חוזה נוסף לשותפות במאגר לווייתן: ימכרו גז לבתי זיקוק בכ-700 מיליון דולר

השותפות בלווייתן יספקו גז טבעי מלווייתן לבתי הזיקוק של קבוצת פז בהיקף של 3.12 מיליארד מטר מעוקב (BCM). החוזה עם החברה, לתקופה של 15 שנים, הינו השלישי שחותמות השותפות במאגר בדרך לקבלת החלטה סופית על פיתוחו

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מאגר לווייתן
מאגר לווייתןצילום: אלבטרוס

השותפות במאגר הגז הטבעי לווייתן חותמות על חוזה נוסף - בדרך לקבלת החלטת השקעה בלווייתן בחודש הבא. דלק קידוחים, אבנר, רציו ונובל אנרג'י חתמו הבוקר על חוזה לאספקת גז טבעי מלווייתן לבתי הזיקוק של קבוצת פז בהיקף של 3.12 מיליארד מטר מעוקב (BCM). החוזה מוערך בכ-700 מיליון דולר.

בתי זיקוק עוסקת ביבוא נפט גולמי, זיקוקו, ניפוקו וייצור ומכירת חשמל. החוזה עם החברה הינו לתקופה של 15 שנים. כמו כן, בהתאם למנגנונים הקבועים במתווה הגז, בהסכם האספקה נקבע כי מחיר הגז יוצמד בחלקו למחיר חבית ברנט (Brent) ובחלקו לתעריף יצור החשמל, כפי שיקבע מעת לעת על ידי רשות החשמל, וכולל "מחיר רצפה".

בהתאם להוראות מתווה הגז, בחוזה נקבע כי לבתי הזיקוק תהיה אופציה להקטין את הכמות השנתית המינימלית לכמות השווה ל-50% מהכמות השנתית הממוצעת אותה צרכה בפועל ב-3 השנים שקדמו למועד ההודעה על מימוש האופציה, בכפוף להתאמות.

עד כה חתמו השותפות בלווייתן על שני חוזים למכירת גז מהמאגר. חתימת החוזים תאפשר השגת מימון לפיתוח המאגר. החוזה הראשון - חוזה עוגן – נחתם עם חברת החשמל הירדנית (NEPCO). מדובר בחוזה למכירת 45 מיליארד מ"ק גז (BCM) במשך 15 שנה,  בהיקף כולל של עד 10 מיליארד דולר. בנוסף, נחתם הסכם שני למכירת גז לתחנת הכוח IPM, שעתידה לקום באזור התעשייה של באר טוביה. החוזה הינו לתקופה של 18 שנים.

לווייתן מכיל כ-17.6 טריליון רגל מעוקבת של גז טבעי (TCF). נובל אנרג'י, מפעילת הקידוחים בפרויקט, אמורה לקבל החלטה סופית (FID) אם להשקיע במאגר רק בסוף 2016. תוכנית הפיתוח המעודכנת של לווייתן כוללת שמונה קידוחי הפקה שיחוברו בצנרת תת-ימית לפלטפורמה (אסדת טיפול) קבועה שתמוקם במים שמול חופי חדרה. מהפלטפורמה, הגז יזרום לחוף ויחובר למערכת ההולכה הארצית, בכניסה הצפונית, ומשם ללקוחות.

השלב הראשון בתוכנית כולל ארבעה קידוחי פיתוח והתקנת הפלטפורמה עם מתקני טיפול בקיבולת של עד כ-12 BCM בשנה, בעלות מוערכת של 4-3.5 מיליארד דולר. השלב שני כולל ארבעה קידוחים נוספים והרחבת יכולת הטיפול של הפלטפורמה ב-9 BCM נוספים לשנה.

אמש דיווחו דלק קידוחים ואבנר, שותפיות הגז הנשלטות בעקיפין על ידי יצחק תשובה, על הרבעון הטוב בתולדותיהן. במהלך הרבעון השלישי של 2016 רשמו השותפויות על רווחי שיא - 80.9 מיליון דולר בהשוואה ל-76.1 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2015, גידול של כ-6.3%. הגידול נרשם בשל המשך העלייה בביקושים לגז טבעי ממאגר תמר.

את שותפות לוויתן מייצגים עורכי הדין דן הכהן ואדי אשכנזי, שותפים במשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות', ואת פז מייצג עו"ד צבי ניקסון ממשרד א.לנדוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker