הקרן האקטיביסטית סטארבורד הגדילה את ההימור על פריגו

סטארבורד הגדילה את החזקתה בחברת התרופות ל6.2%, בשווי של 800 מיליון דולר - ופריגו אימצה צעדים התואמים את דרישות הקרן

יורם גביזון
מפעל פריגו בירוחם
מפעל פריגו בירוחםצילום: פטריק מזוז

המהלכים האחרונים של הנהלת פריגו גרמו למנהלי הקרן האקטיביסטית סטארבורד (Starboard Value) להגדיל את ההימור על מנייתה של חברת התרופות. סטארבורד דיווחה בשבוע שעבר על הגדלת החזקתה בפריגו מ-4.6% ל-6.2% בסדרת רכישות שבוצעו בתחילת נובמבר במחיר של 80.1–89.5 דולר למניה. בעקבות הרכישות מחזיקה סטארבורד במניות פריגו בשווי של 780 מיליון דולר.

סטארבורד היא קרן אקטיביסטית, שנוהגת לרכוש החזקות בחברות בעלות שווי שוק נמוך עד בינוני, ומנסה להעלות את מחיר המניה באמצעות הפעלת לחץ על ההנהלות לנקוט פעולות שיגדילו להערכתה את ערך החברה, כמו מכירת פעילויות בעלות רווחיות נמוכה או שמגלמות סיכון גבוה. סטארבורד ניסתה לעשות כך בחברת יאהו, שהודיעה בסוף יולי 2016 על מכירת עסקי הליבה שלה לווריזון תמורת 4.8 מיליארד דולר, שלוש שנים לאחר שנכנסה להשקעה בחברה. אלא שווריזון הודיעה בסוף ספטמבר כי היא בוחנת את תנאי העסקה לרכישת יאהו בעקבות פריצה של האקרים ל-500 מיליון חשבונות של משתמשי יאהו, מה שעשוי לסכל את המהלך של סטארבורד ביאהו.

סטארבורד דיווחה לראשונה על אחזקה ב-4.6% ממניות פריגו במחצית ספטמבר 2016. הקרן פירסמה מכתב למנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסון, ולדירקטוריון החברה שבו ביקרה בחריפות משגים תפעוליים ופיננסיים מנובמבר 2015, כאשר בעלי המניות דחו בעצתו של היו"ר והמנכ"ל לשעבר, ג'ו פאפא, הצעת רכש ממיילן במחיר גבוה ב-80% ממחיר המניה.

סטארבורד האיצה בדירקטוריון פריגו למכור את עסקי הגנריקה ואת זכותה לקבל מחברת ביוג'ן איידק תמלוגים של 18%–25% ממכירות טיסברי, תרופה לטיפול בטרשת נפוצה. נראה כי הלחץ מניב פירות, אם לשפוט מהודעת פריגו בעת פרסום תוצאותיה לרבעון השלישי של 2016, בשבוע שעבר. הנדריקסון בישר על החלטת החברה למכור את הזכות לתמלוגים ממכירות טיסברי, ועל שכירת שירותי בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן לצורך כך. התמלוגים ממכירות טיסברי סיפקו לפריגו 28% מהרווח הנקי המתואם ברבעון החולף, והם ממוסים בשיעור חד־ספרתי - כך שהמכירה תגרום לדילול הרווח הנקי למניית פריגו כך שנראה שהמכירה נעשית מתוך הערכה שהמכירות של טיסברי יירדו בעתיד כתוצאה מהחרפת התחרות.

דירקטוריון פריגו החליט גם על הקמת ועדה פנימית של הדירקטוריון לבחינת האפשרות של מכירת פעילותה החברה בתחום תרופות המרשם הגנריות, שממוקדת בשוק המורחב של תרופות למחלות עור. בחברה הסבירו כי אף שמדובר בעסק מנוהל היטב עם צנרת מוצרים מרשימה, הם סבורים כי יש לבחון את האפשרות למכור את הפעילות הגנרית לנוכח הדינמיקה שהתפתחה באחרונה בשוק - עלייה במספר האישורים והמתחרים בכל תרופה, ושחיקה מואצת של 9%–10% בשנה במחירי התרופות הוותיקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker