מאותו מציע. כל המתמודדים פרשו והמציע היחיד שנותר מאפשר לעצמו לרדת במחיר. בסוף אנחנו עוד נשלם לו שייקח את החברה". כך אמר היום אחד מעורכי הדין המייצגים את הבנקים הישראלים, טרם החל הדיון בתיק.

ההצעה, שניתנה מטעם קבוצת חנן אסיאג, רענן אלוני ואמנון אמר, היא לרכישה של אורתם בכפוף למספר תנאים: התחייבות להזרמה של 70 מיליון שקל לקופת הנושים שישולמו בחמישה תשלומים שווים; ויתור על יתרת הכספים שתיוותר בקופת החברה בזמן ההקפאה עד לסכום של 20 מיליון שקל; העברה לנושים של 40% מרווחי החברות לאחר תקופת ההסדר אם יעלו על 200-150 מיליון שקל ואו 50% מכל רווח שמעל ל 200 מיליון שקל.

בתחילת הדיון הציג הנאמן, עו"ד שאול ברגנזון בפני השופט הצעה. "היא פחות טובה מההצעה הקודמת שהוגשה. אבל היא הושגה לאחר משא ומתן מייגע. אני לא יודע מה תגובת הבנקים ועו"ד אופיר נאור, נאמן מחזיקי אגרות החוב. אנחנו מעוניינים להעמיד את ההצעה להצבעה של אסיפות הנושים. בהצעה יש פרויקטים שלא לוקחים אותם ולא ימשיכו בהם".

לאור המחלוקת בקשר לדין הפרויקטים, כאשר ברגנזון ביקש להמשיך הקפאת הליכים עבור הפרויקטים, והשופט איתן אורנשטיין התנגד בטענה כי הדבר כרוך בעלות גבוהה ו"גם לשופט יש אחריות", ביקש השופט לחתור להעלאת הצעת ההסדר מול הנושים עוד היום, וכי ביום חמישי תתקבל החלטה בעניין. השופט הוסיף: "יש קבלני משנה ובעלי דירות. אז יהיה לכם לילה לבן. אין ברירה. אנשים שכספם מושקע בנדל"ן צריכים לקבל את השירות הכי טוב שצריך".

עו"ד אופיר נאור, המייצג את הנושים הלא מובטחים של החברה, התנגד להצעה. "ההצעה גרועה, ספק אם טובה יותר מהצעת הפירוק. היא גורמת לנזקים ענקיים לנושים. יש רשימה של פרויקטים שהמציע לוקח ומוכן לתת פירור מהרווחים. אבל יש רשימה של פרויקטים שלא יודעים מה יהיה. אם הפרויקטים הללו לא יבוצעו על ידי המציע העלויות יגולגלו לתוך קופת הנושים".

השופט ניסה להרגיע את ההתנגדות: "כל אחד שירצה לממש ערבות בנקאית יידרש לבוא לבית המשפט. אם אין נזק או הערבות יותר גבוהה מהנזק לא ניתן לממש אותה. זה לא שהערבו הלכה". נאור השיב לו "אנחנו נקבל גרגר אבק. עדיף לי אולי לצאת מהפרויקטים". השפט שאל "ומי יסיים אותם? אתם צריכים לעשות חישוב קר איפה תקבלו יותר כסף כאן או בפירוק".

נאור הגיב: "במתווה הנוכחי, המשקיע לא שם כסף חי אלא ערבות בנקאית. אנחנו צריכים להעריך את כל הפרויקטים ולחשוב מה יישאר מאותם 70 מיליון שקל, היה וימומשו הערבויות. רכיב תוצאתי נוסף הוא שאומרים לנו שיחלקו איתנו את הרווח אם הוא יהיה מעל ל 150-200 מיליון שקל, אבל מפחיתים משם את ה 70 מיליון שקל שהם משקיעים. לכן - נראה כסף רק מרווח של מעל ל-220 מיליון שקל. הם מפחיתים מאיתנו את עלויות  הבדק. אנחנו לא יודעים מה זה עלות להפעיל את החברה? הסיכוי שנראה כסף הופך להיות נמוך. ה-20 מיליון הם מהקופה הקיימת".

עו"ד איתן ארז, המייצג את המזמין הכי גדול של אורתם סהר, התנגד להמשך ההקפאה: "כל יום שעובר עולה לנו 1.5 מיליון שקל נזק. אני לא מבין למה ממשיכה הקפאת הליכים על חברה עם חובות של מיליארד שקל".

לקראת תום הדיון, נשא השופט נאום בו הטיח האשמות בפני כל הצדדים המעורבים: ליזמים ששוקלים להצביע נגד ההסדר אמר "אני אבדוק את תום הלב שלכם"; על הבנקים שהתנגדו להצעת הרוכש, עקב היעדר מזומנים והישענות על ערבויות הגיב "הרווחים שלכם בשמים, אז אנחנו מבקשים ממכם כעת שתשתתפו בהסדר כי יש בכך היגיון. אני מזכיר לכם כי יש ערבויות אטונומיות"; לנאמנים שמבקשים להאריך את תקופת המו"מ במטרה לקבל הצעה טובה יותר הסביר "זה צריך להיגמר תוך יומיים. נכנסנו למערבולת"; ולבסוף, הבהיר לכלל הנושים כי "יש לבית המשפט שיקול דעת לכפות הסדר".

השופט גם הבין כי בשביל שהנושים יוכלו לקבל את ההצעה הנוכחית - עליו להפעיל לחץ על הקבוצה המציעה: "לא התלהבתי מהשינוי של ההצעה. תוריד את משקפי השמש", אמר למציע והוסיף "אני רואה אתכם כאנשים רציניים, אבל בעולם העסקים שלנו כדי לשכנע שיש הצעה יש להכניס את היד לכיס ולהכניס כסף לחברה. תחזרו להצעה הראשונית. אני לא צריך להסביר לכם כי בלי כסף אין להצעה משמעות".

במטרה כי לא תהיה כל דחייה באסיפות, הסביר השופט כי הוא לא עומד להמשיך ולתת לאורתם סהר להיות במצב של הקפאת הליכים: "אני מבקש מכל הצדדים - אל תבואו אליי ביום חמישי ותגידו לי אנחנו רוצים עוד זמן. תתמקדו בלמצוא את המשא ומתן ותגיעו להסכמות. אם לא גם אני וגם אתם יודעים מה יהיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker