אייזיק דבח שם את הז'יטונים על מכנסי ג'ינס ב-200 דולר

יצרנית האופנה דלתא סובלת מדעיכה במכירות לרשת וולמארט, והכנסותיה בארה"ב התכווצו ברבעון ב-15% ■ בעל השליטה, אייזיק דבח, מאמין שהחזרה לצמיחה תגיע משלוש רשתות מכנסי ג'ינס יוקרתיים שנרכשו השנה תמורת 120 מיליון דולר: "ג'ינס תמיד מתחדשים"

ערן אזרן
ערן אזרן

תקוות גדולות תולה אייזיק דבח, בעל השליטה ביצרנית האופנה הישראלית דלתא , במוצר האופנה עתיק היומין — מכנסי הג'ינס. "זהו מוצר שאינו יוצא מהאופנה, אלא מחדש את עצמו בכל כמה שנים", הסביר אתמול דבח, עם פרסום תוצאותיה הכספיות של דלתא לרבעון השלישי של 2016. "הגזרות משתנות, הצורה מתחלפת, אבל תמיד יש ביקוש. ראינו את זה בכל העשורים האחרונים", הוסיף.

את הערכותיו בנוגע להמשך הביקוש למכנסי ג'ינס יישם דבח ביוני, כשדלתא רכשה מתאגיד האופנה הבינלאומי VF Corporation שלוש רשתות פרימיום — ,7 For All Mankind Splendid ו–Ella Moss — שפעילותן (75%) מתמקדת במכירת ג'ינסים במחירים של כ–200 דולר לזוג מכנסיים. את הרשתות, שמפעילות חנויות בארה"ב ובאירופה, רכשה דלתא בתמורה ל–120 מיליון דולר בעסקה הגדולה בתולדותיה.

כמתואר

אף שעברו שלושה חודשים בלבד מאז השלמת העסקה, דלתא כבר הצליחה לבצע כמה מהלכי התייעלות בחטיבה הנרכשת, שכללה פיטורים של 63 עובדים ואיחוד של מטות החברות (למעט הבק־אופיס והמרכז הלוגיסטי); והחלה למכור בחנויות הלבשה תחתונה מייצור עצמי, שאף כוללת קו אופנת ספורטיבי לפעילות יוגה (ב–Splendid), כחלק ממאמציה לייצר סינרגיה עם הפעילות הקיימת.

אתמול הציגה דלתא בפני 60 אנשי שוק ההון שתי חנויות לדוגמה של 7 For All Mankind ו–Splendid בבניין המטה החדש והמעוצב באזור התעשייה של קיסריה. דבאח הסביר כי הוא מקווה שהרכישות החדשות יהיו מנוע צמיחה עיקרי, שיתמוך בהשגת צמיחה ארוכת טווח. לדבריו, "הרכישה תתרום להגדלת פיזור העסקים שלנו בכניסה לקטגוריות חדשות, וכן מול לקוחות ושווקים חדשים. אנחנו ממשיכים להשקיע כדי להשיג צמיחה דו־ספרתית ברווח התפעולי ב–2017 וב–2018", הדגיש.

בדלתא מקווים כי הטמעת המותגים, שתסתיים בשנה הבאה, תעלה את הרווחיות של הרשתות החדשות מרמה של 3%–4% (רווח תפעולי תזרימי לעומת הכנסות) לרמה של 10%–15% ב–2018. במקביל, בדלתא מקווים כי הרווחיות הגולמית הגבוהה, הנובעת ממכירת מכנסי ג'ינס ברשתות (55%), תתרום להעלאת הרווחיות בקבוצה, ומשכך — תשפיע לחיוב על תוצאותיה.

חולשה ניכרת בארה"ב

התוצאות הכספיות שפירסמה אתמול דלתא הצביעו על המשך המגמות מהרבעונים האחרונים, כשבמרכזן חולשה משמעותית במכירות בצפון אמריקה. במהלך הרבעון התכווצו המכירות של דלתא USA ב–15% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2015 ל–112.8 מיליון דולר. הירידה במכירות נבעה בעיקר מחולשה של אחד הלקוחות המרכזיים של החברה בארה"ב — רשת הקמעונות וול מארט.

בשל ארגון מחדש של מבנה החנויות, וול מארט צימצמה את שטחי המדף של דלתא, ובמקביל דלתא הפסידה קו מוצרים (הלבשה תחתונה לבנים) ליצרן אחר. וול מארט אחראית לכ–25%–30% מהמחזור של דלתא USA, ולכ-10% מכלל מכירותיה של הקבוצה, כך שמדובר בלקוח עוגן. בדלתא צופים כי ברבעון הבא המכירות בוול מארט יתאוששו, בהתבסס על צבר ההזמנות הקיים.

בדלתא סבורים שהחולשה הכללית בשוק האמריקאי נובעת מהחורף החם ששרר בשנה שעברה, שגרם להצטברות מלאים והאט את ההזמנות, לצד הנטייה של האמריקאים להפנות יותר משאבים לתרבות ולפנאי על חשבון הצריכה בחנויות. עם זאת, בחברה העריכו שהחולשה היא זמנית, ונובעת במהותה מהמחזוריות העסקית. "החולשה לא תמשיך לאורך זמן", אמר סמנכ"ל הכספים, יעקב חן.,

בצד הירידה בשוק המכירות להמונים, דלתא רשמה ברבעון ירידה של 8% ב–Global Upper Market, שבו היא מייצרת עבור מותגי בינלאומיים, כמו נייקי, ויקטוריה סיקרטס, בוס ולה קוסט. בדלתא הסבירו כי הירידה היא אירוע נקודתי ואינה מסמנת מגמה, שמקורו בתזמון ההזמנות של אחד הלקוחות. במהלך הרבעון פתחה דלתא את המפעל החדש בווייטנאם, שכולל שלוש חטיבות שייצרו ל–Upper Market — מפעל האל תפר, מפעל Cut & Sew (חזיות) ומפעל גרביים, שייצר בעיקר עבור נייקי, וייפתח ברבעון הראשון של 2017.

אייזיק דבח
אייזיק דבחצילום: ערן סלם / אינסומני

"אין מגמה ברורה של שיפור"

הירידה ברבעון בהכנסות מארה"ב וה–Global Upper Market קוזזה בגידול במכירות בשוק הישראלי והגרמני, שנהנים מסביבה כלכלית נוחה עם שיעורי צמיחה גבוהים. הכנסותיה של דלתא ישראל, שמוכרת בחנויותיה מותגי FIX, דלתא FIX ופומה, עלו ברבעון ב–24% ל–36 מיליון דולר, בעוד המכירות בגרמניה (רשת ההלבשה התחתונה Schiesser) צמחו ב–7%. הביצועים הטובים בישראל ובגרמניה, בצד איחוד של המותגים החדשים, סייעו לדלתא להגדיל את המכירות ברבעון ב–4% ל–295 מיליון דולר.

"הדו"חות הכספיים של דלתא חלשים מההערכות בגלל השחיקה הגבוהה בארה"ב", אמרה מיכל אלשיך, אנליסטית בכירה באקסלנס ברוקראז'. "המצב של דלתא בארה"ב עדיין מאוד רגיש. הרבעון הרביעי צפוי להיות טוב יותר, אבל עדיין אין מגמה ברורה של שיפור, וממליצים להמתין לוודאות גבוהה יותר". אלשיך העניקה למניית דלתא, שעלתה ב–400% בחמש השנים האחרונות, המלצת "תשואת שוק", עם מחיר יעד של 117 שקל, לעומת מחיר של 106.4 שקל בפתיחת המסחר אתמול.

רכישת מותגי VF Corporation סייעה לדלתא להגדיל את הרווח התפעולי, לפני סעיפים חד־פעמיים, ב–2% ל–22.5 מיליון דולר ברבעון השלישי. במקביל, הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) גדל ב–5% ל–28.7 מיליון דולר. עם זאת, בניכוי מותגי VF Corporation, הרווח התפעולי של דלתא דווקא קטן ברבעון ב–7% — ירידה חדה, המעידה על המצב המאתגר של החברה בשוק האמריקאי.

הרווח הנקי בנטרול סעיפים חד־פעמיים והרכישות החדשות הסתכם ברבעון השלישי ב–13 מיליון דולר, 51 סנט לכל מניה, ירידה של 8% בהשוואה לרבעון המקביל ב–2015 (רווח של 55 סנט לכל מניה). שורת הרווח נפגעה גם מכך שהטבות מס שניתנו בעבר לדלתא הסתיימו, כך שהחברה שבה לשלם מס חברות מלא. דירקטוריון דלתא החליט לחלק דיווידנד של 3.5 מיליון דולר — 13.9 סנט לכל מניה.

על רקע החולשה בארה"ב, דלתא המשיכה להוריד את התחזית השנתית ל–2016, בעיקר בסעיף המכירות. בחברה צופים כי בניכוי מותגי VF Corporation, הצמיחה במכירות תהיה אפסית. כלומר, מחזור של כמיליארד דולר ב–2016. "התחזית מגלמת הערכה לרבעון רביעי חזק יותר ביחס לתשעת החודשים הראשונים של השנה, עת מתרחקים מהחורף החם בארה"ב, אך ההערכות חלשות ביחס לתחזית שלנו ושל החברה עד כה", אמרה אלשיך. בשקלול מותגי VF Corporation, דלתא צופה שהצמיחה במכירות תהיה 8%–9%. עם זאת, דלתא העריכה ששורת הרווח הנקי ב–2016 תגדל ב–2% — התחתית הנמוכה של טווח היעד — גם בניכוי תוצאות המותגים החדשים.

ייתכן שתחזיותיה של דלתא, שעומדת כעת בנקודה קריטית בחייה העסקיים, הן אכזבה למשקיעים, שהתרגלו בשנים האחרונות לצמיחה דו־ספרתית. ואולם, גם לאחר פרסום התוצאות, מניית דלתא עלתה אתמול ב–2.2%. העלייה במניה נובעת כנראה מהקרדיט הרב שלו זוכה דבאח בשוק ההון הישראלי, האיש שהצליח בתוך כעשור להפוך חברת טקסטיל כושלת מהפריפריה לאימפריית אופנה בינלאומית בשווי של כמעט 3 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ