הממונה על ההגבלים בודקת אם הבנקים תיאמו את ריביות המשכנתאות - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הממונה על ההגבלים בודקת אם הבנקים תיאמו את ריביות המשכנתאות

נגידת בנק ישראל בכנסת: "הריבית, שהופחתה לרמה כמעט אפסית על מנת לתמוך בצמיחה, בתעסוקה, וביציבות המחירים במשק, השפיעה כמובן גם על ריבית המשכנתאות" ■ המפקחת על הבנקים: "בתגובה לעלייה בסיכונים בדיור, הפיקוח פעל בשורת צעדים"

18תגובות
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין
אוליבייה פיטוסי

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, בודקת אם הבנקים תיאמו את ריבית המשכנתאות. במהלך דיון בוועדת הכספים אמרה הממונה, בין היתר כי הרשות להגבלים עסקיים בודקת האם עליית הריביות על המשכנתאות באה בתגובה לדרישות רגולטוריות מהבנקים, או שנעשה תיאום מחירים לגבי ריביות הנגבות על המשכנתאות.

הדיון בוועדת הכספים משפיע על מסחר מניות הבנקים בבורסה. הלפרין הסבירה כי הבדיקה תימשך מספר שבועות, ואם הממצאים יהיו כפי שעולה מהחשדות, יינקטו צעדי אכיפה חמורים. בעקבות הדיון מניות הבנקים שנסחרו בתחילת היום בעליות שערים עברו לירידות (ובהמשך תיקנו מעט). 

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג
אמיל סלמן

כך למשל בנק מזרחי אשר הציג היום דוח חיובי ירד ב-1.3% בעקבות דברי הלפרין, וכעת עולה ב-0.2%. מניית לאומי משילה 1.0% מערכה. מניית הפועלים נסחרת בעלייה של 0.3%. רק מניות דיסקונט והבינלאומי נסחרות ללא שינוי מהמחיר ההתחלתי שלהם היום במסחר. 

במהלך הדיון בוועדת כספים בכנסת, שהתכנסה לדון בסוגית עליית הריבית על המשכנתאות, אמרה נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג כי "מחירי הדירות עלו בישראל בשנים האחרונות בשיעור משמעותי, תופעה שאינה ייחודית לישראל. התגובה לעליית מחירי הדירות באמצעות גידול בהתחלות הבנייה הייתה איטית מאוד, ורק בשנים האחרונות ראינו עלייה של התחלות הבנייה לרמה שלהערכתנו תואמת פחות או יותר את הצורך הדמוגרפי השוטף".

כמו כן, ציינה הנגידה כי "ריבית בנק ישראל, שהופחתה לרמה כמעט אפסית על מנת לתמוך בצמיחה, בתעסוקה, וביציבות המחירים במשק, השפיעה כמובן גם על ריבית המשכנתאות. חשוב לזכור בהקשר זה, כי הריבית על המשכנתאות מושפעת גם מהתשואות ארוכות הטווח בשוק אגרות החוב, מהערכות הסיכון של הבנקים אודות שוק האשראי לדיור, ועוד. על רקע זה אנו עדים לעלייה מסויימת בריבית המשכנתאות בשנה האחרונה".

הנגידה אמרה עוד כי "המדיניות המרכזית הנדרשת לטיפול בשוק הדיור כדי לסייע למשקי הבית היא המשך המאמצים להגדלת היצע הדירות, בדגש על אזורי ביקוש. חשוב לזכור שהמדינה היא ששולטת במרבית הקרקעות וגם בהליכי התכנון. משרד האוצר עושה מאמצים חשובים מאוד בתחום זה, ויש להמשיכם.

"יש להגדיל את היקף הקרקע הזמינה לבנייה באזורי הביקוש, להביא לקיצור משך הזמן מתכנון הבנייה ועד לתחילת הבנייה, להגדיל הסנכרון בין תכניות בנייה לפיתוח תשתיות, וכן יש להמשיך בקידום התהליך לכניסת חברות בנייה זרות לארץ, ובכך לסייע בצמצום פער הפריון של ענף הנדל"ן, אימוץ טכנולוגיות חדשות", הוסיפה הנגידה.

הנגידה דיברה על כלים נוספים בתחום המשכנתאות שיכולים להקל על הלווים, כגון סיוע  לנוטלי המשכנתאות באמצעות הלוואות זכאות גבוהות יותר, במחירים נוחים יותר - כפי שהיה בעבר. היקף ההלוואות לזכאים כמעט התאפס בשנים האחרונות, כשלאחרונה הופחתה הריבית על הלוואות מסוג זה, וניתן להרחיב את השימוש בכלי זה כדי לסייע לאוכלוסיית הזכאים. בנוסף, הגדלת משקלם של המוסדיים במתן אשראי לדיור, בין השאר באמצעות איגוח, תוכל להגדיל את היצע האשראי ולהפחית את מחירו. "יש לעשות זאת במשורה, על מנת לוודא שתהליך זה לא יביא להתגברות מחודשת של הביקושים למשכנתאות ולדירות, ובכך לעלייה נוספת במחירי הדירות", אמרה הנגידה.

המפקחת על הבנקים, חדוה בר
אמיל סלמן

"כתוצאה מעליית מחירי הדירות משקי הבית נטלו הלוואות גבוהות יותר ולתקופות זמן ארוכות יותר. כתוצאה מכך הסיכון הטמון בהלוואות לדיור עלה, הן מנקודת מבט הצרכן והן מנקודת מבט הבנקים" אמרה במהלך הדיון בכנסת המפקחת על הבנקים, ד"ר חדווה בר, והוסיפה כי "בתגובה לעלייה בסיכונים בתחום הדיור, הפיקוח על הבנקים פעל בשורה של צעדים להגנה על הצרכנים ושמירה על יציבות המערכת הבנקאית. צעדי הפיקוח הובילו לתמחור הולם יותר של הסיכונים, ולאחר שנים של ירידה בריבית על המשכנתאות, בשנה האחרונה חלה עליה מסוימת בריבית זו".

בנוסף לכך ציינה המפקחת כי "בכדי לתמוך בהגדלת היצע הדירות, איפשרנו לבנקים להגדיל את היצע האשראי לענף הנדל"ן, באמצעות הכרה במכירת סיכון שביצעו הבנקים למבטחי משנה בחו"ל. כמו כן, הקלנו על מחוסרי דיור שרוכשים דירות בפרויקטים של המחיר למשתכן".

מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, אמר בוועדה כי "המערכת הבנקאית אינה פועלת נגד ייעוץ לנוטלי משכנתאות. מאחר ששוק יועצי המשכנתאות אינו מוסדר, ובעקבות תופעות של זיופים ורשלנות מקצועית, נעשים צעדים להבטיח שהלקוח יידע את פרטי העסקה ועל מה הוא חותם. רק הסדרת פעילות היועצים תוכל להבטיח את האינטרס של הלקוחות".

יו״ר מרצ זהבה גלאון, אמרה בהתייחסה לפרשת ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר כי, ״לא יתכן שמיליוני שקלים מכספי ציבור יממנו הסכם שתיקה עם המתלוננת נגד ציון קינן - ואיש לא ייתן על כך את הדין. אני דורשת מכן לחקור לעומק את הריקבון בדירקטוריון בנק הפועלים". לדעתה, "על ועדת הכספים לדרוש באופן נחרץ את פרסום דו״ח הבדיקה בפרשת ציון קינן״. גלאון הדגישה כי "בנק הפועלים הוא חברה ציבורית ש-80% ממניותיה מוחזקות בידי הציבור, ושמנהלת פיקדונות ציבור בשווי 330 מיליארד שקל. לא יתכן שמיליוני שקלים מכספי הציבור הישראלי יממנו הסכם שתיקה וטיוח של תלונה על תקיפה מינית נגד ציון קינן, ואיש לא ייתן על כך את הדין. האם אנחנו יכולים להפקיד את המוסדות הפיננסיים האדירים האלה בידי סרוסי, פינטו, ושאר הבכירים שנתנו ידם לפרשת קינן?".

המפקחת על הבנקים, חדווה בר אמרה בתגובה: "אנחנו עורכים בדיקה בנושא, ובשלב הזה אין לי מה להוסיף. ברור שהנושא של ההתנהלות ההולמת של הבנק בכל ההיבטים, ממשל תאגידי ותהליכים נוספים, נבחנת על ידינו, ואנחנו נותנים לזה חשיבות גדולה. ברגע שנסיים נדע איפה הדברים עומדים. חשוב שנבסס את האמירות שלנו על העובדות".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#