HSBC וג'יי.פי מורגן יעמידו לדלק ואבנר 1.5 מיליארד דולר למימון פיתוח לווייתן

לפי הסכם המימון, הקרן תוחזר בתשלום אחד בחלוף 4 שנים, באמצעות גיוס אגרות חוב ארוכות טווח - בדומה לגיוס איגרות החוב שנעשה בפרויקט תמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

לאחר שנחתמו ארבעה הסכמים עם לקוחות, דלק קידוחים ואבנר – שותפויות הגז בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה - חותמות על הסכם מימון לפיתוח מאגר לווייתן. השותפויות, המחזיקות ב-45.34% מהזכויות בפרויקט (22.67% כל אחת), דיווחו הבוקר (א') כי חתמו על מכתבי התחייבות למימון חלקן בפיתוח שלב א'-1 של פרויקט לווייתן.

מכתבי התחייבות (Commitment Letters) נחתמו עם הבנקים HSBC Bank Plc ו-J.P. Morgan Limited שמונו כבנקים חתמים, בהם התחייבו להעמיד לשותפויות מימון מסוג Limited-Recourse, בסכום של 1.5 עד 1.75 מיליארד דולר במשותף. בהסכמים עם הבנק נקבע שהשותפויות יוכלו לבטל את הסכם ההלוואה עד ל-20 בפברואר 2017. אופציה זו עשויה להיות רלוונטית, באם בסופו של דבר מפעילת הקידוחים בפרויקט - נובל אנרג'י - לא תקבל החלטת השקעה (FID) במאגר.

מדובר במלוא המימון שנדרשות השותפויות להעמיד בהתאם לחלקן, עליו יוסיפו דלק קידוחים ואבנר הון עצמי של כ-200-250 מיליון דולר, תשלומי הריבית על הלוואה, לאורך התקדמות הפרויקט. המימון יינתן כנגד שעבוד חלקן של השותפויות בלווייתן, ובתשלום ריבית משתנה אשר תשולם מידי שלושה חודשים, המחושבת לפי LIBOR לשלושה חודשים בתוספת מרווח. הקרן תוחזר בתשלום אחד בחלוף 4 שנים, באמצעות גיוס אג"ח.

השותפויות לא ציינו מה שיעור הריבית על ההלוואה, אך הדגישו כי במידה ש"יממשו את זכותן להתקשר בהסכם המימון, יפרסמו דיווח מיידי מפורט על תנאיה". יציוין כי בהסכם המימון לפיתוח מאגר תמר – שנחתם עם HSBC וברקליס באפריל 2012 - שיעור הריבית על ההלוואה עמד על LIBOR לשלושה חודשים בתוספת מרווח של 4.25%-5.5%. לפי הערכות, הריבית גם בהלוואה ללווייתן תעמוד על שיעור דומה, אולי מעט נמוכה בשל הירידה בריביות בעולם.

לווייתן מכיל כ-500 מיליארד מטר מעוקב (BCM) של גז טבעי. השלב הראשון בתוכנית (א'-1) כולל ארבעה קידוחי פיתוח והתקנת הפלטפורמה עם מתקני טיפול בקיבולת של עד כ-12 BCM בשנה, בעלות מוערכת של 4-3.5 מיליארד דולר. חלקן של דלק קידוחים ואבנר בעלות הפיתוח הראשונית מסתכם בכ-1.8-1.4 מיליארד דולר (לפני הוצאות מימון). לפי הערכות, הגז אמור להתחיל ולזרום בתחילת 2020. השלב השני בפרויקט לווייתן כולל ארבעה קידוחים נוספים והרחבת יכולת הטיפול של הפלטפורמה ב-9 BCM נוספים.

עד כה חתמו השותפות בלווייתן על ארבעה חוזים למכירת גז, שאיפשרו את החתימה על הסכמי המימון. החוזים נחתמו עם עם חברת החשמל הירדנית (NEPCO), תחנת הכוח IPM, וחברת אדלטק, מפעילת תחנות הכוח הפרטיות הגדולה בישראל.

ביום חמישי האחרון חתמו השותפות על חוזה רביעי עם בתי הזיקוק של קבוצת פז. החוזה הינו לאספקה של 3 BCM ל-15 שנים, בהיקף כספי מוערך של 700 מיליון דולר. כבר היום פז רוכשת גז ממאגר תמר, בהסכם שתקף עד למארס 2018. ההסכם החדש עשוי להחליף את החוזה הקיים עם תמר. בכוונת השותפות לחתום על הסכם חמישי לאספקת גז, כנראה כבר בימים הקרובים.

במקביל לדלק קידוחים ואבנר, גם רציו – המחזיקה בכ-15% מהזכויות בלווייתן – פועלת לסגירת חבילת מימון של 600 מיליון דולר לפיתוח המאגר. המימון מבוסס על הלוואה בנקאית מקונסורציום בנקים, בראשות HSBC, בהיקף של כ-400 מיליון דולר (רציו טרם דיווחה על חתימת הסכם סופי); הנפקת סדרת אג"ח חדשה בהיקף של כ-160 מיליון דולר, שהושלמה; והמזומנים שבקופה.

השותפה הרביעית במאגר – נובל אנרג'י, המחזיקה בכ-39.66% מהזכויות, אמורה לממן את חלקה בעלות הפיתוח ממקורות שונים. שלא כמו בפרויקט תמר, נובל מתכוונת להיעזר הפעם במימון פרויקטאלי – כלומר הלוואה בנקאית לתקופה של 7-8 שנים, וזאת לצד התזרים שינבע ממכירת יתרת זכויותיה במאגר תמר (כ-7.5%) ומימוש של רבע מזכויותיה בלווייתן (כלומר, כ-10%). יצוין כי באחרונה מכרה נובל 0.5% מהזכויות בתמר לקבוצת הראל, בהתאם לאופציה שניתנה להראל בעת שרכשה מנובל 3% מהזכויות במאגר.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט: "עסקת המימון הינה הבעת אמון נוספת של תעשיית הפיננסים הבינלאומית, בהובלת HSBC  ו-JP Morgan, בדלק קידוחים ואבנר בכלל, ובפרוייקט לוויתן בפרט. אנו גאים להוביל את המימון ההיסטורי הזה, ומחויבים לפעול על מנת להזרים גז מלוויתן למשק הישראלי ולייצוא כבר בסוף שנת 2019. פרוייקט לווייתן צועד היום צעד משמעותי קדימה, והמשק הישראלי כולו מתקדם יחד איתו".

יוסי גבורה, משנה למנכ"ל לענייני כספים בדלק קידוחים ואבנר: "עם חתימת הסכמי המימון, אשר יאפשרו לשותפויות לממן את עיקר השקעתן בפיתוח מאגר לווייתן, דלק ואבנר ערוכות לקבלת החלטת השקעה בפרויקט לווייתן, שהינו פרויקט התשתית במימון המגזר העסקי הגדול בתולדות המדינה. התמיכה שאנו מקבלים מ-HSBC ,JP Morgan וממוסדות פיננסים נוספים, מקומיים וזרים, קריטית למשק הישראלי ותביא להשקעות זרות רבות בעתיד".

את הליך המימון לשותפויות דלק קידוחים ואבנר ליווה הצוות המלווה את פעילות המימון של השותפות שנים ארוכות: היועץ הפיננסי, שי אדלר, והיועצים המשפטיים עו"ד אורי רוזנברג, דן הכהן ומיכל פרי, שותפים במשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker