מרגישה בטוח במזגן: מידרוג שוב מעלה את הדירוג של תדיראן הולדינגס

מידרוג השיבה את דירוג האג"ח של יבואנית המזגנים ל-A2 לאחר כמה שנים שבהן היה ברמות נמוכות יותר, בעקבות השיפור ביחס כיסוי החוב של החברה והקטנה של המינוף

אורי תומר
אורי תומר
חברת תדיראן
חברת תדיראןצילום: תומר נויברג / ג'יני
אורי תומר
אורי תומר

חברת דירוג האשראי מידרוג הודיעה היום (ג') כי היא מעלה את דירוג החוב של יבואנית ומשווקת המזגנים תדיראן הולדינגס ברמה אחת - מ-A3 ל-A2. זוהי העלאת הדירוג השנייה לתדיראן השנה, לאחר שבשלהי דצמבר 2015 הועלה הדירוג מ-Baa1 ל-A3.

תדיראן - שלה סדרת אג"ח אחת, סדרה 2 , כבר נהנתה בעבר מדירוג של A2 - כלומר באמצע רמת הדירוג A, אך הוא ירד ל-A3 ב-2010 ול-Baa1, שמשקפת כושר החזר בינוני בקיץ 2012. במידרוג מציינים כי ההעלאה המחודשת של הדירוג מבוססת על הקטנת רמת המינוף של החברה ושיפור ביחסי הכיסוי.

במידרוג טוענים כי השיפורים האלה מפצים על הסיכון הגבוה יחסית שבעסקיה של תדיראן - שנובע מכך שהחברה חשופה לספק עיקרי, חברת GREE הסינית, ולתחום פעילות מרכזי - שיווק מזגנים - שאחראי ל-90% מהכנסותיה. בחברה מציינים כי תדיראן נהנית ממותג חזק שמאפשר לה לשמור לאורך זמן על נתח של 35%-40% בשוק המזגנים המקומי - שרמת הסיכון בו מוערכת על ידי מידרוג כבינונית. במידרוג מציינים כי רמת הסיכון של תדיראן מושפעת לטובה מחסמי כניסה גבוהים שקשורים למותג, לערוצי ההפצה ולקשר עם GREE.

המדרגים מציינים כי הגמישות הפיננסית והנזילות של תדיראן הן גבוהות. זאת, מכיוון שהחברה נהנית מתזרים מזומנים גבוה, וכן מכך שההשקעות שהיא נדרשת לבצע הן נמוכות, ולוח הסילוקין של האג"ח הוא נוח.

במידרוג מוסיפים כי תדיראן הצליחה לשפר את הרווחיות של תחום מיזוג האוויר באמצעות שיפור של תנאי ההתקשרות עם GREE וכן בזכות התחזקות השקל - שסייעה לשיעור הרווח התפעולי מההכנסות לטפס ל-25% במחצית הראשונה של 2016 - לעומת 21% במחצית הראשונה של 2015. המדרגים מציינים כי מדיניות ההשקעות של תדיראן - בין השאר בתחומים משיקים לתחום מיזוג האוויר, כמו תחום ההתייעלות האנרגטית - היא זהירה ושמרנית, וכי היא תמשיך להיות כזאת.

מניותיה של תדיראן נסחרות בבורסה בתל אביב במחיר המספק לה שווי שוק של 760 מיליון שקל, ואולם בעל השליטה בה, משה ממרוד, מחזיק ב-74% מהמניות. סדרת האג"ח של החברה, ששווי השוק שלה הוא 108 מיליון שקל והתשואה לפדיון שלה היא 2.2% בשנה, אמורה להגיע לפדיון ב-2022 סופי ב-2022, כשתשלומי האג"ח שלה עד אז יסתכמו ב-17 מיליון שקל מדי שנה. זאת, כשבקופתה של החברה היו בתום המחצית הראשונה של 2016 כ-112 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ