נאמני אורתם סהר לבית המשפט: "לא ניתן להפריז בהשלכות קריסת הקבוצה"

כך נאמר בדו"ח הראשון על מצב החברה שהוגש היום לבית המשפט המחוזי ■ הנאמנים אף הציגו בפני בית המשפט את הצעת הרכישה של קבוצת ארז מרווה, בראשות רענן אלוני, כהצעה הרצינית היחידה שהוגשה עד כה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מרפסות שנפלו בבניין בחדרה
פרויקט של אורתם סהר בחדרהצילום: נמרוד גליקמן

נאמני ההסדר של אורתם סהר, עו"ד שאול ברגזון ורו"ח יזהר קנה, הגישו הערב (א')  דו"ח ראשוני על מצבה של החברה שבקריסה, כולל מצבה של חברת הבת מליבו והשותפות מנרב אורתם - הנמצאות כולן בהקפאת הליכים. הדו"ח נמסר לנשיא בית המשפט המחוזי, השופט איתן אורנשטיין, שהורה על הקפאת ההליכים לחברות במטרה למנוע את קריסתן.

"לא ניתן להפריז בהשלכותיה הנרחבות של קריסת הקבוצה. לקריסה זו השפעה על עשרות אלפי אנשים במדינת ישראל אלפי רוכשי דירות עסקים ומאות עובדים הסמוכים על שולחנה", נכתב בבקשה.

"בתיק זה ריבוי שחקנים אשר מטבע הדברים כל אחד מהם פועל לפי שיקול דעתו על מנת להגן על האינטרסים שלו ולצמצם את נזקיו, אך בראיה כוללת עלולה התנהלות כזו להביא לנזק גדול פי כמה", הסבירו הנאמנים לשופט, ברומזם על המשא ומתן אותו מנסים לקדם באופן לא מתואם מחזיקי איגרות החוב של החברה, המחזיקים בחוב לא מובטח של 300 מיליון שקל.

מחזיקי איגרות החוב הגישו בסוף השבוע לבית המשפט בקשה להורות על מינויו של עמוס לוזון כמנהל אורתם. בתגובה ביקשו הנאמנים מבית המשפט להתייחס להצעה רק לאחר קבלת עמדת הבנקים.

מעניין לגלות כי משלל האנשים שהזכרו בעיתונות הכלכלית כמעוניינים ברכישתה של אורתם סהר, ההצעה היחידה אשר הוגשה לבית המשפט הינה מתווה הרכישה של קבוצת ארז מרווה, בראשות רענן אלוני. בהצעה שהוגשה לבית המשפט נכתב כי בכפוף לתנאים שונים, הקבוצה מוכנה להעמיד לקופת הסדר הנושים סכום של 70 מיליון שקל שיועבר על בסיס תשלומים שנתיים של כ-15 מיליון שקל.

עוד הוסבר בהצעה כי הכספים שבקופת החברה עד לסכום של 20 מיליון שקל יוותרו בידי הנאמנים וישמשו לפירעון החוב לנושים בדין קדימה. בנוסף מוכנה הקבוצה כחלק בלתי נפרד מהסכם הרכישה להתחייב לכך שמתוך הרווחים הצפויים לאחר הרכישה, ככל שאלו יעלו על 200 מיליון שקל, יועברו לקופת ההסדר כ-30%. "הוצעו הצעות נוספות אשר אין בהן כדי להוות בסיס לגיבוש הסדר נושים לחברות לעת הזו ואין בהן מענה למורכבות הנשייה", הדגישו הנאמנים בפני השופט.

כחלק בלתי נפרד מבקשתם הגישו הנאמנים פירוט של מצב הפרויקטים בהם מעורבת החברה. הנאמנים הסבירו לשופט כי תפסו את משרדי החברה והעתיקו את מערך הנהלת החשבונות, ולנוכח הקשיים הכלכליים התברר להם כי מזמיני עבודה שונים מהציבור מציבים בימים אלה שמירה על פרויקטים במימונם. הנאמנים גם ביקשו כי בית המשפט יוציא צו מניעה לחברת הביטוח הראל, המעוניינת לבטל פוליסות ביטוח מסוימות של החברה.  

עוד הסבירו הנאמנים לבית המשפט כי פתחו שלושה חשבונות שונים בבנק הפועלים, ובהם הפקידו 9.1 מיליון שקל מכספי החברה שהצליחו לאתר, ומתוכם שולמו לעובדים בדין קדימה משכורות של 3.3 מיליון שקל.

הנאמנים ציינו כי ערכו פגישות עם מזמיני עבודה שונים, ובינהם המזמינים הקשורים בפרויקט אאורה בולווארד בחולון, אאורה בנתניה, פרויקט המשתלה ברמת השרון, פרויקט הגוש הגדול ועוד. עוד סיפרו הנאמנים כי ערכו פגישות עם נציגי כלל הבנקים הישראלים והם נמצאים במשא ומתן מתמשך עימם לגבי כל פרויקט ופרויקט.

על פי האמור בבקשה, תוכנית העבודה שהתוו הנאמנים תתנהל על פי העקרונות הבאים: כל פרויקט יתנהל כמשק סגור, לגביו יעשו התשלומים עלפי הוצאות בתוספת תקורה; יכרתו הסכמים משולשים בין מזמיני העבודה, קבלני המשנה והחברות; התשלומים לספקים ישולמו על ידי מזמין העבודה ויקוזזו מהתשלום לחברות; ערבויות הביצוע שמחזיק המזמין יהיו ניתנות למימוש חלקי בתום הפרויקט, באם עלויות ההשלמה ונזקי המזמין יעלו על היתרה החוזית עד לשיעור של 50%, ואילו ערבות של כ-50% תיוותר כבטוחה; חברות הנמצאות במשבר ימשיכו להעניק את הבדק הדרוש.

לשיטת הנאמנים, באמצעות שיטת עבודה זו ימשכו הפרויקטים להתנהל ללא גירעון, ולא תיווצר תלות בפרויקטים אחרים או עיכובים שלא לצורך. הנאמנים הסבירו לבית המשפט כי כך יתאפשר לקבוצת אורתם סהר להמשיך ולהתקיים כעסק חי, ואף למנוע את חילוט של 50% מערבויות הביצוע.

הנאמנים ביקשו מבית המשפט להתיר להם להמשיך ולהעסיק את עובדי המטה והמנהלה ואת העובדים הביצועיים בפרויקטים, לצורך המשך מתן שירותי בדק. זאת בהתאם לטענתם כי העובדים מהווים נכס מהותי של החברה.

בבקשה, הפרושה על פני 33 עמודים, דרשו הנאמנים להורות על החלת צו הקפאת ההליכים על חברות קשורות נוספות, וביניהן אורתם סהר ייזום פרויקטים וחברת אורתם אגירה שאובה. בנוסף ביקשו הנאמנים להאריך את הקפאת ההליכים והפעלת החברות במטרה להצליח למכור את החברה בעתיד כעסק חי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker