בית המשפט גייס את פרופ' אמיר ברנע לשחרור הפלונטר בקבוצת אלון

השופטת עירית וינברג נוטוביץ, שדנה בשאלת חדלות הפירעוןן של אלון, מינתה את ברנע כממוחה-יועץ, על מנת שיחווה את דעתו ביחס לחדלות הפירעון של הקבוצה והאם יש לקבל את עמדת מחזיקי האג"ח ולהתחיל בהסדר חוב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' אמיר ברנע
פרופ' אמיר ברנעצילום: עופר וקנין

בית המשפט גייס את פרופ' אמיר ברנע לשחרור הפלונטר בקבוצת אלון, כך נודע ל-TheMarker. השופטת עירית וינברג נוטוביץ, שדנה בשאלת חדלות הפירעוןן של קבוצת אלון, מינתה באחרונה את ברנע כממוחה-יועץ לבית המשפט. זאת, על מנת שיחווה את דעתו ביחס לחדלות הפירעון של הקבוצה, ההסדר הראוי שיש להחיל עליה, אם בכלל, והאם במצבה נכון לכפות על הקבוצה הסדר חוב בהתאם לעמדתם של מחזיקי האג"ח.

קבוצת אלון, שבשליטת שרגא בירן, חייבת כ-1.7 מיליארד שקל לבעלי האג"ח (סדרה פרטית) בראשות הפניקס, פסגות, כלל, הראל, מגדל ואחרים. בנוסף, יש לה חוב של כ-300 מיליון שקל לבנק הפועלים. מאז ינואר 2016 עומדת לטובת בעלי האג"ח עילת פירעון מיידי, לאחר שחברת הדירוג מעלות הפחיתה את דירוג איגרות החוב ל-BBB מינוס.

שרגא בירן
שרגא בירןצילום: אמיל סלמן

המחזיקים, שפנו לבית המשפט, מעוניינים להתחיל בהליך של הסדר חוב, ובמקרה הצורך להשתלט על החברה. מנגד, בירן והמנכ"ל המתפטר אביגדור קפלן מעוניינים למנוע העמדה של החוב לפירעון מיידי, שכן עד כה עמדה אלון בכל תשלומי הקרן והריבית, ומחזיקה בקופתה 530 מיליון שקל שיספיקו למימון התשלומים לבעלי איגרות החוב עד לסוף 2017.

במסגרת הדיון בבית המשפט העריך עו"ד שרון זאורבך, מנכ"ל MNS שנשכר מטעמה של קבוצת אלון, כי לקבוצה שווי נכסי נקי חיובי. זאורבך קבע את שווי קבוצת אלון כ-200 מיליון שקל. מנגד, חוות הדעת של פרופ' עודד שריג שנשכר על ידי בעלי האג"ח, העריכה את שווי הקבוצה כאפס. כעת, למעשה מינה בית המשפט את ברנע על מנת שיעריך את שווי החברה - והאם בכלל יש מקום להסדר חוב.

השופטת וינברג נוטוביץ קבעה כי ב-29 בנובמבר יערך דיון הוכחות, שבו יעסקו ב"שאלה אחת ויחידה" - האם העמדת החוב לפירעון מיידי, בהתאם להחלטת הנאמן בתחילת יוני 2016, "נעשתה שלא כדין ומאילו טעמים". השופטת דחתה את הבקשות לגילוי מסמכים, שאלונים וזימון עדים, וקבעה שאלו יישקלו רק בסיומו של ההליך העיקרי.

באחרונה מכרה קבוצת אלון את השליטה בחברה הבת, אלון רבוע כחול , לידי מוטי בן משה בתמורה לכ-113 מיליון שקל - כחלק מהסדר החוב שבו שילם בן משה כ-300 מיליון שקל נוספים למחזיקי האג"ח.

לאחר העברת השליטה נותרו לקבוצת אלון אחזקות בתחום התשתיות והאנרגיה. בין השאר, הקבוצה שולטת באלון גז, שמחזיקה ב-4% מהזכויות במאגר הגז תמר ונסחרת בבורסה לפי שווי של 922 מיליון שקל; ב-9.6% ממניות של חברת דלק US; ב-33% ממניות חברת דרך ארץ, מפעילת כביש 6, בשווי מוערך של 150-100 מיליון שקל; וכ-8% מרשת תחנות התדלוק דור אלון; בנוסף, לקבוצה כאמור כ-530 מיליון שקל במזומן.

בעבר, תחת לחץ כבד של בעלי איגרות החוב, התחייב בירן להזרים לחברת אלון ישראל 40 מיליון שקל, בגיבוי בטוחה. בעלי איגרות החוב מסדרה א' נתנו את הסכמתם לאחר שהובטחה להם שנה של שקט, שבמהלכה תנסה החברה לגייס משקיע כדי להגדיל את הונה העצמי, ולהבטיח שהשווי הנכסי הכלכלי של החברה יהיה חיובי. ואולם, הצדדים לא הגיעו בסופו של דבר להסכמות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker