בעקבות החקירה נגד טבע בארה"ב: בעלי מניות נערכים לתביעה

טבע הפרישה 520 מיליון דולר בעקבות התקדמות במגעים להסדר בינה לבין משרד המשפטים האמריקאי בנוגע להפרות לכאורה של החוק למניעת שחיתות במדינות זרות ■ עו"ד התובעים: "מדובר בשליש מהרווח הנקי של החברה ב-2015. הדירקטורים אחראים"

יורם גביזון
יורם גביזון

הסתבכותה של חברת טבע בחקירה של משרד המשפטים האמריקאי בנוגע להפרות לכאורה של החוק למניעת שחיתות במדינות זרות (FCPA) עלולה לגרור תביעה נגזרת נגד החברה. טבע דווחה שלשום על ביצוע הפרשה של 520 מיליון דולר בעקבות התקדמות במגעים להסדר בינה לבין משרד המשפטים האמריקאי בנוגע להפרות לכאורה של החוק בין השנים 2007-2013 ב-3 מדינות: רוסיה, אוקראינה ומקסיקו.

עורך הדין רם דקל ביקש בשם לקוחותיו, בעלי מניות בחברת טבע, לקבל בתוך 45 ימים העתק מפרוטקולים של ישיבות דירקטוריון החברה או ועדותיו שבהן נדונה הפרת החוק, מידע על תוכניות החברה לבקרה ואכיפה של שמירת הדין, וכן לדעת האם ההסכם המתגבש עם הרשויות בארה"ב נוגע לכל המדינות שבהן עלו חשדות נגד החברה והאם טבע נותרה חשופה גם לאחר ההסכם.

דקל דורש גם לקבל מידע מלא לגבי האופן והמועד המדויק שבו נודע לטבע על הפרות החוק, האם המידע הובא לידיעת הדירקטוריון ומה נעשה בעקבות קבלת המידע. עוד הוא מבקש לדעת כיצד הוחלט דווקא על הסכום הספציפי שהופרש בדו"חות, וכן עותק מהדיון, במידה שהתקיים, לגבי הפעולות שיש לנקוט לשיפוי טבע בגין הנזקים העצומים שנגרמו לה.

עו"ד דקל מציין שההפרשה שנעשתה שקולה לשליש מהרווח הנקי של החברה ב-2015, ומוסיף שלקוחותיו רואים בדירקטורים בהווה ובעבר כמי שאחראים וחבים כלפי החברה וכלפי בעלי המניות שלה בגין הנזק שנגרם לה. לדבריו, נוכח הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי, קיים חשש ממשי שהדירקטורים בהווה ובעבר נהגו ברשלנות, וכשלו ביצירת תוכנית אכיפה אפקטיבית נגד שחיתות ומתן שוחד ולבקרה על ביצועה ואכיפתה בזמן אמת.

חברת טבע
צילום: בלומברג

הוא מוסיף כי יש חשש שהדירקטורים של החברה ושל החברות הבנות שלה שנגדן עלו החשדות, הפרו אמונים ובכלל זאת פעלו בניגוד עניינים או מנעו מידע מיתר חברי הדירקטוריון, או שאבו טובות הנאה פסולות כתוצאה מהפרת FCPA.

מתן ההתראה על ידי עורך הדין דקל והבקשה לקבל מידע בתוך 45 ימים נעשתה כתנאי מוקדם להגשת בקשה לתביעה נגזרת, כלומר תביעה שבה ייכנסו בעלי המניות בנעלי החברה ויתבעו בשמה את הדירקטורים בגין הנזק שנגרם לה כתוצאה מהפרתם לכאורה החוק.

הבקשה הנוכחית של עו"ד דקל מוגשת 11 יום בלבד לאחר שעורך הדין יעקב סבו הגיש בקשה בשם שני בעלי מניות בטבע לקבל מידע בנוגע לתיאום מחירים לכאורה שבו עסקה טבע, על פי החשדות של משרד המשפטים האמריקאי שפתח בחקירה נגדה. גם בקשה זו הוגשה כחלק מההיערכות להגשת בקשה לתביעה נגזרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker