קופת גמל להשקעה יוצאת לדרך: כל מה שצריך לדעת

משרד האוצר: "אלטרנטיבה למוצרי חיסכון קיימים" ■ המדינה תפקיד בתוכנית "חיסכון לכל ילד" כ-1.7 מיליארד שקל בשנה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

הממונה על שוק ההון, חיסכון וביטוח, דורית סלינגר, תודיע היום בבוקר על כך שניתן היתר לקופות הגמל להתחיל לשווק לציבור, ולקלוט כספים של חוסכים בקופות גמל להשקעה. צעד זה פתח את האפשרות לחסוך כספים בקופות גמל לטווח זמן קצר ובינוני.

באוצר ציינו כי "קופת גמל להשקעה היא אלטרנטיבה ליתר מוצרי החיסכון הקיימים בשוק, לרבות פיקדונות בבנקים, פוליסות חיסכון ועוד. עובדים רבים במשק נמנעים מהפקדת כספים לקופות גמל, מתוך חשש מכך שבעצם ההפקדה לקופת גמל לקצבה נמנעת מהם האפשרות לממש את זכותם לכספים אלה עד הגיעם לגיל פרישה. קופת גמל להשקעה מאפשרת לעמית לשמור על הזכות לממש את הכספים הרשומים לזכותו בקופה בכל עת, ובמקביל ליהנות מהאפשרות לקבל הטבת מס משמעותית אם יבחר להשאיר את הכספים לגיל פרישה״.

אם העמית יבחר למשוך את הכספים כסכום חד־פעמי, הוא יחויב בתשלום מס בשיעור 25% על סך הרווחים הריאליים שצמחו לו לאורך תקופת החיסכון, בדומה לכל מכשיר חיסכון אלטרנטיבי. אם יבחר למשוך את הכספים בעת הגיעו לגיל פרישה כקצבה חודשית, יהיה זכאי לפטור ממס רווח הון על כל הרווחים שהשיגה לו הקופה לאורך השנים. בנוסף, נקבעה תקרת הפקדה בסך 70 אלף שקל בשנה. קופת גמל להשקעה היא גם מסלול ברירת המחדל לחיסכון לכל ילד.

חיסכון לכל ילד

בשבוע שעבר נבחרו הגופים שיקלטו וינהלו את החיסכון לכל ילד. מדובר בחיסכון של 50 שקל בחודש לכל ילד, בנוסף לקצבת הילדים, שתופקד לכל ילד בחשבון חיסכון בחברת גמל או בבנק. חשבון זה ינוהל במבנה של קופת גמל להשקעה. במידה שההורים לא יחליטו לאן יופקד הכסף, ברירת המחדל תהיה קופת גמל להשקעה.

בהתאם להערכות האוצר, הפקדת כספים מדי חודש בסך 50 שקל לתוכנית "חיסכון לכל ילד" תעמיד לרשותו בחלוף 18 שנה סכום של 16 אלף שקל. הילד יהיה רשאי לקבל החלטות באופן עצמאי מה לעשות עם סכום זה. אם הורי הילד יחליטו להשקיע מדי חודש במקביל ל-50 שקל של הביטוח הלאומי בקרן של ילדם עוד 50 שקל מכספי קצבת הילדים של בנם, יגדל הסכום שבנם או בתם יוכלו למשוך בהגיעם לגיל 18 ל-36 אלף שקל.

לפי התוכנית, המוסד לביטוח לאומי יפקיד 50 שקל בחודש לכל ילד לחשבון חיסכון ייעודי על שמו. עם הגיע הילד לגיל 18, יפקיד הביטוח הלאומי 500 שקל נוספים בקרן, ואם הילד יבחר לדחות את מועד משיכת הכספים עד גיל 21, יפקיד המוסד 500 שקל נוספים כשהילד יגיע לגיל 21. המדינה תישא בכל עלויות הניהול של הקרן עד שהילד יגיע לגיל שבו הוא מושך את הכספים - גיל 18 או 21, לבחירתו.

בתוכנית חיסכון לכל ילד יחסכו כמעט 3 מיליון ילדים (ביולי 2016 היו בישראל 2.79 מיליון ילדים, ששולמו בגינם קצבאות ילדים), והפקדות המדינה בתוכנית צפויות להסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל בשנה - מה שיבטיח זרימת כספים לקופת גמל להשקעה גם אם לא תהיה תשואה עודפת על פני אלטרנטיבות ההשקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker