שבע שנות סרוסי בבנק הפועלים: ההסתבכויות, החקירות - וכמה שכר הוא משך?

חוזהו של סרוסי יסתיים בנובמבר 2017, אך לפי הערכות הוא צפוי לפרוש עוד קודם לכן ■ בנובמבר נחשף כי סרוסי והנהלת הבנק לא דיווחו לבנק ישראל ולדירקטוריון על תשלום פיצויים מוגדלים לעובדת שהתלוננה כי מנכ"ל הבנק לשעבר, ציון קינן, תקף אותה מינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר סרוסיצילום: תומר אפלבאום

יו"ר בנק הפועלים, יאיר סרוסי, צפוי לסיים בחודשים הקרובים את תפקידו לאחר כהונה של כ-7.5 שנים. חוזהו של סרוסי אמור להסתיים בנובמבר 2017, כלומר בעוד קצת פחות משנה, ואין בכוונתו להאריך אותו. לפי הערכות, הוא צפוי לסיים אותו עוד קודם לכן.

זאת, אחרי שבתחילת נובמבר נחשפה הפרשה בבנק הפועלים, שבמסגרתה הפועלים ניסה לסיים בשקט ובלי לדווח לבנק ישראל ולמרבית הדירקטורים של הבנק על כך ששולמו פיצויים מוגדלים של כ-6 מיליון שקל לעובדת לשעבר. את שלביה המכריעים של הפרשה ניהל סרוסי בעצמו, תוך התייעצות עם יועצים משפטיים והדירקטורית פרופ' דפנה שוורץ.

העובדת לשעבר התלוננה על כך שלפני כעשר שנים מנכ"ל הבנק לשעבר, ציון קינן, שפרש מתפקידו ב-1 באוגוסט 2016 והוחלף בידי מקורבו וסגנו אריק פינטו, תקף אותה מינית לכאורה. התשלום המוגדל למתלוננת בוצע בעקבות המלצה של השופט בדימוס סטיב אדלר, שמונה כבורר בפרשה, וקבע שלא היתה הטרדה מינית.

מאז התפוצצות הפרשה, סרוסי התנצל בפני המפקחת על הבנקים, חדוה בר, על כך שלא עידכן את בנק ישראל, ואמר לערוץ 2: "התנצלתי בפני המפקחת על הבנקים ובפני דירקטוריון הבנק על כך שלא עידכנתי אותם בפרשה. אנחנו נפיק לקחים ונשתף פעולה עם בנק ישראל ורשות ניירות ערך בכל בדיקה שתתבצע".

בקרוב צפוי סרוסי להיפגש שוב עם בר. מקורבים לסרוסי ציינו אתמול כי הוא מחכה לדו"ח שלה בפרשת קינן.

דו"ח זה צפוי להתפרסם בקרוב, והוא יכלול גם התייחסות לכך שלא רק סרוסי טעה בכך שלא דיווח לבנק ישראל - אלא גם היועץ המשפטי של הבנק, אילן מזור, שאחראי בפועל על הדיווחים לבנק ישראל ולרשות ניירות ערך.

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "עדיין לא הסתיים הליך הבדיקה של הפיקוח על הבנקים, כך שכל התייחסות לממצאי הבדיקה היא בגדר ספקולציה". בבנק הפועלים סירבו להגיב לידיעה.

שיפור בתוצאות לצד אירועים מפוקפקים

ציון קינן (מימין) ויאיר סרוסיצילום: עופר וקנין

סרוסי, ששימש בעבר בכיר במשרד האוצר ודירקטור בחברות שונות במשק, והקים את השלוחה בישראל של בנק ההשקעות האמריקאי מורגן סטנלי, מונה ב-2009 ליו"ר בנק הפועלים על ידי בעלת השליטה בבנק, שרי אריסון.

מינויו של סרוסי בוצע לאחר המלצה של נגיד בנק ישראל דאז, סטנלי פישר. הוא נועד להחזיר את השקט התעשייתי לבנק אחרי שנים לא פשוטות שבהן הבנק נוהל בידי דני דנקנר. דנקנר הודח על ידי פישר והמפקח על הבנקים דאז, רוני חזקיהו. בהתאם לכך, הוטל על סרוסי תפקיד של שיקום היחסים עם בנק ישראל - הרגולטור המרכזי שלו - יחסים שנפגעו מאוד על רקע הדחתו של דנקנר על ידי בנק ישראל, והמלחמה הפומבית שניהלה בעדו אריסון מול בנק ישראל.

בעבור תפקיד היו"ר, שאינו תפקיד ביצועי בפועל, הוא נהנה מחבילת תגמול מצטברת של יותר מ-55 מיליון שקל (כולל 2016), ואם היה נשאר בתפקידו ומאריך את חוזהו - היה צריך להסתפק בחבילת תגמול של 2.5 מיליון שקל. סרוסי אמנם היה מעורב בגיבוש האסטרטגיה העסקית של הפועלים, שהביאה בסופו של דבר לשיפור בתוצאות, שהושג בעיקר באמצעות מהלכי התייעלות מקיפים שהובילו קינן ופינטו. עם זאת, הוא לא הצליח להחזיר את הבנק לממשל תאגידי תקין, והדבר בא לידי ביטוי בכך שהמנהלים בבנק בראשות קינן למעשה היו אלה ששלטו בו, והובילו מהלכים כפי נראות עיניהם.

כך, בתקופת כהונתו של סרוסי כיו"ר, התרחשה בפועלים פרשה נוספת שבה היה מעורב מספר 2 בבנק דאז, שמעון גל, שהיה מקורב מאוד לקינן (שטען כי לא ידע על הפרשה), ומי ששימש ראש החטיבה העסקית־מסחרית. גל נאלץ לסיים את תפקידו בקיץ 2014, לאחר שניהל רומן עם מנהלת הכפופה לו.

במארס 2016 החליטה המשטרה לסגור את החקירה בגין פרשה זו, לאחר שחקרה חשד לביצוע עבירות של הטרדה מינית ובעילה אסורה בהסכמה. הפרשה התפוצצה ב-2014, כשגל החליט במפתיע לעזוב את הבנק, והפועלים הודיע על מינויה של שופטת בדימוס שתחקור את הפרשה. השופטת חיברה דו"ח, אך הוא לא פורסם לציבור. בעקבותיו ניהלה העובדת משא ומתן עם הבנק באמצעות עורך דינה, אביגדור פלדמן, ועורך דין נוסף. בסיומו של המשא ומתן קודמה העובדת לתפקיד מנהלת בחברה מקבוצת הפועלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker